تجمع اعتراضی بازنشستگان جامعه کارگری زنجان به عدم اجرای صحیح قانون کار + فیلم

تورم و گرانی‌های چند سال اخیر سبب شده که اکثر اقشار جامعه به ویژه جامعه زحمتکش کارگری با مشکلات عدیده و زیادی مواجه شوند. آذرماه هرسال دولت لایحه بودجه سال جدید را تقدیم مجلس می‌کند و در این بودجه، دولت درصد افزایش حقوق‌های کارگری و کارمندی را پیش‌بینی می‌کند ولی گرانی‌های افسار گسیخته قبل از فرارسیدن سال نو به استقبال مردم می‌آید به طوریکه قبل از افزایش حقوق کارگران و کارمندان، تمام اجناس چندین برابر می‌شوند؛ اکثر آحاد جامعه معتقد هستند که گرانی‌ها چند برابر افزایش حقوق خود را نشان می‌دهند و بر همین اساس قشر کارگری هرساله ضعیف‌تر و ناتوان‌تر می‌شود.

پایین بودن حقوق جامعه کارگری مخصوصا بازنشستگان جامعه کارگری سبب شد که ظهر چهارشنبه جامعه کارگری زنجان در واکنش به پایین بودن دستمزدها و پایین بودن حقوق‌های بازنشستگی مقابل استانداری زنجان تجمع کنند و خواستار اجرای درست قانون باشند. کارگران خواستار این بودند که هرگونه تبعیض بین صندوق‌های لشگری و کشوری با صندوق تامین اجتماعی باید از بین برود و باید بر اساس نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود دستمزدها افزایش یابد.

اصغر نجاری دبیر اجرایی خانه کارگر استان زنجان در حاشیه این تجمع اظهار داشت: تجمع ما به خاطر نحوه همسان‌سازی حقوق‌های بازنشستگی بوده است که البته این تجمع بر اساس فراخوان کشوری و خانه کارگری و رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری انجام شده است. این کارگران بیش از ۳۰ سال برای این کشور زحمت کشیده‌اند و صنعت به دست این کارگران چرخیده است و نباید در حق این افراد ظلم شود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از موارد اعتراض ما به نحوه اجرای ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است، گفت: حقوق‌ها باید طبق نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود واریز شود که متاسفانه این امر اجرایی نمی‌شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان زنجان با تاکید بر اینکه باید هرگونه تبعیض در بین صندوق‌های لشگری و کشوری با صندوق تامین اجتماعی مرتفع شود، ابراز کرد: متاسفانه فاصله این صندوق با یکدیگر بسیار زیاد است و با اینکه جمعیت صندوق سازمان تامین اجتماعی بالغ بر ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است ولی همواره مورد کم‌ لطفی دولتمردان و مجلس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که این قانون درست و صحیح اجرا نشود قطعا اعتراض ما ادامه‌دار خواهد بود، عنوان کرد: امیدواریم مسئولان مربوطه استانی و کشوری در زمینه اجرای این قانون پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

نجاری در ادامه به نحوه واگذاری سهام شرکت شستا نیز اعتراض کرد و گفت: صاحبان و مالکان اصلی صندوق تامین اجتماعی همین کارگران و بازنشستگان هستند و باید سهام شرکت شستا به اعضای صندوق واگذار شود و قطعا از این خواسته‌های خود کوتاه نخواهیم آمد.

تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن