آیا تابستان هم شهروندان زنجانی با قطعی برق مواجه خواهند شد؟

– –

به گزارش زنجان سحر به نقل از تسنیم از  زنجان ، در طول تابستان و زمستان سال گذشته نقاط مختلف استان شاهد قطعی مکرر و بدون برنامه برق بودند که این موضوع همواره مسائلی را برای بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی ایجاد می‌کرد و حتی مشترکان خانگی نیز از این قطعی‌های مکرر به ستوه آمده بودند‌ اما مسئولان دلایل این قطعی‌ها را در تابستان عدم استفاده بهینه از برق با بکارگیری سیستم‌های سرمایشی و در زمستان نیز استفاده بیش از حد گاز در سیستم‌های گرمایشی عنوان می‌کردند و مردم را متهم قرار می‌دادند چرا که اعلام می‌شد مردم برای گرم کردن منازل استفاده بهینه از گاز ندارند و در نهایت سبب کاهش سوخت نیروگاه‌های برق و تولید این انرژی می‌شوند. 

اما این قطعی‌های برق در بخش کشاورزی، صنعت و حتی خانگی همواره خسارتی را به بار می‌آورد و گله‌مندی مردم را در پی دارد و با توجه به اینکه دما کم کم رو به افزایش می‌رود این دغدغه باز هم برای مردم وجود دارد که آیا احتمال تکرار قطعی برق بدون زمان‌بندی مشخص وجود دارد؟ چرا با وجودی که گفته می‌شود زنجان به عنوان یکی از مراکز تولید کننده برق است باز هم کمبود این نیرو احساس شده و خاموشی اعمال می‌شود؟

در این خصوص علی خلجی، مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه مسئله قطعی برق در زمستان و تابستان متفاوت است، اظهار داشت: قطعی‌های که در فصل زمستان گذشته اعمال شد بیشتر در بخش صنایع بود و سعی می‌شد تا در بخش خانگی قطعی‌ها اعمال نشود، چرا که در فصل زمستان محدودیت گاز‌رسانی به نیروگاه‌های برق وجود داشت و تولید برق با مشکل مواجه شد اما باید گفت این مشکل برای نخستین بار بود که در حد شدید رخ داد و تنها مختص استان زنجان نبود.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان به دلیل بار سرمایشی مصرف برق نسبت به زمستان بالاتر می‌رود، افزود: بیشترین  مصرف برق در این فصل توسط بخش خانگی و تجاری به وسیله استفاده از کولر اعمال می‌شود به طوری که از کل میزان مصرف برق که قریب به ۵۷ هزار مگاوات ساعت است ۲۰ هزار مگاوات ساعت توسط سیستم‌های سرمایشی مصرف می‌شود.

دستورالعمل صیانت و حمایت از گزارشگران تخلف و فساد در صنعت برق ابلاغ شد
بیش از ۲۹۰ طرح آب و برق تا پایان ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد
تحمیل هزینه‌های هنگفت به بیت‌المال در شهرداری زنجان/ چرا پله‌های برقی در پل‌های عابر پیاده زنجان غیرفعال است؟ + فیلم
ناپایداری شبکه برق سیستم ارتباطات استان کهگیلویه و بویراحمد را مختل کرده است

مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه در فصل تابستان نیز محدودیت تولید برق وجود دارد، گفت: ظرفیت اسمی تولید برق بالا و به میزان ۸۹ هزار مگاوات است اما در عمل تنها بین ۵۷ تا ۶۰ هزار مگاوات ساعت برق تولید می‌شود بنابراین اگر میزان مصرف کمتر از تولید باشد مشکلی نخواهیم داشت اما متاسفانه برخی مشترکان بد مصرفی برق دارند که در نهایت میزان مصرف را بالاتر از تولید برده و خاموشی اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال با کاهش بارندگی نیز مواجه بودیم که این امر خود کمبود منابع آبی را در پی خواهد داشت، عنوان کرد: اگر مردم ‌۲۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق انجام دهند که خللی در امور نیز ایجاد نمی‌کند، با برنامه‌ریزی که توانیر نیز از اواخر سال گذشته آغاز کرده است با کمبود برق مواجه نخواهیم بود.

با این تفاسیر آنچه که مسلم به نظر می‌رسد این است که باز هم همه چیز به مردم و نحوه استفاده آن‌ها از انرژی برق بستگی دارد و اگر صرفه‌جویی انجام نشود خاموشی‌های بی‌برنامه نصیب مردم خواهد بود. اما حداقل انتظاری که از مسئولان اداره توزیع و همچنین برق منطقه‌ای استان می‌رود این است قبل از اعمال خاموشی‌ها اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهند تا علاوه بر ممانعت از آسیب و خسارت به وسیله‌های برقی خانگی، کشاورزان و صنایع نیز از این قطعی‌ها غافلگیر نشوند و کمتر دچار آسیب اقتصادی از این محدودیت‌ها شوند.

انتهای پیام/ش

 

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا