بازخوانی فاجعه یک داروی ناایمن/ بلایی که اروپایی‌ها با «تالیدومید» به جهان هدیه کردند!

به گزارش خبرنگار زنجان سحر؛ بیش از یک سال از خبر ظهور ویروسی جدیدی به نام کووید ۱۹میگذرد ویروسی که باعث شد مردم دنیا با تغییر در سبک زندگی خود به مقابله با این ویروس ناشناخته بپردازند.

از همان روز های ابتدایی متخصصان برای ریشه کن کردن این ویروس پیشنهاد ساخت واکسن را دادند اما همه میدانستن که ساخت آن نیاز به زمان زیادی دارد.

 
در میان کشورهای که به دنبال ساخت واکس کرونا بودند نام آمریکا نیز به چشم می خورد آمریکا با سرعت عجیبی به دنبال ساخت واکسن برآمد که بعد از گذشت مدت کوتاهی به تست های حیوانی و انسانی و حتی فروش به کشور های دیگر رسید که بسیار جایی تامل داشت که چطور امکان دارد با این سرعت توانست همه مراحل را با موفقیت طی کند.

همین موضوع کافی بود تا برخی کشورها به کیفیت و اثرگذاری واکسن آمریکایی کرونا شک کنند.

در همان روزهای اولیه بعد از کشف واکسن آمریکایی فایزر نزدیک به ۲.۹ میلیون دز از این واکسن در سراسر آمریکا توزیع شد و واکسیناسیون افراد در معرض خطر آغاز شد.


اما متاسفانه با گذشت چند روز و حتی هفته ها بعد از تزریق واکسن کرونا آمار مرگ و میر ناشی از کرونا کم که نشد، بیشتر نیز شد تا جایی که همچنان آمریکا رتبه نخست آسیب های ناشی از کووید ۱۹را در جهان دارد.

کشورهای اروپایی در خیانت به کشورهای دیگر مسبوق به سابقه می باشد به عنوان مثال پرونده خون‌های آلوده که نزدیک به ۴۰ سال است از ورود آنها از فرانسه به ایران می‌گذرد در سال‌های دهه هشتاد میلادی، انستیتو مریو فرانسه فاکتورهای انعقادی خون را برای استفاده بیماران هموفیلی علاوه بر خود کشور فرانسه، به ۱۰ کشور از جمله آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و یونان صادر کرد.

اما همه داستان به اینجا ختم نمی شود شرکت داروسازی گروننتال آلمان قرصی به نام تالیدومید را در دهه های ۵۰و ۶۰میلادی برای از بین بردن تهوع ناشی از بارداری تولید کرد و میان بیشتر کشور های جهان توضیع کرد.

تالیدومید در دهه ۱۹۵۰ در اروپا، استرالیا و برخی کشورهای آمریکای جنویی -علی‌رغم عدم تأیید در ایالات متحده- به عنوان درمان بیماری صبحگاهی مرتبط با بارداری به طور گسترده وارد بازار شد و به فروش رسید. 

کودکانی که تحت اثر تالیدومید قرار گرفته بودند به طور تیپیکال از فوکوملیا که ناتوانی اندام ها ( به خصوص دست ها و پاها) در رشد و نمو میباشد ، رنج میبردند .

این دارو حتی با آزمایش بروی حیوانات نیز باعث ایجاد نواقصی در جنین آنها شده بود. اما این شرکت به واسطه پول و ارتباطات خود توانست مجوز های لازم را بگیرد.

در اواخر دهه ۵۰ و در اوایل دهه ۶۰ بیش از ۱۰ هزار کودک در ۴۶ کشور در نتیجه مصرف تالیدومید با نقص‌های مادرزادی به دنیا آمدند. تعداد دقیق قربانیان مصرف این دارو در سرتاسر دنیا مشخص نیست، اما تخمین زده می‌شود که تعداد قربانیان بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار نفر باشد.متاسفانه پس ازگذشت ۵۰سال معلوم شد که این دارو موجب نقص عضو و نارسایی هایی در چشم، گوش، قلب و اعضای داخلی جنین در رحم مادر می شود.

 

انگلیس پس از آلمان دومین مصرف‌کننده این دارو بود. در سال ۱۹۵۸ این دارو در انگلیس پروانه ساخت گرفت. نیمی از ۲۰۰۰ نوزادی که با نواقص مادرزادی در نتیجه مصرف این دارو به دنیا آمدند پس از چند ماه مردند. استفاده از این دارو در سال ۱۹۶۱ در انگلیس ممنوع شد.

که این شرکت آلمانی بعد از ۵۰سال مجبور شد که این رسوایی بزرگ را بپذیرد و عذرخواهی کند.

حالا نیز آمریکا با تولید واکسن کرونا می خواهد آن را بر روی مردم کشورهای مختلف دنیا امتحان کند و آنها را به موش آزمایشگاهی خود تبدیل کند و شاید بعد از آنکه آنها دچار عوارض جبران ناپذیرو حتی مرگ شدند نهایت میخواد عذرخواهی کنند که این عذرخواهی هم هیچ دردی از مردم دنیا را دوا نخواهد کرد.

حال باید دید آیا کشورهای جهان با استفاده از برخی داروها و واکسن های مشکوک دوباره گرفتار یک فاجعه می شوند یا عزمی جهانی برای جلوگیری یک فاجعه دیگر شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/


منبع : راه دانا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن