آقای روحانی! بر سر گرگ آب توبه نریزید! / شومنیسم روحانی و حُر نمایی شمر

حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: دیروز آقای روحانی در جلسه هیئت دولت ضمن اشاره به برخی از مسائل این روزها، درباره چالش هسته‌ای کشورمان فرمودند: «آمریکا آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم. حالا چقدر راست می‌گوید و در عمل به حرف خود وفادار هست، باید ببینیم. ما قضاوت نهایی نمی‌کنیم، تا اکنون داریم قضاوت می‌کنیم. آنچه امروز ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانیان است. ما می‌گوییم به تمام تعهدات برجامی‌مان برمی‌گردیم در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم که در عمل دارد اجرا می‌کند»!

رئیس‌جمهور محترم این پرسش را بی‌پاسخ گذاشتند و توضیح ندادند که آمریکا، کِی و کجا اعلام کرده است که قصد توبه دارد؟! آنچه تاکنون رئیس‌جمهور آمریکا و سایر مقامات این کشور به صراحت اعلام کرده و بر آن اصرار ورزیده‌اند این است که اگر ایران انجام تعهدات کاهش داده خود را از سر بگیرد، آمریکا هم که از برجام خارج شده بود، دوباره به برجام وارد می‌شود و تاکید کرده‌اند که اولاً تحریم‌ها را لغو نخواهند کرد و ثانیاً باید توان موشکی ایران و حضورش در منطقه نیز به برجام اضافه شود! اینکه نه فقط ادامه همان حرکت باج‌خواهانه آمریکاست، بلکه موارد باج‌خواهانه دیگری نیز به آن اضافه شده است و معلوم نیست رئیس‌جمهور محترم از کدام موضع آمریکا احساس کرده‌اند که آمریکا قصد توبه دارد؟! و می‌فرمایند «آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم»!

بازگشت آمریکا به برجام بدون لغو کامل تحریم‌ها، آرزوی بارها اعلام شده این کشور است و اصلی‌ترین مانع آن تاکید ایران بر لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن است. به بیان دیگر، آمریکا از یک طرف بر خواسته غیرقانونی خود تاکید کرده و از سوی دیگر طرح قانونی ایران را نفی کرده است. آیا این موضع آمریکا بوی توبه می‌دهد؟!

آقای روحانی در جلسه دیروز هیئت دولت به مسائل دیگری نیز پرداخته‌اند که با عرض پوزش به سختی می‌توان نشانی از واقعیت در آن دید! فرموده‌اند برجام فعالیت هسته‌ای را کاهش نداده است! و می‌گویند؛ «من به جرأت این ادعا را می‌کنم این را رئیس ‌سازمان انرژی اتمی تأیید می‌کند که هیچ وقت در تاریخ ایران فناوری هسته‌ای مانند امروز نبوده است، قوی‌ترین فناوری را ما امروز به نمایش جهانیان گذاشته‌ایم»! و توضیح نمی‌دهند که مگر بسیاری از فعالیت هسته‌ای کشورمان را به تعطیلی نکشاندید؟! و مگر جیغ بنفش امروز آمریکا و اروپا به خاطر آن نیست که برای مقابله با بدعهدی حریف برخی از فعالیت‌های تعطیل‌شده را از سر گرفته‌ایم؟! (البته با طرح هوشمندانه مجلس) اگر بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای را تعطیل نکرده بودید، از سرگیری آنها چه معنایی داشت؟! آقای روحانی برای این بخش از سخنان خود به تأیید رئیس ‌سازمان انرژی اتمی کشورمان اشاره می‌کنند و ظاهراً به خاطر نمی‌آورند که وقتی آقای صالحی گفته بود آمریکا در برجام دبه کرده است، جناب روحانی فرموده بودند این مسائل را باید از وزارت خارجه پرسید!

و حال آنکه پیش از آن، وقتی آقای سیف گفته بود دستاورد برجام تقریباً هیچ بوده است جناب روحانی فرموده بودند این موضوع را باید از آقای صالحی پرسید! و … جناب ایشان به تلاش دولت در پیشبرد صنایع موشکی و توان دفاعی اشاره کرده‌اند ولی نفرموده‌اند وقتی توان موشکی سپاه به نمایش گذاشته شد، چه کسانی اعتراض داشتند که این اقدام مخالفت با برجام است؟! و یا درباره پیشرفت‌های اقتصادی دولت سخن گفته‌اند که به گفته خودشان در این زمینه، ملاک جیب مردم است و …

متاسفانه رئیس‌جمهور محترم طی ۸ سال گذشته درباره موفقیت‌های دولت اظهاراتی داشته‌اند که با واقعیت‌های موجود و آنچه مردم می‌بینند و برایشان محسوس و ملموس است، همخوانی چندانی ندارد. از این روی پیشنهاد می‌شود که در چندماه باقیمانده از عمر دولت کنونی، جناب ایشان در یک نشست دو و یا چند جانبه با حضور منتقدان شرکت فرمایند و حاضران در این نشستِ دوستانه و خیرخواهانه، موفقیت‌ها و ناکامی‌های دولت محترم را به گونه‌ای مستند و با ارائه شواهد و نشانه‌های موجود به ارزیابی بنشینند.

به یقین کسب تجربه‌های کارساز، خروجی این نشست خواهد بود که می‌تواند پرهیز از اشتباهات و تاکید بر موفقیت‌ها را به دنبال داشته باشد.

شومنیسم روحانی و حُر نمایی شمر

به گزارش مشرق، محمد ایمانی فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: وقتی جناب حُرّ بن یزید ریاحی از سپاه یزید جدا شد و به محضر امام حسین (ع) رسید، گفت “هل لی من توبه؟ آیا توبه من پذیرفته است”.

ما نمی دانستیم می شود شمر و عُمر سعد را هم جای جناب حُر جا زد . آقای روحانی که چند سال قبل گفت “داستان کربلا، ماجرای مذاکره است”، امروز ادعا کرده “آمریکا آمده توبه کند؛ می گوید هل لی من توبه”!

او از کدام گفتار یا رفتار مقامات آمریکایی دریافته که آنها توبه کرده اند؟ این که بایدن گفت “روش های هوشمندانه تری برای سخت گیری بیشتر علیه ایران وجود دارد”؟ یا این موضع او و بلینکن و رابرت مالی که می گویند اگر ایران به تعهدات برجامی برگردد، و دائمی کردن محدودیت های برجام را بپذیرد، آمریکا به برجام بر می گردد و آن را سکویی برای مذاکره برای محدود کردن توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران قرار می دهد؟!

آقای روحانی از کدام گفتار یا رفتار دولتمردان آمریکایی احساس کرد آنها دنبال توبه هستند؟ و اگر  توبه ای در کار نیست -که نیست- چرا روحانی اصرار دارد آدرس خلاف واقع به مردم بدهد؟

دولت آمریکا اگر از رویکرد ترامپ پشیمان بود و اراده توبه داشت، باید بدون هیچ قید و شرطی به برجام باز می گشت و تحریم های وضع شده در پسا برجام (توسط دولت های اوباما و ترامپ) را بر می داشت، نه این که همان خباثت ها را ابزاری برای فشار و طلبکاری بیشتر قرار دهد.

شیطان را فرشته جا زدن، شراکت در خدعه اوست. و سوال مهم این است که آقای روحانی با چه انگیزه ای، مجددا این شراکت را پذیرفته است؟ او با برجام،  واگذاری یا تعلیق و توقف فعالیت ۹۵ درصد دارایی های هسته ای را پذیرفت و حالا منتقدان را متهم به دروغ گویی می کند.

واگذاری ۹۷۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده از مجموع ۱۰ هزار کیلو گرم، از کار انداختن ۱۵ هزار سانتریفیوژ از ۱۹ هزار سانتریفیوژ، توقف غنی سازی ۲۰ درصد و تغییر کاربری رآکتور اراک، واقعیت های این معامله نقد در برابر وعده های نسیه است که چند برابر شدن تحریم ها در قالب آیسا، سیسادا و کاتسا انجامید.

کارگردان سریال گاندو نه، کارگردان فیلم تبلیغاتی روحانی در سال ۹۲؛ او از این روند واقعیت ها چه فیلمی می تواندبسازد؟ یعنی مثلا اوباما و بایدن را در شکل و شمایل جناب حُر تصویر کند؟ از هم گسیختن چرخه سانتریفیوژ ها را مونتاژ سانتریفیوژ جدید جا بزند؟ یا صف های مرغ و روغن را صف تشکر مردم از دولت نشان دهد؟!

ما چه کنیم که حتی کارگردان (و سناریو نویس) فیلم تبلیغاتی روحانی در سال ۹۲ هم او را “شومن” می داند و می گوید «متن‌ های سخنرانی روحانی را در سال ۹۲ من نوشتم. ۲۷- ۲۸ جمله طراحی شده بود که قرار بود او بگوید. مثلاً «هم چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد، هم چرخ زندگی مردم»… روزبه‌روز با سیطره رسانه‌ها، آدم‌هایی انتخاب می‌شوند که به شومن و بازیگر نزدیک‌ترند تا سیاستمدار».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا