اعتراف روحانی و واعظی به گران کردن عمدی دلار / دلار بازی دولت راستگویان!

بازی با قیمت دلار در دولت دلار بازها/ رقابت بین دلار واعظی و دلار روحانی

اظهارات واعظی به سرعت توسط دفتر روحانی تکذیب شد! اما واقعیت آن بود که دولتی‌ها با اظهارات خلاف واقع دیگران را متهم به دروغ‌گویی کردند!

«ما همین حالا هم می‌توانیم، قیمت دلار را پایین بیاوریم، اما بنا بر احتیاط آینده قدم‌به‌قدم جلو می‌رویم؛ حتی بقیه اجناس را نیز می‌شود ارزان کرد!؛ حسن روحانی همچنین اعلام کرد: اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.»

این سخنان را رئیس‌جمهور در مرداد سال قبل بر زبان آورده است. اعترافی قابل‌توجه از زبان حسن روحانی که بیان‌گر آن است که دولت عامدانه قیمت ارز را بالا نگاه داشته است! اگرچه در آن زمان سخنان دولتی‌ها در بازی با ارز خیلی به چشم نیامد، اما اعتراف واعظی مرد سایه‌نشین و مؤثر بر تمامی عملکرد دولت نشان داد که نئولیبرال‌های مستقر در پاستور از حدود سه سال قبل یک بازی خطرناک را با اعصاب و معیشت مردم آغاز کرده‌اند!

اظهارات واعظی به سرعت توسط دفتر روحانی تکذیب شد! اما واقعیت آن بود که دولتی‌ها با اظهارات خلاف واقع دیگران را متهم به دروغ گویی کردند! دولت جنون ارزی سال ۹۷ را که حاصل ناکارآمدی و بی برنامگی دولت و درنتیجه پخش رانت ارز دولتی برای محافل خاص منتسب به خود را به تحریم‌ها متصل کرده و روزهای سیاهی برای کشور رقم زد.

تأثیر قیمت ارز بر زندگی روزمره و معیشت مردم؛ نیاز به زبان اقتصادی پیچیده ندارد! اقشار مختلف اجتماعی این روزها با پوست و استخوان خود رنج ناکارآمدی دولت را حس کرده و با نجابت آن را تحمل می‌کنند؛ اما دولت مستقر به جای آنکه بازارهای اقتصادی را به سمت ثبات ببرد، با هم دستی با عامل جنگ اقتصادی وضعیت معیشتی را تا مرز غیر قابل تحمل بالا برده است. تحلیل بازارهای مالی نشان می‌دهد که ارز با پوسته مسائل تحریمی و خروج دونالد ترامپ از برجام یک واکنش احساسی از خود نشان داد، اما در ادامه موج سواری برخی روی بازار سوار شده و این بحران بزرگ را تعمیم داد.

البته دلار ۲۷ هزار تومانی واعظی آخرین محصول این دولت نیست. دولتی‌ها در طول سه سال گذشته ۵ بار برای بازار ارز کشور قیمت گذاری کرده و هر بار نیز با ایجاد صف‌های طولانی رانت ویژه پرونده‌های بزرگی از مفاسد اقتصادی را تحویل داده‌اند.

حالا می‌توان بدون تعارف گفت؛ وقتی در اوج تنش‌های دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن بازار ارز مبین کاهش شاخص‌ها را نشان می‌دهد؛ احتمالاً دست‌هایی آلوده در پشت پرده بازی را به گونه‌ای دیگر رقم زده‌اند.

این دولت دلار باز برای ایجاد فضای سیاسی و اجتماعی و فشار به حاکمیت در مذاکره با آمریکایی‌ها از ابزارهای مالی و بانکی استفاده کرده و قیمت‌ها را به عجیبی دست کاری کرده است!

پرده اول: دلار جهانگیری

حسن روحانی بارها ادعا کرده است که قیمت دلار واقعی روی تابلوی صرافی‌ها نیست و اگر محدویت های بانک مرکزی برداشته شود؛ تا ۱۵ هزار تومان نیز پایین می‌آید! برای دولتی که در انتخابات سال ۹۶ به مردم هشدار می‌داد که اگر به نامزد ما رأی ندهید؛ دلار ۵ هزار تومان می‌شود؛ احتمالاً بازی با اعداد خیلی‌ها سخت نیست. در طول یک سال در نرخ دلار هشتصد درصد افزایش یافت و تا بالای ۳۳ هزار تومان هم صعود کرد. تا مشخص شود سخن رئیس‌جمهور اتفاقاً در این مورد بسیار درست است، نمایشگر صرافی و دلال‌های میدان فردوسی عددی را نشان می‌دهد که در واقعیت، آن را دستکاری کرده‌اند.

بازی با قیمت دلار در دولت دلار بازها/ رقابت بین دلار واعظی و دلار روحانی

دلار جهانگیری اولین قدم برای دلار بازی دولتی‌ها بود! مردی که قرار بود به تعبیر رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح طلب، فدای ملت شود، چنان ضربه‌ای به ساختار ارزی کشور وارد آورد که به تعبیر بانک مرکزی؛ در آستانه خالی شدن کل دخایر بودیم.

در فروردین ۹۷ که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی معروف به ارز جهانگیری اعمال شد، شروع ماجرایی پرپیچ و خم در اقتصاد کشور بود. از فردای آن روز یعنی ۲۲ فروردین تا به امروز، روند قیمت ارز افزایشی بوده و در این دو سال نرخ ارز افزایش قیمت داشته است. ارز ترجیحی که ابتدا قرار بود برای همه کالاهای وارداتی تخصیص داده شود که به‌دلیل انحراف در اجرا و رشد کارت‌های بازرگانی صوری که ارز دولتی می‌گرفتند اما کالایی وارد کشور نمی‌شد، به ترتیب به ۲۵‌ قلم کالا و در اواخر ۹۸ به ۹ قلم کالا و امروز تنها به ۷ قلم کالا تخصیص داده می‌شود. دولت با ابتکار عجیب خود و راه حل‌های دم دستی، «ارز پاشی» کرده و میلیاردها دلار را مانند بنزین روی آتش مصائب اقتصادی ریخت. با این اقدام هم ذخایر ارزی نابود شد و نرخ ارز بالا رفت؛ هم رانت خواران رانت ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی گرفتند؛ هم تاخت و تاز نقدینگی جان تازه گرفت؛ و هم تورم ۵۰ درصدی سر سفره مردم رفت.

پرده دوم: دلار نیمایی

دلار نیمایی بازار گرم سودجویان بود! اش این ابتکار عجیب و غربیب حتی صدای روزنامه لیبرال و مدافع دولت را هم در آورد! تک نرخی شدن ارز، از جانب دولت اقدام درستی بود که می‌توانست، دوای درد بسیاری از مشکلات فعالان اقتصادی باشد، ولی نکته آصلی آن بود که دستیابی به این هدف، باید سازگار با اقتضائات تجارت خارجی باشد و نمی‌توان با دستورالعمل و بخشنامه‌های یک سویه باشد! این بارها دست دلار بازها در میان بود.

آن‌ها گمان می‌کردند که می‌توانند با چند سخنرانی قیمت‌ها را اصلاح کنند صادرکنندگان اعتقاد داشتند که دولت در سامانه نیما گروکشی کرده و روند تجارت را مختل کرده است. دلار نیمایی انقدر مسشکل ساز بود که حتی روند واردات دارو را نیز با اختلال روبرو کرد ورئیس کل بانک مرکزی که در روزهای اول در خیابان قدم رده و در برابر دوربین‌های تبلیغاتی‌اش با صرافان برای کنترل بازار گپ و گفت می‌کرد؛ حاضر نبود مسئولیت آن را بپذیرد.

نفجار دلار نتیجه دست کاری‌های مصنوعی در بازار ارز بود و سامانه نیما تنها نمایشی جذاب و غیر واقعی برای سر پوش نهادن بر یک تخلف بزرگ‌تر بود که خیلی زود شکست خورده و دولت بازار را به حال خود رها کرد.

بازی با قیمت دلار در دولت دلار بازها/ رقابت بین دلار واعظی و دلار روحانی

پرده سوم دلار همتی

دلار همتی از همه موارد قبلی جذاب‌تر بود، رئیس کل بانک مرکزی به صورت کلی همه چیز را به قضا و قدر الهی واگذار کرده و می‌گوید: «بهتر است بازارها قیمت دلا را تعیین کنند» احتمالاً این جمله نسخه‌ای از پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای اصلاح نظام مالی ایران باشد.

نئو لیبرال‌ها این دستورالعمل را با فراغ باز پذیرفته و آن را اجرا کردند. سیاستی که از دوران هاشمی تا به امروز موبه‌مو اجراشده؛ اما برخی اعتقاددارند که هنوز اقتصاد ایران به‌اندازه کافی رو به بازارهای آزاد نیست! نتیجه چنین سیاست‌گذاری‌های دستوری بسته شدن درب کارخانه‌ها و تبدیل آن به بارانداز کالاهای وارداتی بوده است. کارخانه‌های برند ایران یک‌به‌یک ورشکسته شده و جای آن را کالاهای لوکس خارجی گرفت که محصول رقابتی است که همتی و دولتی‌ها از آن دفاع می‌کنند.

هرقدر که دولت تلاش می‌کند با تکذیبیه دلار بازی را پنهان کند، نمایه‌های بازار نشان می‌دهد که قیمت ارز اکنون در بازار دستکاری‌شده و این بازار نیست که قیمت ارز را تعیین می‌کند درنتیجه فاصله‌ای میان ارز آزاد و مبادله‌ای به وجود می‌آید. این بازی خطرناک از سوی دولت مستقیماً بر سفره مردم اثرگذار شده است؛ دولت تدبیر در یک اقدام بدون تدبیر، دست به بازی بزرگی زده که می‌تواند عامل اغتشاشات و هرج مرج نیز گردد.

رونویسی واعظی از روحانی در اعتراف به نقش دولت در گرانی ارز

محمود واعظی رئیس دفتر روحانی روز هشتم اسفند از نقش داشتن دولت در افزایش نرخ ارز سخن گفت.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری دولتی ایسنا منتشر کرد، واعظی با تاکید بر اینکه از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست، گفت: ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم تا امروز دشمنان بگویند که فشار حداکثری شکست خورده و آن‌ها به دنبال حل مسائل هستند و امروز ایران از موضع قدرت است.

رونویسی واعظی از روحانی در اعتراف به نقش دولت در گرانی ارز +عکس و فیلم

  اظهارات واعظی با واکنش‌های زیادی مواجه شد چراکه اعتراف مهمی بود که نشان می‌داد دولت در افزایش نرخ ارز دست داشته است.

پس از واکنش‌های گسترده به اعتراف واعظی به نقش داشتن دولت در گرانی ارز، دفتر ریاست جمهوری سخنان واعظی را تکذیب کرد و انتشار آن را کار رسانه‌های جناحی منتقد دولت دانست.

این در حالی است که همانطور که اشاره شد خبر سخنان واعظی را خبرگزاری دولتی ایسنا منتشر کرد و این خبر همچنان هم در این سایت وجود دارد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که اعتراف واعظی به دست داشتن دولت در افزایش نرخ ارز، مطلب جدیدی نیست بلکه حسن روحانی پیش از رئیس دفترش، به این موضوع اشاره کرده بود که اگر دولت بخواهد می‌تواند نرخ ارز را پایین بیاورد اما فعلا نمی‌خواهد.

۶ شهریور ۱۳۹۷ که قیمت دلار در بازار حدود ۱۱۰۰۰ تومان بود روحانی در جلسه سؤال نمایندگان مجلس، مدعی شد که اگر به بانک مرکزی دستور بدهد طی ۲ هفته نرخ ارز به قیمت سال ۱۳۹۶ یعنی کمتر از ۴۰۰۰ تومان بازمی‌گردد.

روحانی اضافه کرد: دولت کار احتیاطی برای ماه‌های آینده و سال‌های آینده انجام می‌دهد. این احتیاط دولت است که این کار را می‌کند و الا اگر بخواهیم ارز را مثل گذشته و مثل پارسال کنیم، اگر الآن به رئیس بانک مرکزی بگویم مثل شهریور پارسال عمل کن، شما بدانید در مدت دو هفته قیمت ارز کاهش می‌یابد به قیمت پارسال، اما به رئیس بانک مرکزی گفتم که حق استفاده از ذخایر بانک مرکزی را ندارید.

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ هم که قیمت دلار حدود ۱۲۰۰۰ تومان بود، روحانی دوباره ادعای توان دولت برای کاهش فوری قیمت ارز را مطرح کرد و گفت: ما بر مبنای اینکه در این توافقات به نتیجه نمی‌رسیم عمل می‌کنیم. ما همین الآن می‌توانیم قیمت دلار را پایین‌تر بیاوریم اما بر مبنای احتیاط آینده بلندمدت قدم به قدم گام برمی‌داریم.

مواضع روحانی و واعظی نشان می‌دهد که دولت در افزایش نرخ ارز نقش داشته است. از لحاظ اقتصادی هم مشخص است که دولت از گرانی ارز در سه سال اخیر سود برده است. دولت توانسته ارزهایی را که از صندوق توسعه ملی استقراض کرده با ارز نیمایی که نزدیک به نرخ آزاد است به فروش برساند و بخش زیادی از کسری بودجه خود را به برکت دلار گران، جبران کند.

اعترافات بی‌سابقه روحانی و واعظی در یک هفته/ بی‌دقتی یا وجود یک ماجرا؟

حسین خان بابازاده: «ما بودیم که برجام را حفظ کردیم. اگر ما در این سه سال جنگ اقتصادی صبر و تحمل نمی‌کردیم برجامی باقی نمی‌ماند. دنیا باید بداند برجام امروز زنده است به علت صبر ملت ایران؛ نه چیز دیگر والا آمریکا که بیرون رفته بود و به تعهداتش پشت پا زده بود و اروپا هم از ترس به کُنج خانه رفته بود و بقیه هم کار زیادی برای ما نمی‌کردند. طبیعی است که اگر ما هم می‌خواستیم خارج شویم می‌توانستیم این کار را بکنیم؛ زیرا طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده بود، اما برجام را حفظ کردیم».
این جملات را روز چهارشنبه هفته گذشته آقای روحانی نه در پستو بلکه در تریبون علنی و پخش زنده رسانه ملی اعلام کرد. اظهارات روحانی را می‌توان به یک اعتراف ناخواسته تعبیر کرد. اعترافی که احتمالا آقای رئیس جمهور در سرگرمی به دفاع از برجام برای قانع کردن امریکایی ها و اروپایی ها متوجه بیان آن نشده است.

روحانی برجام منعقد شده میان ایران و ۵+۱ را اینگونه توصیف می کند: آمریکا خارج شده بود، اروپایی ها از ترس به کنج خانه رفته بودند و کاری نمی کردند، چین و روسیه هم آن طور که باید کار نمی کردند ولی دولت ما یک تنه به این قرارداد وفادار ماند و مردمش را تحت شدیدترین فشارها گذاشت تا برجام خدشه بر ندارد!

به عبارت بهتر، آقای روحانی به عنوان رئیس یک دولت ناکارآمد و یک رئیس جمهور با دست های خالی، مردم کشور را قربانی یک توافق پر نقص(برجام) آن هم به خاطر یک باور غلط سیاسی یعنی چشم داشتن به دشمن کرد و به همین خاطر هزینه های گزافی را به عمر، مال و جان ملت ایران تحمیل نمود. این موضوع امر پنهان و پیچیده ای نیست اما اینکه این مسئله را خود روحانی بیان کند در نوع خود قابل توجه است.

اما هفته گذشته یک واقعه مهم دیگر نیز رخ داد. محمود واعظی نزدیک ترین فرد به حسن روحانی به طور علنی اعلام کرد که خود دولت دلار را تا ۲۷ هزار تومان گران کرد تا بتواند کشور را اداره کند.

اعتراف واعظی شق دوم اعتراف روحانی و پرداخت به جزئیات آن است. روحانی به خاطر برجام کشور را در چاله سختی ها انداخت و ناچارا برای اداره کشور نرخ دلار را بالا برد تا دولت مدعی تدبیر بتواند کشور را اداره کند. به طور طبیعی هم به خاطر این رفتار اقتصادی دولت نرخ خرید مسکن، خودرو، ارزاق و هرچیز دیگر تا مرحله نجومی بالا رفت و تنگنی معیشت بر زندگی اقشار زیادی از مردم تحمیل شد و امید بسیاری از جوانان را ناامید کرد.

این اعتراف واعظی در حالی است که همواره بسیاری از کارشناسان می گفتند که گرانی نرخ ارز کار خود دولتی هاست اما مسئولان دولتی تکذیب می کردند. اگر قطعات این پازل‌ را در کنار هم بگذاریم روحانی در زمان روی کار آمدن بایدن صحبت از دلار ۱۵ هزار تومانی هم به میان آورد که خود می تواند نشانه خوب دیگری باشد.

باید دید این اعترافات روحانی و واعظی ناخواسته و از سر سهو بوده است یا از همان جنس «خزانه خالی» است.

همه این موارد به خاطر آن است که چهره‌های غرب زده حاکم شده بر دولت نخواستند از تجربه گرانبهای ملت ایران بهره ببرند و برای جلوگیری از رخ نمایی هرچه بیشتر فضاحت مدیریتی‌شان حاضر به نابودی زندگی بخشی از مردم شدند و البته که هنوز هم در بر همان پاشنه می چرخد.

انتخاب درست در بزنگاه‌های سیاسی بدون توجه به وعده‌های رنگارنگ، دوقطبی‌های ساختگی و رقیب هراسی‌ها قطعا باعث نجات کشور خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا