آوار گرانی بر سر مستاجران/ افزایش کمرشکن اجاره بها مستاجران را درمانده کرده است

گرانی، کلمه‌ای است که این روزها در محافل بسیاری شنیده می‌شود و گرانی در بخش‌های مختلف به معیشت و زندگی مردم تاثیر زیادی گذاشته و سبب کاهش قدرت خرید و توان مالی جامعه شده است و گرانی در یک بخش و یک مورد سبب تعمیم آن به تمام بخش‌های جاری زندگی مردم شده است.

وقتی وارد یک مغازه می‌شوی تا یک کالای معمولی حتی تولید داخل را خریداری کنی می‌بینی که قیمت آن نسبت به سال گذشته و چند سال قبل از آن به شدت افزایش یافته و چند برابر شده است و هرگاه دلیل را می‌پرسی با این پاسخ مواجه می‌شوی که همه چیز گران شده!!

شاید بتوان به دلیل گرانی از خرید برخی اقلام و کالاهای خوراکی و رفاهی، چشم‌پوشی کرد اما برای موارد از ضروریات اساسی زندگی هستند و هیچ جایگزینی ندارند. یکی از این موارد، تامین مسکن و آن هم از نوع مستاجری است. عُرف معمول این است که مستاجر، یک مبلغی را یه عنوان پیش‌کرایه و مبلغی را نیز ماهانه به عنوان اجاره‌بها پرداخت می‌کند. اما واقعیت اجرا این است که هم پیش‌کرایه و هم اجاره‌بها چندین برابر گران شده و یافتن منزل برای مستاجران را با مشکل جدی مواجه کرده است. هر چند طبق مصوبات ستاد کرونا موجران موظف‌اند قرارداد مستاجران را با افزایش ۲۵ ، ۲۰ و ۱۵ درصدی اجاره به ترتیب در کلان‌شهرها، شهرهای بزرگ و کوچک تمدید کنند اما با توجه به اینکه این مصوبه به صورت کتبی و رسمی ابلاغ نشده، برخی موجران رعایت نمی‌کنند ضمن اینکه ممکن است در برخی موارد نیز مستاجران تمایلی به تمدید نداشته می‌خواهند محل زندگی خود را تغییر دهند اما در این میان با افزایش بی‌حد اجاره‌بهای منازل مواجه می‌شوند.

جهت بررسی موضوع به صورت میدانی به تعدادی از مشاوران املاک مراجعه کردم. صاحبان خانه‌ها قیمت‌های بسیار گزافی برای منازل خود جهت اسکان مستاجران اعلام کرده‌اند. وقتی از مشاوران املاک می‌پرسم چرا قیمت‌ها بالا است؟ اینطور پاسخ می‌دهند که اختیار با صاحبش است و دلش می‌خواهد این قیمت را بدهد و دست ما نیست!!

وقتی می‌پرسم پس چرا معیاری برای تعیین نرخ اجاره‌بها و پیش‌گرایه وجود ندارد؟ باز هم می‌گویند همین که هست و متاسفانه تعرفه مشخصی وجود ندارد.

وقتی به صاحبخانه‌ها می‌گویی چرا نرخ بالا داده‌ای؟ می‌گوید: همه چیز گران شده و اجاره دادن منزل نیز یکی از راه های درآمد بنده است و مجبور هستم قیمت بالایی بدهم چون زندگی‌ام نمی‌پرخد.

شاید در یک جواب ساده بتوان گفت که صاحبخانه هم حق دارد چرا که همه چیز گران شده است اما مساله این است که چخ کسی مسبب این گرانی است؟ چرا از مواد ساده خوراکی گرفته تا اقلام اساسی، زمین، مسکن و اجاره‌با تا این اندازه گران شده است؟ چرا تعرفه مشخصی برای پیش‌کرایه و اجاره بهای منازل وجود ندارد؟ آیا همه چیز به تحرم‌ها مربوط است؟

 

*‌ افزایش اجاره‌بها بیش از ۲۵ درصد غیرقانونی است

حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا سقف تعیین‌شده در ستاد ملی کرونا برای افزایش اجاره‌بها را قانونی و لازم‌الاجرا دانست و تاکید کرد: اگر مشاور املاکی این مصوبه را رعایت نکند، پلمب خواهد شد و مستاجران می‌توانند از موجرانی که اجاره‌بها را بیش از حد مجاز افزایش داده‌اند شکایت کنند.

وی در خصوص مصوبه ستاد ملی کرونا و تعیین سقف برای افزایش اجاره‌بها اظهار کرد: وضعیت مسکن امسال شرایط بحرانی دارد و در چنین مواقعی، ورود دستگاه قضایی و ایجاد قوانین بازدارنده در کنترل قیمت اجاره‌بها و یا قیمت مسکن لازم است‌.

عقبایی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته هم قوانینی مثل مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر عایدی مسکن یا مالیات‌های بازدارنده یا  تعیین سقف قیمتی وجود دارد.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شرایط فعلی کشور، قانون خاصی برای کنترل اجاره‌بها در قوانین مدنی، قوانین تجارت و قوانین مالک و مستاجر یا قانون نظام امور صنفی وجود نداشت.

وی تاکید کرد: هر آنچه ستاد کرونا تصویب می‌کند در حکم قانون است و هر ۳ قوه مجریه، مقننه و قضاییه مکلف‌اند در جهت اجرای آن به دولت کمک کنند.

عقبایی توضیح داد: این قانون می‌گوید که مستاجران شهر تهران نسبت به سال گذشته حداکثر ۲۵ درصد افزایش اجاره‌بها دارند و این رقم در کلان‌شهرهای دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در شهرهای کوچک حداکثر ۱۵ درصد است.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: همه مشاوران املاک در سراسر کشور مکلف و موظف به اجرای این قانون هستند چون این مصوبه لازم‌الاجراست.

*‌ نبود توازن بین عرضه و تقاضا یکی از دلایل اصلی افزایش اجاره‌بها در بازار مسکن است

به نقل از خبرگزاری ایلنا، حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: از دیگر دلایل اصلی افزایش اجاره‌بها در بازار مسکن، نبود توازن بین عرضه و تقاضا است به طوری که تقاضا بیشتر از عرضه است و همین نبود عرضه و محدودیت در فایل‌های اجاره باعث افزایش قیمت اجاره‌بها می‌شود.

وی اظهار داشت: ۴ عامل افزایش قیمت مسکن، تورم، عدم توازن بین عرضه و تقاضا و کاهش نرخ سود بانکی در گرانی اجاره‌بهای مسکن، اثرگذار هستند.

*‌ کار اصلی در دست دیگران است و مشاوران املاک فقط انجام دهنده کار هستند

سیدالبرز حسینی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ستاد ملی کرونا امسال برای دومین سال، مصوب کرده که هیچ صاحب ملکی، حق فسخ قرارداد با مستاجر را ندارد و باید تمدید کنند.

وی گفت: طبق مصوبات ستاد ملی کرونا میزان اجاره‌بها در کلان‌شهرها با ۲۵ در شهرهای بزرگ با ۲۰ و در شهرهای کوچک با ۱۵ درصد افزایش باید تمدید شود.

حسینی تصریح کرد: در شرایط حاضر، درست است که بحث کرونا وجود دارد اما موضوع بعدی این است که کار در دست دیگران بوده و مشاوران املاک فقط انجام دهنده کار هستند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: تمام امور مربوط به مسکن و اجاره‌بها باید متمرکز شده و از حیث نظارت هم در دست یک دستگاه باشد و به موضوعاتی مانند گرانی زمین و مسکن و بالا بودن اجاره‌بها به صورت متمرکز رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه طرح جهش تولید و تامین مسکن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و مراحل رفع ایرادات شورای نگهبان را سپری می‌کند، اظهار داشت: این طرح نیز تا یک ماه آتی جهت اجرا به دولت ابلاغ می‌شود که اجرای آن تاثیر زیادی در قیمت زمین و مسکن خواهد داشت.

حسینی با بیان اینکه بر اساس این طرح باید سالانه بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی به مدت ۴ سال جهت متعادل کردن عرضه و تقاضای مسکن در کشور احداث شود، افزود: اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن برای خروج از شرایط کنونی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بخشی از تامین منابع مالی این طرح در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز لحاظ شده است، ابراز کرد: امیدواریم اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن به تامین مسکن مورد نیاز مردم منجر شده و کمک کند تا شرایط کنونی مسکن در کشور، ساماندهی شود.

*‌ نظارت بر مشاوران املاک در حوزه کاری وزارت صمت است/ قیمت زمین و مسکن به شرایط رکود رسیده است

مهرداد سلطانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه مصوبات ستاد ملی کرونا به تمام استان‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: بالا بودن اجاره‌بها به حوزه مشاوران املاک مربوط می‌شود که نظارت بر این صنف در حوزه کاری وزارت صمت است.

وی با بیان اینکه ستاد ملی کرونا سقفی را برای افزایش اجاره‌بها در نظر گرفته است، اظهار داشت: طبق این مصوبه، مقرر شده که صاحبان منازل تا زمان پایان بیماری کرونا در صورت تمدید قرارداد با مستاجران افزایش اجاره‌بها نباید از این سقف بالاتر برود ضمن اینکه موجران نمی‌توانند مستاجران را مجبور به تخلیه واجد مسکونی کنند.

سلطانی خاطرنشان کرد: اما استثنائاتی هم بوده و ممکن است فردی بنا به هر دلیلی تصمیم بر تخلیه آن واحد بکند که برای ان هم بحث‌هایی شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان در پاسخ به علت افزایش قیمت زمین، مسکن و اجاره‌بها گفت: افزایش طبق رصد و بررسی‌ها قیمت زمین و مسکن الان تقریباً متوقف شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ تا ۹۹ چند موج افزایش قیمت زمین و مسکن داشتیم که بر روی اجاره‌بها نیز تاثیر گذاشته بود، اظهار داشت: بعد از آخرین موج افزایش قیمت زمین و مسکن در نیمه دوم سال ۹۹ اکنو ناین افزایش، متوقف شده و اگر نگوییم نزول، حداقل به سمت یک رکود، پیش رفته است.

سلطانی با بیان اینکه موج‌های قبلی نیز نشان داده که اصلاح قیمت املاک از جنس قیمتی نبوده بلکه از جنس اصلاح زمانی است، خاطرنشان کرد: همیشه در قیمت املاک، یک دوره رونق داریم که نسبتاً کوتاه‌تر می‌شود و دوره‌های نسبتاً طولانی رکود داریم.

وی افزود: معمولاً در دوره‌های رکود اینطور نیست که قیمت‌ها کاهش پیدا کند هر چند ممکن است درصدی هم کاهش داشته باشند اما عمدتاً اصلاح زمانی اتفاق می‌افتد.

سطانی ادامه داد: اصلاح زمانی به معنای کاهش قیمت است یعنی برای مثال؛ قیمت زمین و مسکن به مدت چند سال، ثابت می‌ماند و عملاً گران‌تر نمی‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان گفت: این بار نیز تصور بر این است که شاید با کاهش جدی قیمت‌ها مواجه نشویم اما اصلاح زمانی، اجازه می‌دهد که این کاهش اتفاق بیفتد.

*‌ قیمت زمین، مسکن و اجاره‌بها در زنجان متوسط کشوری است

ابوالفضل طاهری، رئیس اتحادیه مشاوران املاک زنجان نیز اظهار داشت: مصوبه ستاد ملی کرونا ابلاغ نشده اما چون در رسانه‌ها اعلام شده، صاحبخانه‌هایی که قرارداد با مستاجران را تمدید می‌کنند این مصوبه را نیز رعایت می‌کنند.

وی گفت: مصوبه ستاد ملی کرونا اینطور است که نرخ اجاره‌بها ۲۵ درصد در کلان‌شهرها، ۲۰ درصد در شهرهای بزرگ و ۱۵ درصد در شهرها کوچک افزایش یافته و قرارداد قبلی تمدید شود.

طاهری با بیان اینکه اکثر موجران و مستاجران، خودشان قرارداد را تمدید کرده و کمتر به مشاوران املاک مراجعه نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: صاحبخانه‌هایی که خودشان تمدید می‌کنند، آن هایی که تمدید می کنند، خودشان هم تفاهم می‌کنند اما موضوع مستاجرانی که جابه‌جا می‌شوند، متفاوت است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک زنجان با بیان اینکه نرخ اجاره‌بها در زنجان بالا نیست، گفت: اجاره‌بها در زنجان بالا نیست و برای مثال؛ نرخ اجاره در شهری مانند لاهیجان بسیار بالاتر از زنجان است.

وی تاکید کرد: حتی اگر بالا هم باشد، قیمت زمین، مسکن و اجاره‌بها در زنجان متوسط قیمت کشوری است.

طاهری در پاسخ به علت بالا بودن اجاره‌بها گفت: دلیل اول این است که تعرفه و معیاری برای تعیین اجاره‌بها وجود ندارد و دلیل دوم نیز عدم نظارت است که باید بر نرخ اجاره‌بها نظارت شود.

وی با تاکید بر اینکه نرخ اجاره‌بها در زنجان بالاتر از سایر شهرها نیست، تصریح کرد: اگر با کل کشور مقایسه شود، قیمت ملک و اجاره در زنجان، متوسط کشوری است.

موج رسا

یک دیدگاه

  1. سه ماه از سال ۱۴۰۰ گذشت هیچ اتفاقی نیافتاد وضعیت اجاره بهای مسکن کماکان بسیار آشفته است یه فرمول عرف از قبل وجود داره که ظاهرا با توجه به قیمت خانه مبلغ رهن رو مشخص میکنند که ظاهرا یک هشتم قیمت منزل هست و یا اجاره را با توجه به مبلغ رهن مشخص میکنند ولی قیمت یه منزل مسکونی که سال قبل ۵۰۰ میلیون بوده و الان میفرمایند ۳ میلیارد چطور ممکن هست که رهن و اجاره پایین بیاد لطفا یه نگاه به سایت دلالی دیوار بکنید قولنامه ها از ۱۵ سال قبل تماما داره در اداره ثبت اسناد ، ثبت میشه پارسال و امسال کجا ۲۰ یا ۲۵ درصد اضافه شده ما هم ببینیم و بدونیم تماما اجاره رو ۴ یا ۵ برابر کرده اند شغلی بهتر از صاحب خانه بودن سراغ دارید ۴ یا ۵ خانه میخرید نه تجربه میخواد که بخواد سختی بکشی و کاری یاد بگیری و نه میخواد دانشگاه بری خانه ملک شماست مال شماست یا هتل آپارتمانش میکنی روزی یک میلیون تومن میگیری که ممکنه ۱۰ روز در ماه خالی بمونه که در نهایت رقم بالایی میشه و اصلا مجوزی هم نمیخواد و یا اجاره میدی ۴۰۰ میلیون با ۱۵ میلیون هر ماه مستاجر بیچاره کار میکنه سختی میکشه میده به شما التماست هم میکنه تعظیم و تکریم هم بیچاره میکنه سالم تحویل دادی سالم تحویل میگیری هر چقدر دلت خواست اجاره میدی کسی هم کنترل نمیکنه قانونی هم نیست که جلوی تو رو بگیره مالیات هم اصلا نمیدی هر چقدر میگیری میزاری تو جیبت حالش رو میبری خرج داری دیگه وضعیت اقتصادی مردم هم خرابه وتو هم از این آشفته بازار بی قانون و بی حساب و کتاب هر چی میتونی پول در میاری نه سازمان بازرسی و نه قوه قضاییه و نه شهرداری و نه مجلس و نه دولت هم نمیتونند با این قانون های فعلی جلوی صاحب خونه ها رو با این اجاره بهای کلان بگیرین خوب شغل بدون دردسر و مفتی هست اگر مغازه داشته باشی باید مالیات بدی و جواز کسب داشته باشی و حرفه ای بلد باشی ، دائم بازرسی میشی و دارایی با مالیات بردرآمد میاد و مالیات ملک تجاری رو باید بدی ، شهرداری میاد گیر میده باید به ۱۰۰ نفر جواب پس بدی اما خانه که داشته باشی سرمایه گزاری کردی امسال میخری ۱ یک میلیارد سال دیگه با برنامه ریزی دقیق دولت میفروشی نه ۹ میلیارد از هر طرف که نگاه کنی برد با صاحب خونه هست و کسی جرات حرف زدن نداره اصلا دلت نمیخواد اجاره نمیدی دولت هم که قانونی هنوز برای خانه ها و منازل مسکونی خالی تصویب نکردن که بخواهد مالیات بدی پس راحت باش هر چی میتونی ظلم کن و در بیار و خرج کن قانون جنگل هست بنگاهها هم آتیش بیار معرکه شدن برای سود خودشون برات گرونتر اجاره میدن و گرونتر میفروشن چون اساسا سود بنگاه تو این کاره دولت هم به فکر خودشه مردم خونه ندارن خوب بخرن اما چطوری معلوم نیست نمیتونن با این وضع اجاره بدن خوب برن تو چادر زندگی کنن این یک مساله مهم معیشتی مردم هست اصلا شوخی بردار نیست دولت میل گردو سیمان و آجر و مصالح ساختمانی رو گرونتر کرده و مدام مصالح ساختمانی رو به کشورهای همسایه با میلغ بالاتر و سود بیشتر ارسال میکنه اون دیگه مشکل مردمه ظاهرا دولت وظیفه ای برای مسکن دار شدن ایرانی جماعت نداره حالا چطوری قیمت خانه باید ارزانتر بشه الله و اعلم دولت به بهانه اینکه امر مسکن مربوط به مردم هست و ما دخالت نمیکنیم داره از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند ، بعد از ۱۰ سال هنوز یک خانه نساختند تا ملت از زیر بار این اجاره بهای سنگین و بی رویه و ناعادلانه کمر راست کنند اصلا متولی و مدیریت خاصی برای امر مسکن در این دولت وجود ندارد. این دولت در ریز ترین مسائل مردم و شخصی ترین مسائل مردم صاحب نظر هست چطور ممکنه که نتونه بازار مسکن و اجاره رو کنترل کنه ، مگر اینکه خود بساز بفروش ها وزیر و معاون این دولت باشند که فقط فکر جیب و منفعت خودشون هستند نه مردم بیچاره,، ۱۷۰۰۰۰۰۰۰۰ میلیون متر مربع زمین این مملکت دریغ از یه قبر که قشر کارگر بیچاره بتونه در همون قبر بمیره چه فایده ، کجای دنیا اینجوریه، با این حقوقی که برای کارگر در نظر گرفتن نمیشه حتی منزلی رو اجاره کرد خریدن زمین و خانه که پیش کش تا کی ظلم و بی عدالتی … دولت واقعا نمیخواد کاری انجام بده چون خودش علت گرانی و تورم هست اجاره بهای خانه نسبت به پارسال ۴ برابر شده قولنامه ها که ثبت شده فقط کافیه قولنامه های پارسال رو با امسال مقایسه کنید تو چند سال گذشته دولت یه خانه درست نکرده برای مردم ، همش ادعای الکی و وعده های بیخود کسی نیست وزیر رو استیضاح کنه و از وزیر توضیح بخواد بگه چرا مردم به این روز افتادن ؟ چرا اینقدر بد مدیریت کردند چرا خانه نساختن ؟ چرا گذاشتن دلال های مسکن وارد ساخت مسکن بشن ؟ چرا خانه ها خالیه چرا اجاره ها ۴ برابر شده ؟ چرا کسی تو ایران الان نمیتونه حتی یه قبر بخره ؟، میبینید که اجاره بها تقریبا ۴ برابر شده و خانه ها همچنان خالی و وضعیت اجاره مسکن بهتر که نشده بلکه بدتر ام شده تعداد خانه های اجاره ای نسبت به پارسال بیشتر نشده اگر هم درصد محدودی اضافه شده با قیمت های نجومی حاکی از فقربیشتر و زیاده خواهی صاحبخانه و بی قانونی در این زمینه و عدم کنترل دولت و بی لیاقتی مسئولین امر مسکن در این حوزه داره ، مردم روز به روز درمانده تر و فقیر تر میشن و دولت ناکارامد نمیتونه رفاه مردم را تامین کنه حاصل مدیریت دولت در حوزه مسکن در ۸ سال گذشته شده اینه که مردم باید تاوان ندانم کاریها و کم کاری های مسئولین رو پرداخت کنند و صاحبان سرمایه و بساز بفروش ها و دلالان مسکن که دستشون تو دست وزیر مسکن هست دارن سودهای چند برابری خودشون رو می شمارن مسئولین هر کدام چند تا خانه و باغ و مسکن و ویلا همه در کاخ های خودشون تکیه زدن ودر خانه های دولتی زندگی میکنن مردم بینوا در کف خیابان یا پارک ها چادر زدند ویا بر روی پشت بام ها پشت بام خواب شدن این عدالت نیست عملا مسئولین حوزه مسکن و نمایندگان مجلس و دولت خودشون چندین خانه دارند و صاحبخانه محسوب میشن پس نباید انتظار داشت قانونی بر علیه صاحبخانه تصویب کنند و به داد مستاجر برسند وزیر و مدیرانی که خودشون حتی یه روز مستاجر نبودند که نمیتوانند مشکلات مستاجران و اجاره نشینان رو برطرف کنند چند صباحی وزیر و مسئول و مدیر هستند به پست و مقامشون چسبیدن و حقوق های نجومی میگیرن صفا میکنن هر کی هم پرسید تقصیر رو به گردن این و اون میندازن تا سمت بهتر و پست بالاتری بگیرند این وسط خدا به داد مردم برسه ، هل من ناصر ینصرنی ؟؟!!! آیا کسی هست که مردم را محض رضای خدا یاری کند و فقط به فکر خودش و جیبش و پست و مقامش نباشه و قدم خیری برای بهتر شدن اوضاع مسکن بردارد به نظر نمیاد دولت عزم جدی در این خصوص داشته باشه فقط یک نگاه به قیمت های نجومی سایت دیوار بکنید متوجه وخامت اوضاع میشوید سایت دیوار و بنگاهها خودشون یکی از عوامل دامن زدن به گرانی هستند، بانکها پولهای مردم رو گرفتن و با خرید خانه و زمین و ملک و غیره سرمایه گذاری کردند برای جلوگیری از ورشکستگی خودشون ارزش ملک رو تا ۴ برابر به صورت کاذب بالا بردند حالا این وسط قشر ضعیف و متوسط مستاجر اجاره نشین هم بیچاره شدند به خودشون مربوطه ظاهرا دولت هیچ وظیفه ای برای تامین این مهمترین نیاز جامعه نداره و فقط به فکر خودشه قانونی هم وجود نداره ظاهرا برای افزایش اجاره بها در سال آینده ، یعنی هر کی صاحبخانه هست ملک خودشه مال خودشه امسال میخواد ۵ برابر اجاره بگیره وهیچ مالیاتی هم نمیپردازه و یا خالی بزاره باشه به کسی ربطی نداره متاسفانه نصف منازل مسکونی خالیه دولت و مجلس محترم کم کاری کرده اند قرار بود منازل مسکونی خالی از سکنه شامل مالیات سنگین شوند و قانون مشخصی تدوین بشه که کسی نتونه از این اوضاع آشفته سوءاستفاده بکنه قانون جنگل که نیست هر کس هر کاری خواست انجام بده ، دقیقا مصداق گران فروشی و کم فروشی هست وقتی دولت کاری نکنه یعنی تایید میکنه که شما که صاحب خونه هستید هر کاری میخواهید انجام بدین مستاجر بدبخت تو این شرایط چکار کنه با این حقوق و شرایط فعلی خونه هم نمیشه خرید ، مردم نمیدونن چکار کنن و دیگه نمیشه این شرایط رو تحمل کرد باید دولت و قوه قضاییه و مجلس و سازمان بازرسی و نهاد های زیربط کاری انجام بدن قبل از اینکه دیر بشه و مردم آواره بشوند قانون طوری نباید باشه که هر چقدر دلش خواست بفروشه و یا اجاره بده این امر را دولت گذاشته بر عهده اصناف ، متاسفانه اصناف به مردم رحم نمیکنن خود رییس اصناف بنگاه املاک داره مطمئنا به ضرر خودش کاری انجام نمیده باید قانون طوری تنظیم شده باشه که برای هر دو طرف معامله سود باشه نه به نفع اصناف فقط و صاحبان خانه و مسکن جناب اقای وزیر نسخه شما برای خرید خانه اینه که نخرید قیمتها کاذب هست خریدار ندارد میاد پایین و حباب میترکد قبول نمیخریم نسخه شما برای مستاجرین که تو این اوضع با این حباب باید جابجا بشن چیه آیا تدبیری اندیشیده اید که مستاجران که نزدیک ۶۸ درصد جامعه هستند چکار کنند یعنی دولت و مجلس زورشون به دلالان و بنگاهها و صاحبین خونه میرسه ؟؟؟!!! اصلا فکر نمیکنم دولت چنین قدرتی داشته باشه اگر دولت و مجلس با قدرت در برابر بنگاهها و صاحب خانه های سوءاستفاده چی نایسته هرج و مرج میشه باید بنگاههای غیر قانونی و بدون مجوز فورا تعطیل بشوند چون متاسفانه آتیش بیار معرکه بنگاهها هستند که مدام در گوش صاحبان خونه ها میخونند گرفتن مالیات هم باید مبلغ بالا باشه که مجبور به فروش و یا رهن و اجاره خونه بشن و منازل مسکونی رو احتکار نکنند در کشورهای اروپایی برای داشتن منزل مسکونی دوم باید تا ۷۰ درصد قیمت خانه دوم رو مالیات بپردازند به همین خاطر کسی خونه ی دوم ویا به قول نماینده تهران ۷۰۰ یا ۲۵۰۰ منزل مسکونی ندارند ، صاحبین محترم منازل بهتره به فکر درامد با زحمت از راه حلال باشند متاسفانه بعضی از صاحبخانه ها با اجاره دادن خونه یک راه درامد مفت بی مالیات و عوارض و بسیار راحت پیدا کردند و اصلا مبادا به خودشون سختی بدن مثل مستاجرین که دنبال کار و زحمت حلال و رزق و روزی از راه کار کردن و زحمت کشیدن هستند البته با قوانین الان موجود مجلس و دولت متاسفانه تا الان صاحبین خانه ها هر کاری که خواستند انجام دادن کسی هم نتونسته اعتراضی بکنه میگن مال خودمه و اختیارشو دارم اجاره ۵ برابر ، میخوای بمون نمیخوای برو هر جا میتونی ، تا کی میتونید اینجوری به مستاجر بیچاره فشار بیارید و ظلم کنید البته بماند که درصدی خیلی خیلی کمی هم بسیار با وجدان هستند و مشکلات مستاجر و شرایط نابسامان اقتصادی رو در درک میکنند و فقط شرعا ۱۰ درصد اجاره رو اضافه کردن که اجرشون با خدا هم در این دنیا و هم در اون دنیا، ضمنا وام دادن به مستاجرین یعنی صاحب خانه با هر شرایطی که خواست خانه رو اجاره بده و مستاجر هم هر چقدر لازمه با هر بدبختی بره وام بگیره که اوضاع از اینی که هست وخیم تر خواهد شد و هیچ مستاجری نمیتونه زیر بار این فشار بره اونم با این شرایط وام دادن الان بانکها به افراد معمولی جامعه که متاسفانه خیلی سخت میگیرند نه کنترلی و نه نظارتی و نه قانونی همش وعده های پوچ مستاجر بیچاره باید چکار کنه که دولت عرضه سروسامان دادن به وضعیت مسکن رو نداره بهانه میاره که که امر اجاره مسکن مربوط به مردم و شخصی هست و دولت نمیتونه کنترل و نظارتی داشته باشه نصف خانه های مسکونی در ایران خالی از سکنه هست و هر روز به منازل مسکونی اضافه میشه و جمعیت با توجه به مشکلات عدیده کمتر و کمتر میشه یعنی بی لیاقتی رو به حد اعلا رسوندن جالب اینه که نمیتونن جلوی سوءاستفاده کنندگان و سوداگران مسکن رو بگیرند و نمیتونن بنگاهها رو کنترل کنن و بر روی قیمت زمین و مسکن که امری بسیار ضروزی مردم هست نظارت کنند وزیر مسکن در ۸ سال گذشته چکار میکرده تا الان که وضعیت مسکن شده حتما خودش بساز و بفروشه وگرنه با مدیریت میشد جلوی گرونی افسار گسیخته اجاره بها و قیمت زمین و مسکن رو گرفت نمیخوان چون خودشون ۱۰ تا خانه دارن چرا برای خانه های خالی خودشون که برای سرمایه گذاری خریدن ماایات ببندن، ۸ سال حقوق نجومی دریافت کردن در خانه هاب دولتی با ماشین و راننده دولتی با حساب بیت المال مردم چکارکردند باید پاسخگو باشند اگر مشکلی وجود داشته چرا نگفتند اگر نمیتوانستند اوضاع را سروسامان بدهند چرا استعفا ندادند و ۸ سال دست روی دست گذاشتند که شرایط اینگونه شود به نظر من مقوله مسکن نباید دست ایرانی جماعت باشه ببخشید اینو میگم چون همه سواستفاده چی هستیم بهتره برون سپاری بشه به کشورهایی که تجربه موفقی داشتن تا مشکل حل بشه ایرانی فقط فکر سود خودشه نه فکر سازنده و نه فکر مستاجر و نه فکر صاحبخونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا