جولان کرونای انگلیسی در همه شهر‌های استان زنجان / بازار و مساجد تعطیل شدند / بیمارستان صحرایی احداث می شود

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: اکنون همه شهرستان‌های استان زنجان درگیر و آلوده به کرونای انگلیسی هستند که نیازمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط زنجانی‌ها است.

پرویز قزلباش پیش از ظهر امروز (۱۹ فروردین‌ماه) در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا که به صورت ویدئوکنفراس برگزار شد، از افزایش پنج برابری بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا طی هفته گذشته در استان زنجان خبر داد و اظهار کرد: طی یک هفته گذشته بیش از ۱۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شدند و در بخش سرپایی نیز علی‌رغم ورود و فعالیت بخش غیردولتی درمانگاه‌های ۱۶ ساعته کووید- ۱۹، شاهد افزایش مراجعه‌کنندگان با فشار کاری بالا هستیم.

وی با بیان اینکه سه سد در راستای مبارزه با کرونا در استان وجود داشت که اکنون تنها سد آخر (بیمارستان‌ها) باقی مانده است که با همکاری بیمارستان‌های خصوصی از شکستن سد آخر پیشگیری می‌کنیم، افزود: همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌های کرونایی در راستای پیشگیری از کرونا بسیار حائز اهمیت است. گفتنی است اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۲ درصد کاهش یافته است.

این مسئول با اشاره به همکاری‌های بین‌بخشی و اعمال محدودیت‌های کرونایی در زنجان که اثربخشی آن دو هفته بعد مشاهده خواهد شد، تصریح کرد: شرایط کرونایی موجود نیازمند همکاری و همراهی همه مدیران و دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه علوم‌پزشکی استان است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه سرعت ویروس کرونا از اقدامات پیشگیرانه کرونایی در برخی از شهرهای استان بیشتر است که نیازمند ورود سریع‌تر با توان بیشتر مسئولان شهرها است، ادامه داد: انجام تست‌های گسترده کرونا در استان زنجان توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان ادامه دارد ولی وقتی سیلی جاری شود باید با قوت بیشتری این کار تداوم پیدا کند.

قزلباش در رابطه با نیاز به تامین منابع مالی مورد نیاز دانشگاه علوم‌پزشکی استان، اظهار کرد: با توجه به افزایش تست‌های سرپایی و هزینه‌های ناشی از آن  و خرید تجهیزات مربوط به آی‌.سی‌.یو بیمارستان‌های استان، از مسئولان استانی درخواست می‌کنیم منابع مالی مورد نیاز تامین شود تا مشکلی در امر خدمت‌رسانی به مردم به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه در شرایط قرمز کرونایی موجود بیماریابی هوشمند به خصوص برای گروه‌های آسیب‌پذیر (سالمندان، زنان باردار و بیماران زمینه‌ای) از جمله اقدامات اساسی در حال انجام است، افزود: اصلی‌ترین چالش کشور و استان، مدیریت بیماران نیازمند مراقبت‌های بیشتر بوده و عمده بیماران به بیمارستان مراجعه می‌کنند و نیازمند مراقبت‌های بستری هستند.

این مسئول از درگیر شدن همه شهرهای استان به کرونای انگلیسی خبر داد و تصریح کرد: اکنون استفاده از بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های بیمارستان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا رفتار ویروس همه شهرهای کشور حتی مناطق مختلف را به تدریج گرفتار خود کرده و اکنون ویروس غالب در کشور و استان انگلیسی است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به تجربه خوزستان، ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی در استان نیازمند باشیم که انجام چنین کاری امکان‌پذیر نیست، چراکه نمی‌توان بخش‌های مهم بیمارستانی را تعطیل کرد.

تعطیلی بازار تاریخی زنجان با تغییر وضعیت کرونایی

پیرو مصوبه ستاد کرونا و در راستای اجرای محدودیت شهرهای قرمز برای گروه های شغلی ۲، ۳ و ۴، بازار تاریخی زنجان تعطیل شد.

فعالیت مساجد در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی تعطیل است

حجت‌الاسلام علی ناصر با بیان اینکه در صورت ادامه‌دار بودن وضعیت قرمز کرونایی، فعالیت مساجد در ماه میارک رمضان نیز تعطیل خواهد بود، اظهار داشت: در خصوص برگزاری مراسم شب‌های قدر نیز در ستاد مدیریت کرونا تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون با قرمز شدن وضعیت زنجان، فعالیت مساجد تعطیل است، خاطرنشان کرد: این شرایط تا بهبودی وضعیت رنگبندی شهرها ادامه دارد.

بیمارستان صحرایی در مجاورت یکی از بیمارستان‌های زنجان برپا می‌شود

فرماندار شهرستان زنجان گفت: بیمارستان صحرایی در مجاورت بیمارستان ولیعصر (عج) ویا ارتش زنجان برپا می‌شود.

رضا عسگری اظهار کرد: برخورد با متخلفانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و توجهی به تعطیلی‌ها ندارند به صورت جدی انجام می‌شود.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه از روز گذشته تیمی متشکل از نیروی انتظامی و دستگاه‌های اجرایی از جمله اماکن و مرکز بهداشت طرح ویژه را اجرایی می‌کند، بیان کرد: هشدارهای لازم به واحدهای صنفی فعال داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تا ساعت ۱۴ روز گذشته به یک هزار و ۵۱ مغازه مراجعه شده است، گفت: ۳۵۳ اخطار و ۸۸ تذکر و ۹ مورد هم پلمب شده است.

عسگری با اشاره به اینکه نظارت‌ها ادامه دارد و واحدهای دریافت کننده اخطار اقدام به تعطیلی واحد خود کردند، گفت: مجتمع‌ها استقبال خوبی داشتند و سایر صنوف نیز توسط اتحادیه‌ها اطلاع‌رسانی شده است.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه مصوبه احداث بیمارستان صحرایی در شهرستان و استان تصویب شده است، خاطر نشان کرد: بهترین پیشنهاد برای احداث بیمارستان صحرایی محوطه بیمارستان ولیعصر یا ارتش است که ارتباط بین کادر درمان برقرار باشد.

وی با اشاره به اینکه بررسی محل و پیش‌بینی‌های لازم آن انجام شده است، گفت: در تلاش برای تامین تجهیزات و دریافت امکانات لازم برای احداث این بیمارستان هستیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا