آنچه باید درباره بیمه زنان خانه‌دار بدانید/ حرکت کُند طرح با گذشت ۱۳ سال

یکی از دغدغه های زنان خانه دار نداشتن بیمه است، آن‌ها با بیمه می‌توانند ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندان خویش داشته باشند.

بیمه زنان خانه‌دار شاغل و غیر شاغل در دوره دولت نهم مطرح شد و پس از تبلیغات بسیاری روی آن متاسفانه در همان دوران مسکوت باقی ماند و تا سال ۹۱ که دوباره این موضوع از سوی دولتمردان دولت دهم بیان شد.

اما همان زمان باز نبود بودجه کافی برای اجرای آن بهانه شد و بیمه زنان خانه‌دار اجرایی نشد. از آن زمان تا سال ۹۴ که به نوعی سال آغاز بیمه زنان خانه‌دار محسوب می‌شود، به ادعای برخی مسوولان، دولت یازدهم روی این قانون کار و نقایص آنرا رفع کرده‌است.

یکی از دلایلی که طرح بیمه زنان خانه‌دار به مشکل و گره برخورده است همین نبود منابع است. چراکه انتظار می‌رود دولت بخش قابل توجهی از حق بیمه زنان را تامین کند، در حالی که از دهه ۸۰ تاکنون هیچ یک از دولت‌ها قادر به این کار نبوده اند.

پذیرفته شدن خانه داری به عنوان یک شغل، آرامش خاطری برای زن است

هنگامی‌که یک زن خانه‌دار در جامعه وظیفه همسری او به‌عنوان شغل پذیرفته شود و از این راه می‌تواند امرار معاش و آینده‌ای را برای خود در پیش رو داشته باشد بهتر و با خیال آسوده‌تری به وظیفه مادری و همسری خود عمل می‌کند.

با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن زنان خانه‌دار هم زنان شغل خود را به‌عنوان مادر و همسر باور می‌کنند همچنین نسبت به زنان شاغل دیگر احساس کمبود یا تحقیر نمی‌کنند و با مشاهده مشکلات و عوارض زنان شاغل در زندگی زناشویی، بیشتر نسبت به شغل خود امیدوار و به وظیفه مادری و همسری خود می‌بالند.

او با استقلال مالی که در دوران بازنشستگی از آن برخوردار می شود و می‌تواند نیازهای روزمره خود، فرزندانش و نوه‌هایش را برطرف کند و از این وضعیت لذت ببرد، بدون اینکه بار مالی را به همسرش تحمیل کند.

استفاده از این طرح مزایای زیادی به همراه دارد که به مهم ترین های آنها در زیر اشاره شده است:

  1. ممانعت از سردی روابط با همسر: زن ویژگی‌های روحی متفاوتی از مرد دارد، از همین رو چالش‌هایی که در محیط کار به وجود می‌آید می‌تواند خستگی‌های روحی و جسمی را برای وی به وجود آورد و این بر روابط زناشویی و حتی کلامی زن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به سردی ارتباط او با همسرش شده و حتی به جدایی بی انجامد.
  1.  حضور زن در خانه: اشتغال زن سبب می شود تا زمان حضورش در کانون خانواده کاهش یابد و این مهم علاوه بر تأثیر بر روابط او با همسر و فرزندان را نیز متأثر می‌سازد. انتقال خستگی ناشی از کار به خانه و عدم آمادگی جسمانی و روانی برای برآوردن نیازهای روانی و عاطفی خانواده یکی دیگر از عوارض این حضور کم‌رنگ است.
  2.  امکان بازنشستگی: زنان خانه‌دار بدون نیاز به خارج شدن از منزل می‌توانند به وظیفه مادری و همسری خود بپردازند و هم بازنشسته شده و از مزایای بازنشستگی مانند سایر مشاغل بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا