آمار دروغ افسردگی و خودکشی مردم ایران / سوئیس شاد ترین کشور با بیشترین آمار خودکشی در جهان! + سند

مدت زیادی است که جریان روشنفکرنمای داخل کشور که متاسفانه رسانه های زیادی را هم در اختیار دارند، مصر هستند تا ایران و مردم کشورمان را مردمانی افسرده و ناامید معرفی کنند. ظاهرا این شانتاژ رسانه ای بر مسئولان هم اثرگذار بوده تا جایی که به عنوان مثال روزنامه اعتماد در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۰ به نقل از قاضی زاده وزیر بهداشت می‌گوید ۱۲ درصد مردم ایران افسرده هستند!

با یک بررسی ساده در بین آمارهای غربی‌ پیرامون مقولهافسردگی متوجه خواهید شد با کمال تعجب آمار این معضل یعنی افسردگی را در ایران را بالا اعلام می‌کنند! در حالی که غربی ها ابتدائا  باید پاسخ دهند چطور آمار افسردگی در کشوری که آمار خودکشی‌ در آن بسیار پایین است، بالاست؟ با این فرض که کشورهای دیگر با آمار خودکشی بالاتر، آمار افسردگی پایین تری نسبت به ایران دارند!

به عنوان مثال کشور آمریکا و عمده کشورهای اروپایی من جمله فنلاند که آمار خودکشی‌شان از ایران بیشتر است، آمار افسردگی کمتر دارند! مردان فنلاندی حدود ۵ برابر ایران خودکشی می‌کنند، زنان آنها ۲.۵ برابر زنان ایران خودکشی می‌کنند و چهار برابر ایران مردان و زنانش خودکشی می‌کند، با این حال شادترین کشور دنیا(happiest country) اعلام شده است!

پاسخ این تناقض آشکار چیست؟
می توان گفت افسردگی یک موضوع کیفی است و با عدد نمی‌توان آن را اندازه گرفت، مگر اینکه برای اندازه‌گیری آن شاخص یا شاخص‌هایی تعریف نماییم که بیانگر مفهوم افسردگی باشند. مثلاً سه معیار مرتبط با افسردگی را بررسی خواهیم کرد که ارتباطی مستقیم با آن دارند:

۱. تعداد مصرف قرص‌های ضدافسردگی
۲. مقدار مصرف الکل
۳. مصرف سیگار در دنیا

مشکل غربی‌ها دقیقا در این نکته است که در اعلام آمار افسردگی الکل، سیگار و موارد مشابه را دخیل نمی‌کنند! اعتقاد ما این است عمده کسانی که معتاد به الکل هستند برای فرار از مشکلاتشان اسیر این اعتیاد می شوند! همچنین معتادان به سیگار و دارو‌های ضدافسردگی. قطعا به یقین تا به هیچ شخصی احساس افسردگی دست ندهد، قرص ضدافسردگی مصرف نخواهد کرد؟

آمار ادعایی افسردگی توسط غربی‌ها
حال به سراغ بررسی سه معیار، مقدار مصرف دارو‌های ضدافسردگی(antidepressant use)، مصرف الکل و نیز نرخ سیگارکشی در دنیا خواهیم رفت تا بدانیم جایگاه جمهوری اسلامی ایران را نسبت کشورهای دیگر کجاست؟

بررسی آمار مصرف قرص‌های ضدافسردگی
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) در سال ۲۰۱۷ آماری را منتشر کرده است که در آن ۲۹ کشور را از نظر مصرف دارو‌های ضدافسردگی با یکدیگر مقایسه کرده است. در صدر این جدول کشور ایسلند قرار دارد، سپس استرالیا، پرتغال، انگلیس سوئد، کانادا و دانمارک بیشترین مصرف داروهای ضدافسردگی را دارند. جالب است بدانید در ایالات متحده سوپر مارکت‌ها نیز قرص‌های ضدافسردگی می‌فروشند؛ لذا وبسایت خبری آمریکایی بیزینس اینسایدر(Business insider) در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۱۶ مطلبی را منتشر می‌کند و ادعا می‌کند مصرف داروهای ضدافسردگی در آمریکا بیشتر از ایسلند است و چون آمریکا جزء کشورهای مورد مطالعه OECD نبوده است از قلم افتاده است! (برای مطالعه این مطلب اینجا را کلیک نمایید)

آمار مصرف داروهای ضدافسردگی
بررسی مصرف الکل در جهان
برای بررسی مصرف الکل در جهان به سراغ سازمان بهداشت جهانی(WHO) می‌رویم. همانطور که از تصویر مشخص است، مصرف الکل در ایران از اروپا، آمریکا و کانادا، برزیل، استرالیا و کشورهای شرق آسیا کمتر است! البته پاسخش معلوم است، ما مفتخریم که جمهوری اسلامی هستیم و کارخانه‌ی مشروب‌سازی و مغازه‌ی مشروب‌فروشی نداریم. اما به راستی این حجم عظیم مصرف مشروبات الکلی توسط غربی‌ها چه دلیلی جز از خود بی خود شدن آن هم برای دقایقی دارد تا به زندگی ماشینی و به دور از انسانیت خود کمتر فکر کنند و کمتر آزار ببینند؟ جالب است که با این‌ همه توصیه مراکز پزشکی و دانشمندان زیست‌شناسی برای پرهیز از مصرف الکل، غربی‌ها هنوز به مصرف بی‌رویه‌ی خود ادامه می‌دهند! به عنوان مثال صندوق بین المللی تحقیقات سرطان در انگلیس به مردم چنین توصیه‌ای می‌نماید: «برای پیشگیری از سرطان الکل ننوشید».
نقشه‌ مصرف مشروبات الکلی در جهان (سنین بالای ۱۵ سال)
بررسی میزان مصرف سیگار در دنیا
معیار سوم ما مصرف سیگار در دنیا بود که آن را با دو آمار جداگانه بررسی خواهیم کرد. یکی آمار سازمان بهداشت جهانی و دیگری آمار اطلس تنباکو(tobacco atlas). سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵، ۱۲۸ کشور را از نظر مصرف سیگار بررسی کرده است که ایران از نظر وخامت مصرف سیگار در مردان در رتبه‌ی ۱۰۱ قرار دارد! یعنی ۱۰۰ کشور من جمله فرانسه، هلند، آلمان، ایتالیا، لهستان، اسپانیا، کرواسی، نروژ، فنلاند، روسیه و چین نسبت به ایران وضعیت بدتری دارند (برای دیدن دقیق آمار مردان اینجا را کلیک کنید).

اما در مورد مصرف سیگار در زنان وضعیت ایران فوق العاده است! تنها هفت کشور وضعیتشان از جمهوری اسلامی ایران بهتر است و ایران در رتبه‌ی ۱۲۲ ام رنکینگ قرار دارد! باید به زنان و دختران ایرانی تبریک گفت که در زمینه‌ی عمل زشت سیگار کشیدن از همتایان غربی خود پیروی نمی‌کنند(برای دیدن دقیق آمار زنان اینجا را کلیک کنید و سپس به قسمت بالا سمت چپ رفته، گزینه‌ی view more indicatators را انتخاب نمایید، سپس روی گزینه‌ی female کلیک نمایید).

در آمار اطلس تنباکو که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است ایران در رتبه‌ی ۷۳ ام از بین ۱۸۲ کشور قرار دارد. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، وضعیت ایران از آمریکا، کانادا، سوئیس، اسپانیا، فرانسه، آلمان، هلند، ایتالیا، لهستان، فنلاند، روسیه، چین و ژاپن بهتر است. در ایران هر نفر در سال ۹۳۷ نخ سیگار مصرف کرده است، در حالیکه این آمار برای کشورهای نام برده شده به ترتیب: ۱۰۱۷، ۱۰۲۱، ۱۴۹۰، ۱۴۹۹، ۱۰۹۰، ۱۶۰۰، ۱۴۶۰، ۱۴۹۳، ۱۳۶۳، ۱۰۹۹، ۲۲۹۵، ۲۰۴۳ و ۱۵۸۳ است (برای مشاهده‌ی دقیق این آماراینجا را کلیک کنید).
 مصرف سیگار در جهان به ازای تعداد مصرف هر نفر در سال
باید متذکر شد که عمده خودکشی‌ها در کشورهای به اصطلاح توسعه‌یافته است و نیز حتما افسرده‌ترین‌ها هم همان‌ها هستند. شاهدش هم همین سه معیار ما، یعنی مصرف دارو‌های ضدافسردگی، الکل و سیگار است که هر سه در اکثر مواقع برای فرار از حس افسردگی مصرف می‌شوند. در پایان بحث نیز باید از وزیر محترم بهداشت پرسید که معیار و منبع عدد عجیب و غریب ۱۲درصد افسردگی در ایران کجاست؟

از فضاسازی تا واقعیت آمار خودکشی در ایران/ مقایسه آمار خودکشی در ایران و جهان

در حالی که یک طیف فکری خاص در کشور دائما بر طبل تحقیر ملی در معضلات اجتماعی همچون خودکشی می کوبند، آمارهای جهانی از چیز دیگری خبر می دهند.
امروزه یک جریان سیاسی فرهنگی خاص در نشریات، تریبون‌ها و حتی فیلم‌هایشان ایران و مردم ایران را افسرده، تیره بخت و بی‌فرهنگ معرفی می‌کنند.

فی الواقع این جریان فکری در هرجا که اندک نفوذی داشته و مخاطبی دارند؛ چنان وانمود می‌کنند که گویا افسردگی یعنی ایران و ایران یعنی خودکشی! رصد خروجی های این طیف تفکری این ادعا را تائید می کند. به عنوان مثال روزنامه اصلاح طلب اعتماد در شماره تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۰ به نقل از وزیر بهداشت نوشته است: “۱۲ درصد مردم ایران افسرده هستند” و همچنین از قول قاضی زاده نقل می‌کند: “مبادا خودکشی اپیدمی شود!”

اهل فن به خوبی بار معنایی واژه اپیدمی را درک می کنند که مفهوم آن حکایت از عمق فاجعه در جامعه ایران است.

مثال دیگر و کلی تر که در این فرصت مجال پرداخت به آن است، کثرت تولید اخبار مرتبط با مقوله خودکشی و پوشش همه جانبه این اخبار است. چنانکه گویی خبر هیچ خودکشی اعم از موفق و ناموفق برای انتقال به جامعه در اصطلاح قسر در نمی رود که در تکنیک های رسانه ای این حرکت دلیلی برای القای یک موضوع به مخاطب شمرده می شود. چرا که صرف نشر اخباری از این دست، موید چیزی برای اثبات یک پدیده آن هم در جامعه ایران ۸۱ میلیونی نیست.

اما بهتر است ببینیم آیا مراکزی که کار آماری در این حوزه‌ها انجام می‌دهند هم آمار خودکشی در ایران را بالا می‌دانند؟ آیا در آمارهای رسمی و بین المللی نیز ایران کشوری افسرده و بدبخت است؟ به منظور پاسخ به این سؤال به سراغ آمار خودکشی سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌رویم تا ببینیم وضع جمهوری اسلامی ایران به نسبت دیگر کشورهای به اصطلاح توسعه یافته چگونه است؟

ما در این مجال، ایران را با کشورهای آلمان، فرانسه، فنلاند، استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلیس، نروژ، سوئد، ژاپن و ترکیه مقایسه می‌کنیم. این آمارها تعداد خودکشی‌ها در هر صدهزار نفر را نشان می‌دهند. همانطور که مشاهده می‌شود تعداد مردان خودکشی کننده در این کشورها به ترتیب: ۱۹.۷، ۲۳.۹، ۲۳.۹، ۱۹.۵، ۱۸.۱، ۲۳.۶، ۱۳.۵، ۱۵.۹، ۱۹.۱، ۲۶ و ۱۱.۴ است. جالب اینجاست که همین عدد در مورد ایران ۵ است!

تا اینجا فاصله ایران خیره‌کننده است. حال به آمار زنان خودکشی‌کننده نگاهی بیندازیم، باز هم به ترتیب: ۷.۷، ۱۱.۷، ۸.۱، ۷، ۷، ۷.۲، ۴.۴، ۸.۴، ۱۰.۵، ۱۱.۴ و ۳.۳  اعدادی هستند که بیانگر تعداد خودکشی زنان در کشورهای مذکور است. این عدد در مورد ایران ۳.۱ می‌باشد. باز هم در خودکشی زنان نیز آمار جمهوری اسلامی ایران کمتر از کشورهای مدعی توسعه است. آمار بعدی خودکشی هر دوجنسیت است که از میانگین این دو بدست می‌آید و واضح و مبرهن است وقتی ایران در هر دو مورد عددی کوچکتر دارد میانگین نیز کوچکتر خواهد شد.

برای مشاهده دقیق آمار سازمان بهداشت جهانی اینجا کلیک نمایید.

سیر نزولی ایران در آمار خودکشی/ صعود آمریکا
جالب‌تر اینجاست که آمار ایران در سال ۲۰۰۰ میلادی، خودکشی مردان ۱۲، زنان ۹.۳ و هردوجنسیت ۱۰.۷ بوده است و این آمار با سیر نزولی خود در سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی در مدت شانزده سال به عدد ۵ در مردان، ۳.۱ در زنان و ۴.۱ در هر دوجنسیت رسیده است. یعنی کاهش آمار ایران در زمینه خودکشی به نسبت قابل قبول بوده است و در ۱۶ سال حدود ۶۰ درصد آمار خودکشی کاهش داشته است. در حالیکه در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۰ میلادی، خودکشی مردان ۱۷.۹، زنان ۴.۹ و هردو جنسیت ۱۱.۳ بوده است اما از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ وضع بدتر شده است و به اعداد ۲۳.۶ در مردان، ۷.۲ در زنان و ۱۵.۳ در هر دوجنسیت رسیده است.

با نگاهی به آمار خودکشی در کشورهای مسلمان از جمله، افغانستان، عراق، مصر، لبنان، لیبی و مالزی و نیز مراجعه به آمار کشورمان در می‌یابیم که بین آمار خودکشی و مسلمان بودن همبستگی منفی برقرار است. البته این برای ما مسلمانان واضح است زیرا خودکشی در اسلام گناهی نابخشودنی است و هیچ عذری نیز برایش پذیرفته نیست. کمی آمار خودکشی مردم کشورهای مسلمان در نقشه‌ منتشرشده توسط سازمان بهداشت جهانی نیز قابل مشاهده و کاملاً آشکار است.

اما سؤالی که باید در انتهای این گزارش بدان پرداخت و البته شاید پاسخی برای آن نیافت این است که چرا عده‌ای در داخل کشور نفع خودشان را در تحقیر ملی می‌بینند؟ و یا اینکه از سیاه‌نمایی درباره‌ دستاوردهای یک ملت بزرگ چه چیزی نصیبشان خواهد شد؟

این نکته را هم باید اضافه کرد که هرچند جایگاه خوب ایران و کاهش نسبی آمار از افتخارات ما محسوب می شود اما تحقق یک مورد از این نوع آسیب های اجتماعی هم برای کشور زیاد و تاسف بار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا