جاده مرگ “زنجان – قره‌پشتلو” همچنان کشته می‌گیرد!

محور ۷۰ کیلومتری زنجان – قره‌پشتلو که یک شهر و بیش از ۶۵ روستا را به مرکز استان زنجان متصل می‌کند سال‌هاست که اسیر وعده‌های توخالی مسئولان استانی شده است؛ با اینکه این جاده در سال‌های گذشته با افزایش تردد مواجه شده ولی مسئولان استانی اعتقادی به بهبود وضعیت این جاده ندارند و فقط «کمبود اعتبار» را توجیه کم‌کاری‌های خود می‌دانند.

طبق گزارش‌های پلیس راه استان زنجان محور زنجان – قره‌پشتلو جزء محورهای مواصلاتی حادثه‌خیز استان زنجان محسوب می‌شود و این در حالی است که پلیس راه اعلام کرده است که چندین بار در زمینه اصلاح این محور به مسئولان مربوطه تذکر داده است.

این مسیر روستایی که امروزه با رشد روستاها و شهرهای اطراف زنجان به میزان قابل توجهی شاهد افزایش تردد شده متاسفانه این روزها در کمال ناباوری به حال خود رها شده و هموطنان عزیزمان یکی پس از دیگری در این جاده کشته می‌شوند؛ حتی این مسیر می‌تواند راه میانبر زنجان به اردبیل شود که در این صورت ۶۰ کیلومتر راه زنجان به استان اردبیل کاهش می‌یابد.

مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس اظهار داشت: هرچه سریعتر باید نسبت به تعریض و اصلاح این محور اقدام شود. همینطور پیچ‌های این جاده و عدم شانه خاکی از مهمترین مشکلات این جاده محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکهه این محور روستایی باید به محور اصلی ارتقا یابد، گفت: باید برای اصلاح این محور فازبندی صورت بگیرد و فازها یکی پس از دیگری توسط عوامل مربوطه اصلاح شود. اولویت نخست باید اصلاح مسیر تا شهر ارمغانخانه باشد و اولویت دوم، مسیر شهر ارمغانخانه تا اردبیل تکمیل شود تا کل این مناطق از بُن‌بست خلاص شوند.

از سوی دیگر محمدعلی عظیمی رئیس پلیس راه استان زنجان اظهار داشت: متاسفانه این محور کشته‌های زیادی گرفته است و باید هرچه سریعتر نواقصات این  محور حل شود. همینطور این جاده نه روشنایی، نه خط کشی و نه شانه خاکی درستی دارد و همین موارد سبب تصادفات زیادی در این محور می‌شود. البته عوامل انسانی هم در بروز دادن این تصادفات موثر است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر ترددهای این مسیر به شدت افزایش یافته است، گفت: این محور باید در حال حاضر با این حجم تردد طبق استانداردهای لازم اصلاح شود. شاید در گذشته به دلیل کاهش ترددها نیاز نبود ولی در حال حاضر اصلاح این مسیر جزء اولویت‌ها باید قرار گیرد.

رئیس پلیس راه استان زنجان تاکید کرد: بارها در زمینه اصلاح نقاط حادثه‌خیز این محور به اداره راهداری تذکراتی داده شده و آن‌ها موظف هستند این نواقصات را رفع کنند.

اما از سوی دیگر جواد یوسفی معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان مدعی شد: برای رفع نقاط حادثه‌خیز بودجه لازم نداریم و رفع این نقاط نیازمند بودجه کلانی است. اگرچه در این محور شش نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده و آن‌ها را به مرکز معرفی کرده‌ایم و تا زمانی که بودجه لازم تزریق نشود هیچ اقدامی شدنی نیست.

وی گفت: مشکلات مالی اجازه نمی‌دهد در این مسیر علائم رانندگی و نور کافی احداث کنیم. همینطور اولویت نخست اصلاح راه‌های استان در آزادراه‌ها و همینطور جاده ترانزیت زنجان – تهران است و اگر بودجه اضافی باقی بماند در آن مسیرها اقداماتی انجام خواهیم داد.

با این تفاسیر کاملا مشخص است که کمبود بودجه باعث شده تا همچنان جان هموطنان در این مسیر پرتردد به مخاطره افتاده و همواره شاهد از دست رفتن برخی از حادثه‌دیدگان باشیم.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا