حاج قاسم چگونه کردستان عراق را از دست داعش نجات داد؟ + فیلم

نقش کلیدی حاج قاسم سلیمانی در جریان حمله «داعش» در سال ۹۳ به اقلیم کردستان و نجات آن از چنگال تروریست‌های مورد حمایت آمریکا و اروپا بر کسی پوشیده نیست و بی‌شک یکی نقاط برجسته دوران فرماندهی سردار مقاومت است.

مسعود بارزانی در مصاحبه با روزنامه «زمان» چاپ ترکیه، در تاریخ ۱۸ دی ۹۳، نقش منحصر به فرد سردار سپهبد شهید سلیمانی در زمین‌گیر کردن داعش و نجات کردستان عراق را اینگونه بیان می‌کند: همه می‌دانند که داعش به دروازه‌های اربیل رسیده بود و بیم آن می‌رفت که شهر به زودی اشغال شود. من پس از حمله داعش با آمریکایی‌ها، ترک‌ها، انگلیس، فرانسه و حتی عربستان تماس گرفتم که همه مقامات این کشورها در جواب گفتند که فعلا هیچ کمکی نمی‌توانند بکنند.

فورا با مقامات ایرانی تماس گرفتم و به آن‌ها صریحا گفتم که شهر در حال سقوط است، اگر نمی‌توانید کمکی کنید، ما شهر را تخلیه می‌کنیم؛ مقامات ایرانی فورا شماره تماس سردار سپهبد شهید سلیمانی را به من دادند و گفتند حاج قاسم نماینده تام الاختیار ما در امور مبارزه با داعش است؛ فوری با حاج قاسم تماس گرفتم و اوضاع را دقیق شرح دادم. حاج قاسم به من گفت: «من فردا صبح بعد از نماز صبح اربیل هستم». به او گفتم فردا دیر است، همین حالا بیایید. حاجی گفت: «کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار».

فردا صبح حاج قاسم در فرودگاه اربیل بود و من به استقبالش رفتم.

حاجی با ۵۰ نیرو آمده بود. آن‌ها سریعا به محل درگیری رفتند و نیروهای پیشمرگه را سازماندهی دوباره کردند و در عرض چند ساعت ورق به نفع ما برگشت. در ضمن کمک‌های تسلیحاتی ایران نیز به ما رسید.

حاج قاسم چند نفر از نیروهای خود را برای مشاوره نظامی در اربیل گذاشت و خودش به کربلا بازگشت.

بعدها که یک فرمانده داعش را اسیر کردیم و از او پرسیدیم چگونه شد شما که در حال فتح اربیل بودید به یک باره عقب نشستید. این اسیر داعشی گفت که نفوذی‌های ما در اربیل به ما خبر دادند قاسم سلیمانی در اربیل است لذا روحیه افراد ما بهم ریخت و عقب نشستیم.

در ادامه قسمت چهارم مجموعه خرده روایت‌ها که به عملیات نجات کردستان عراق توسط حاج قاسم سلیمانی پرداخته است را می‌بینید.
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا