رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قول افتتاح ۴ کارخانه بزرگ در سال ۹۷ در استان زنجان را داد

سرمایه‌گذاری صنعتی یکی از بخش‌های مهم اقتصاد است که استان زنجان نیز با دارا بودن ظرفیت‌های بومی و منطقه‌ای برنامه‌هایی را برای توسعه صنعت و ایجاد اشتغال در دستور کار قرار داده است.

در بخش نخست گفت‌وگو با ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به بررسی وضعیت واحدهای تولیدی و اشتغال بخش صنعت پرداخته شد و در بخش دوم برنامه‌های مربوط به راه‌اندازی واحدهای تولیدی را می‌خوانید:

توجه به ظرفیت‌های بومی برای توسعه پایدار

فغفوری در مورد توجه به ظرفیت‌های هر منطقه برای توسعه صنعتی اظهار داشت: نمی‌توانیم تمام‌ شهرستان‌ها را با یک دید صنعتی نگاه کرد چون که شهرستانی همانند طارم برای بخش کشاورزی، گردشگری و صنایع تبدیلی خوب است و شهرستان‌های دیگر ظرفیت‌های متفاوتی دارند.

وی در واکنش‌ به ادعای برخی افراد مبنی بر کم بودن تنوع سبد کالایی شهرستان زنجان گفت: در سه سال اخیر زنجان نسبت به دیگر شهرستان‌های استان از نظر تنوع سبد کالایی پیشرفت خوبی کرده است.

راه‌اندازی کارخانه گلرنگ

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از راه‌اندازی کارخانه گلرنگ در اوایل امسال خبر داد و گفت: در فاز نخست این کارخانه ۴۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد و این کارخانه مرحله به مرحله افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه به افتتاح کارخانه پارس قطعه در نیمه نخست سال ۹۷ اشاره و عنوان کرد: سرمایه‌گذار داخلی به فکر تولید پارس‌سوئیچ جداگانه‌ای است و این کارخانه در شهرک صنعتی علی آباد در نیمه نخست امسال آماده بهره‌برداری‌ می‌شود.

فغفوری در ادامه گریزی به کارخانه بزرگ ریسندگی، بافندگی، دوزندگی، رنگرزی اشاره و اعلام کرد: این کارخانه که از سال ۸۴ کلنگ‌زنی شده بود و تا سال ۹۴ بلاتکلیف مانده بود امروزه بیش از ۵۰ درصد کارهای راه‌اندازی کارخانه انجام شده و حتی دستگاه‌های بزرگ‌ آن از گمرک آزاد شده و به احتمال خیلی قوی تا پایان سال افتتاح شود.

وی افزود: بعد از تکمیل این کارخانه بزرگ بیش از ۲ هزار نفر از شهر زنجان در این کارخانه مشغول به کار می‌شوند و بسیاری از مشکلات بیکاری شهرستان زنجان را حل می‌کند.

این‌ مقام‌ مسئول در ادامه از افتتاح بزرگترین کارخانه آهن اسفنجی کشور سخن گفت و افزود: مجوز این کارخانه که به سختی از وزیر وقت صنعت کشور در اوایل سال گذشته گرفته شد در آینده نزدیک در شهرستان زنجان افتتاح می‌شود و می‌تواند آمار بیکاری استان را کاهش دهد.

وی از کار کردن کارخانه فوکا صنعت خبر داد و عنوان کرد: کارخانه فوکا صنعت که نخستین کارخانه بازیافت خودرو در استان است با همکاری سرمایه‌گذاران آلمانی راه‌اندازی شده است و اکنون در حال فعالیت است.

فغفوری به مشارکت خوب پنج کشور جهان با استان زنجان اشاره و بیان کرد: کشورهای آلمان، چین، ژاپن، ترکیه و آذربایجان پنج کشور خارجی است که تعاملات خوبی با استان زنجان دارند.

وی از آمادگی زنجان برای استقرار کارخانه خودروسازی رنو سخن گفت و افزود: صنعت خودرو یکی از کم‌آلوده‌ترین صنایع است و زنجان آمادگی این را دارد که شرکت رنو در این استان مستقر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در ادامه با ابراز خرسندی در مورد کسب رتبه دوم کشوری بابت فعال بودن کارگروه تسهیل گفت: طبق اعلام وزارت کشور استان زنجان بعد از استان اصفهان رتبه دوم کشوری را بابت فعال بودن کارگروه تسهیل کسب کرده است.

وی موفقیت‌های حوزه صنعت استان را مدیون فعال بودن کارگروه تسهیل دانست و گفت: اگر کارگروه تسهیل استان نبود خیلی از این موفقیت‌ها حاصل نمی‌شد و مصوبه‌هایی که در این کارگروه تصویب می‌شود را به جد پیگیری می‌کنیم و اجازه فرار مسئولیت هیچ دستگاهی را نمی‌دهیم.

فغفوری در ادامه گفت: در کارگروه تسهیل استان خیلی از مشکلات سرمایه‌گذاران و کارخانه‌ها حل می‌شود و خوشحالیم که در سال گذشته اجازه ندادیم که هیج کارخانه‌ای تعطیل شود.

جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی در کارخانه‌ها

وی در ادامه در واکنش به ادعاهای برخی بابت آلوده شدن زنجان توسط برخی کارخانه‌ها گفت: اولویت نخست ما مردم است و به مردم قول دادیم اجازه ندهیم کارخانه‌ها بیش از حد به محیط زیست آسیب برسانند.

این مقام مسئول با اعلام آمادگی بابت برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان محیط زیست بابت راه‌حل برای رفع آلودگی کارخانه روغن نباتی جهان گفت: باید برای برطرف کردن این مشکل کارشناسان محیط زیست راه‌حل ارائه دهند و باید قبول کنیم حتی گل دارای تعداد زیادی خار است و آلودگی‌ برخی از صنایع طبیعی است ولی نباید اجازه آلودگی بیش از حد را بدهیم.

وی استان زنجان را یک استان دارای ظرفیت‌های بی‌شمار برای ایجاد کارخانه‌های متعدد دانست و تاکید کرد: به قدری ظرفیت بالاست که جا برای کار کردن بسیار زیاد است.

فغفوری از ارتقای تکنولوژی در صنعت سرب و روی استان سخن گفت و افزود: وضعیت سرب و روی استان بعد از سال ۹۰ بسیار خوب شده و تکنولوژی‌های این کارخانه‌ها بسیار تغییر یافته است.

وی ظرفیت صنعت مس استان را عالی توصیف کرد و گفت: در سال‌های گذشته شاهد صادرات سنگ‌آهن به اصفهان ‌بودیم ولی امروزه حتی یک کیلوگرم هم به استان‌های دیگر صادر نمی‌شود و داخل استان استفاده می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از برطرف شدن مشکلات کارخانه ریخته‌گری پیوسته سهند سخن گفت و افزود: سرمایه‌گذاران چینی که ۹۵ درصد این کارخانه را خریداری کردند امروزه اقدام به برطرف کردن موانع این کارخانه می‌کنند که بسیاری از بدهی‌ها و وام‌های این کارخانه را پرداخت کردند.

لزوم اختصاص آب به بخش صنعت

وی در پایان گریزی به مشکلات کم‌آبی اشاره و عنوان کرد: بیشتر مصرف آب صرف کشاورزی می‌شود و فقط ۴ درصد برای صنعت است و باید برای این کم آبی راه‌حل‌هایی اندیشیده شود.

فغفوری تاکید کرد: باید بخشی از آب که صرف کشاورزی می‌شود را به بخش صنعت واگذار کنیم تا تولید و اشتغال در جامعه رونق پیدا کند.

وی در پایان گفت: قسمت غربی شهر زنجان ظرفیت احداث چند کارخانه را دارد و مایل هستیم چند کارخانه را در آن محل احداث کنیم.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن