بلند شدن صدای زنگ خطر کم‌آبی در زنجان پیش از رسیدن تابستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان از کاهش ۴۴ درصدی بارندگی در استان خبر داد.

علیرضا جزءقاسمی اظهار کرد: امسال میزان بارندگی‌ها در استان در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد کاهش داشته و سال کم‌آبی پیش ‌روی خواهد بود. همچنین میزان بارندگی‌ها در استان زنجان نسبت به بلندمدت نیز ۲۸ درصد کاهش داشته که با لحاظ شرایط کلی و وضعیت بارندگی‌ها در استان، امسال تابستان سختی خواهیم داشت.

وی افزود: در سال آبی جاری علی‌رغم پیش‌بینی بارش‌های نرمال، هم در فصل پاییز و هم در زمستان میزان بارش‌ها کم و پوشش برفی استان در حد صفر بود. با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی‌های لازم برای تقویت زیرساخت‌های تامین و آب‌رسانی در شهرهای استان انجام شده و تنها در خصوص آب‌رسانی در برخی روستاهای استان نگرانی داریم.

این مسئول ادامه داد: منابع تامین آب برخی روستاها در استان زنجان آب چشمه و قنات است که متاثر از بارش‌های سالانه بوده و با توجه به کاهش بارش‌ها در صورت کم نشدن مصرف، با چالش‌های جدی در این زمینه مواجه خواهیم شد.

جزء‌قاسمی تصریح کرد: اصلاح فرهنگ مصرف تنها راه برون‌رفت از شرایط فعلی در روستاها است و وقت آن فرا رسیده است تا روستائیان مصارف غیرضرور همچون مصرف آب شرب برای باغ و باغچه و احشام را متوقف کنند. تولید آب در روستاها بیشتر از نیاز این مناطق بوده و هزینه ناچیز آب‌بها باعث شده است تا صرفه‌جویی در مصرف این مایه گران‌بها مغفول بماند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با تاکید بر اینکه نباید نگرانی‌های موجود در خصوص آب در بین مسائل دیگر گم شود، یادآور شد: در شهرستان‌های خدابنده و ماه‌نشان احساس خطر برای تامین آب وجود دارد که مدیریت تقاضا، تشدید برخورد با انشعابات غیرمجاز و همکاری مردم در مصرف بهینه آب، تنها راه مدیریت این شرایط است.

این مسئول با اشاره به اینکه در کوتاه‌مدت منابع جدیدی برای تامین آب آشامیدنی در استان زنجان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بیش از ۷۵ درصد از آب آشامیدنی در این استان از طریق سفره‌های آب زیرزمینی و ۲۵ درصد نیز از آب‌های سطحی تامین می‌شود.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا