خاتمی فتنه ای دیگر برای مراجع بپا کرد / چرا اشک تمساح اصلاح طلبان برای مرجعیت باورکردنی نیست؟ + عکس

خاتمی و دوستان میهمانان ناخوانده آیت الله شبیری!

جدایی خاتمی از حوزه های علمیه از همان سال‌های اول دولت اصلاحات آغاز شد. با نمایان شدن تفکرات غرب گرایانه و گاه کاملا سکولار رئیس دولت اصلاحات، نه تنها وی در حوزه های علمیه منزوی شد بلکه یکی از بزرگترین مخالفین بیست سال اخیر خاتمی نهاد حوزه و به خصوص مرجعیت بوده است.

در این میان خاتمی نیز در روزگار در دست داشتن قدرت و پس از آن در زمانی که مقبولیت و یا فهمش را فراتر از بسیاری از حوزویان می دانست با اصرار به تفکرات سکولار و غرب زده و به خصوص حمایت و پشتیبانی گاه آشکار و گاه تلویحی از جریانات ضد دینی و نهاد حوزه، بی تمایلی و حتی بی نیازی خود را به حوزه و مراجع تقلید نشان می داد.

با این وجود پس از فتنه ۸۸ و نقش آفرینی خاتمی در آن، فاصله جریانات مذهبی و حوزه از او دو چندان شد و کار حتی به جایی رسانده که امروز نه تنها خود رئیس دولت اصلاحات بلکه بسیاری از فرستادگان وی نیز از طرف بسیاری از علما و مراجع تقلید مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.

به همین دلیل است که اصلاح طلبان با انتشار عمدی و گسترده حضور خاتمی در کنار حضرت آیت الله شبیری زنجانی فرصت نشان دادن وی در کنار یک مرجع تقلید را از دست نداده‌اند و با هیاهو حتی تلاش می کنند که در این میان خود را نزدیک و همراه یک مرجع تقلید نیز نشان بدهند.

برای خاتمی و نزدیکانش که مشروعیت مذهبی و حوزوی آنها سالهاست از بین رفته انتشار این عکس بسیار حیاتی محسوب می شود و معلوم است که این عکس حکم تجدید حیات دینی و سیاسی و کمی هم کاستن از وجهه ضدمرجعیت دینی خود در طول دو دهه است.

با این وجود برخی روایت ها از دیدار آیت الله شبیری زنجانی با خاتمی و برخی از نزدیکانش نشان می دهد که این میهمانی چندان هم بدون برنامه ریزی نبوده است.

روزنامه شرق از رسانه های اصلاح طلب مدعی شده است: «عبدالله نوری به قم می‌رود و در آن سفر، دیداری با آیت‌الله شبیری‌زنجانی از مراجع تقلید انجام می‌دهد. موقع خداحافظی وعده می‌گیرد اگر آیت‌الله به تهران آمد، به منزل عبدالله نوری هم سر بزند. آیت‌الله چند روز پیش به تهران آمد. عبدالله نوری از او دعوت کرد تا در منزلش حضور پیدا کند و همین بهانه‌ای می‌شود که نوری از دیگر شاگردان آیت‌الله هم بخواهد در منزل او گرد هم جمع شوند.»

اما به نظر می رسد که این روایت نه تنها کامل نیست بلکه برخی ابهامات را نیز به آن می افزاید. از ابتدا که عکس میمهانی خانه عبدالله نوری منتشر شد چند ابهام در اینباره مطرح شد که حضرت آیت الله شبیری زنجانی از میهمانان دعوت شده مطلع بوده اند و یا خاتمی و دوستانش میمهانان ناخوانده این دعوت بوده اند!؟ همچنانکه در گزارش روزنامه شرق نیز تصریح شده که عبدالله نوری است که از دیگران – خاتمی، خوینی ها، کرباسچی و…- می خواهد که به میمهانی مذکور بروند و نه حضرت آیت الله شبیری حفظه الله .

میهمانی به درخواست عبدالله نوری بوده و با توجه به روابط فامیلی که با حضرت آیت الله شبیری زنجانی دارند، طبیعی است که بر اساس عرف فامیلی این میمهانی اجابت شده است. اما همچنانکه روزنامه شرق نیز به آن تصریح کرده، عبدالله نوری از فرصت پذیرفته شدن این دعوت استفاده کرده و دیگران را نیز به این میمهانی دعوت می کند ولی ابهام اینجاست که حضرت آیت الله شبیری از حضور دیگر میمهانان خبر داشته‌اند یا نه؟ این مساله با توجه به اینکه ایشان همواره از مدافعین انقلاب اسلامی و مخالفین تضعیف حاکمیت بوده اند، بسیار مهم است. زیرا حضور اشخاصی همانند خاتمی در این میهمانی با این رویه ایشان ناسازگار بوده است. مگر اینکه باز اصل محتوای این میهمانی برای ایشان چیزی دیگری بوده و آنهم بنا به توجیه مسایل غیرسیاسی! اینکه اخلاقا مجبور به پذیرش تعدای از شاگردان قدیمی خود شده و یا هر نیت خیری دیگری!

اما این ابهام نیز چندان مهم نیست! بخوانید:

از اطلاع و یا عدم اطلاع آیت الله شبیری زنجانی نیز که بگذریم یک ابهام بزرگتر وجود دارد . آن اینکه انتشار عکس این دیدار با تاخیر چند روزه و توسط عوامل رسانه ای اصلاح طلب منتشر و مدام بازنشر شده است. اما دفتر آیت الله شبیری زنجانی از ابتدا و تاکنون نیز علاقه ای به انتشار این خبر نشان نداده است.

در کنار این مساله تاکنون دو خبر مهم درباره این دیدار نیز به صورت غیر رسمی تاکنون منتشر شده است:

خبر اول؛ حضرت آیت الله شبیری زنجانی تنها به خاطر روابط فامیلی با عبدالله نوری، دعوت منزل ایشان را پذیرفته است و اطلاعی از دیگر میمهانان حاضر در منزل ایشان نداشته و یا حداقل در ابتدای دعوت چنین مساله ای مطرح نبوده است.

خبر دوم؛ (که مهمتر از خبر اول است): حضرت آیت الله شبیری زنجانی از انتشار خبر این میهمانی ناراحت هستند و قبل از این نیز خواستار عدم انتشار رسانه ای این دیدار بوده اند.

با این وجود می توان دوباره به سطور اول این نوشته برگشت؛ خاتمی و نزدیکانش پس از سالها پناه و پشتیبانی از جریانات غرب گرا و سکولار راه سختی برای بازگشت به حوزه و جلب نظر مراجع تقلید را دارند؛ کارنامه ای که از ایشان باقیمانده نشان می‌دهد که گرچه حتی تعداد بسیار محدودی از بزرگان ایشان و اطرافیانش را گاه به هر دلیل و مصلحتی به حضور بپذیرند- که تاکنون بارها با درخواست اینچنین دیدارهای مخالفت شده-  ولی نه کارنامه شان پاک می شود و نه بزرگان حاضرند خود را شریک این کارنامه بکنند.

بازگشت خاتمی به نهاد حوزه از بازگشت وی به حاکمیت نیز سخت تر است. حاکمیت با سعه صدر و رافت بسیار قابل تامل از خاتمی تنها یک عذرخواهی و روشن کردن افکار عمومی را انتظار دارد ولی بسیاری از بزرگان حوزه از خاتمی درخواست توبه…

نامه سرگشاده آیت الله یزدی خطاب به آیت الله العظمی شبیری زنجانی / انتشار تصویر شما در کنار افرادی که احترامی برای رهبری و نظام قائل نیستند، موجب ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان شد

 در پی انتشار تصاویری از آیت الله العظمی شبیری زنجانی در فضای مجازی؛ آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ایشان نامه سرگشاده نوشت.
چندی قبل تصویری از یک دیدار در تهران منتشر شد که آیت الله العظمی شبیری زنجانی را در کنار شخصیتهایی چون آقایان موسوی خوئینی، غلامحسین کرباسچی، سید محمد خاتمی، عبدالله نوری، عبدالمجید معادیخواه و تعدادی دیگر نشان می داد که اخبار و تحلیل های زیادی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت. با گذشت چند روز از آن ماجرا، اینک رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی نامه ای سرگشاده به این موضوع پرداخت.
بر پایه این گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌ متن این نامه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت الله شبیری زنجانی «دامت برکاته»
سلام علیکم
با احترام؛ ضمن عرض ارادت و تسلیت ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری«دام ظله العالی» احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است.
لازم به ذکراست، اینجانب نیز در دو مرحله با حضرتعالی مکاتباتی در مورد برخی از مسائل دیگر داشته ام که جواب قانع کننده ای دریافت نکردم؛ لذا این نامه رابه ناچار به صورت سرگشاده خدمتتان ارسال ‌کردم
چگونه می‌شود، حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیات رئیسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقایی در تهران حاضر شوید و با این آقایان ملاقات داشته باشید!.
یادآور می‌شوم مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است، پس لازم است این احترام و شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمائید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد.
ان شاء الله
محمد یزدی

آقایان یزدی و شبیری بهانه هستند؛ بازگشت خاتمی نشانه است

آقایان یزدی و شبیری بهانه هستند؛ بازگشت خاتمی نشانه است
نامه آیت الله یزدی به حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی از مراجع بزرگوار قم، با واکنش های به خصوص از طرف برخی روحانیون اصلاح طلب مواجه شده است. در اینباره نکاتی است و البته پشت پرده خبرهای که در ادامه خواهد آمد.۱: سوابق انقلابی، مدیریتی و فقاهتی آیت الله یزدی که از مجتهدین بزرگ قم و انقلاب بوده و سالها ریاست جامعه مدرسین- که خود مرجع شناسایی و معرفی مراجع تقلید است- را برعهده دارند، روشن است و ایضا سوابق درخشان علمی و فقاهتی حضرت آیت الله شبیری زنجانی نیز بر هر علاقه مند و محقق حوزه دین و فقاهت کاملا مشخص است. به همین دلیل اصل گلایه میان دو تن از بزرگان حوزه اتفاق افتاده است و برخی هیاهوهای سیاسی در اینباره در ردیف و رتبه این مبحث طلبگی و البته صریح نیست و بلکه بیشتر بحث های سطحی سیاسی و حزبی و جناحی است که معمولا ماهیگران سیاسی این مواقع را از دست نمی دهند. ضمن اینکه سطح مباحث مطرح شده میان این دو بزرگوار اجل و بی نیاز از تقریر چهره های سیاست‌زده‌ای همچون علی مطهری و عبدالله نوری است.در این میان جدای از شانیت علمی و فقاهتی این دو بزرگوار، حساب آیت الله یزدی و هم آیت الله العظمی شبیری زنجانی از امثال کسانی که علمدار و موثر در فتنه ۸۸ بودند هم کاملا جداست.

۲: اما در پس پرده این هیاهو جریانی که هم بغض شان به جامعه مدرسین و اقدامات انقلابی امثال آیت الله یزدی معلوم است و هم حمایت و پشتیبانی شان از افرادی که از هیچ توهینی به مرجعیت در بیست سال اخیر مضایقه نکرده اند، معلوم و عیان است، خبرهای دیگری است. زیرا همانقدر که در نیت خیرخواهانه شان برای نقد آیت الله یزدی تردید است به همان مقدار نگرانی شان برای اسلام، حوزه و مرجعیت نیز غیر قابل باور است. بنابراین  بازهم تاکید می‌شودخبری دیگر در پشت پرده است.

۳: اما خبر پنهان – بخوانید خبر عمدا پنهان شده-  این هیاهو ریاکارانه چیست؟ البته برخی از روحانیون سیاسی اصلاح طلب ساکن تهران که این روزها خود را نگران بی احترامی به حضرت آیت الله شبیری زنجانی نشان می دهند، بیشتر از همه از این موضوع خبر دارند. از چند سال قبل – بخوانید پس از بی ثمر ماندن اقدامات خاتمی در فتنه ۸۸- تلاش ویژه ای برای بازگشت محمد خاتمی به مجموعه رسمی قدرت و درون نظام شکل گرفت. مساله ای که خود خاتمی نیز با نامه نگاری و فرستادن واسطه به مقامات عالی نظام بارها علاقه مندی خود را به آن نشان داد. در این میان واسطه گری چهره های سیاسی به علت عدم اراده خاتمی برای جبران گذشته و خسارات فتنه ۸۸ – حتی در حد یک معذرت خواهی معمولی از مردم و حاکمیت- شکست خورد. به همین دلیل از چند هفته قبل اتاق فکری درجریان اصلاحات پروژه واسطه قرار دادن برخی بزرگان حوزه علمیه را برای بازگشت خاتمی و جریان تندرو اصلاحات به نظام در دستور کار قرار داد. پروژه ای که از طریق یکی از موسسات و برخی روحانیون همسو در قم در حال دنبال شدن است و البته به نظر می رسد در همان قدم های اول نیز شکست خورده است.(علت این شکست نوشته دیگری را می طلبد)

۴: طراحان پروژه مذکور معتقدند که الان وقت هیاهو برای احترام به نظرات برخی مراجع تقلید است که اگر فردا فرد محترمی در حوزه درخواستی- بازگشت امثال خاتمی به چارچوب نظام- را مطرح کرد؛ با سنگین شدن فضا دیگر نشود نظرش را نپذیرفت و قبلا مطرح شده باشد که عدم پذیرفتن واسطه گری یک مرجع تقلید یا یکی از بزرگان حوزه؛ معادل زیر سوال رفتن کل مشروعیت جمهوری اسلامی است!

۵: این وجیزه به دنبال این نبود که بگوید حضرت آیت الله شبیری زنجانی حفظه الله برای این منظور به دیدار خاتمی و عبدالله نوری و امثالهم رفته و یا چراغ سبزی در اینباره به آنها نشان داده است بلکه هدف این است که بسیاری بدانند این جماعت که الان علم وای‌سلاما و وای‌مراجع! برداشته اند آدم های هستند که طمع سیاسی به خوبان و بزرگان را در دستور کار قرار داده اند. وگرنه حضرت آیت الله شبیری زنجانی با روحیه مثال زدنی اخلاقی در در میان حوزویان قم مشهور هستند که از بسیاری از آلودگی ها روزمره سیاسی نیز به حذرند تا چه رسد به… . در هرصورت تخریب آیت الله یزدی و تمجید ریاکارانه و با غرض مرموزانه برخی شیوخ اصلاح طلب پایتخت نشین از حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی دو روی یک سکه هست. سکه ای که می خواهند در نهایت به نام خاتمی و نزدیکانش ضرب شود.

واکنش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به نامه آیت الله یزدی

جامعه مدرسین قم

مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای،  نامه آیت الله یزدی را در راستای صیانت و حراست از جایگاه والای مرجعیت و دفاع از نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی برشمرد.

متن نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نامه‌ حضرت آیت الله یزدی به مرجع عظیم الشأن حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته العالیه) با واکنش‌های متفاوت و البته کم سابقه گروه‌های فکری و سیاسی حوزوی و غیرحوزوی مواجه گردید، نامه ایشان که بصورت سرگشاده انتشار یافت داری سه بخش می‌باشد:

۱- احترام و ارادت به شخصیت و مقام مرجعیت حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(دامت برکاته) می‌باشد. مقام علمی و اخلاقی و منش رفتاری معظم‌له  بر حوزویان محترم، شاگردان، مقلدان و ارادتمندان ایشان، پوشیده نیست که همواره مورد تکریم و احترام بزرگان و اعلام حوزه‌های علمیه بوده و هست

۲- یادآوری افراد مسأله‌دار که می‌توانند نسبت به جایگاه رفیع مرجعیت و شخصیت حضرت آیت الله العظمی شبیری،‌ خدشه وارد کنند. این نگرانیِ حضرت آیت الله یزدی برآمده از تاریخ و تجربه نه چندان دور سالیان گذشته می‌باشد، که هر خواننده منصفی بر آن اذعان دارد و این دغدغه نه بخاطر مسائل جناحی است که به حتم و به دور از هرگونه پیش‌داوری، نامه‌ای در این سطح از مخاطب محترم چگونه می‌تواند رنگ و بوی جناحی و سیاسی داشته باشد بلکه آنچه گفته شده از باب دلسوزی، حراست و صیانت از جایگاه مرجعیت است.

۳- بخش سوم نامه – علیرغم آنکه برخی لحن آن را تند می‌دانند – تقاضایی است از حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته) مبنی بر شناخت خطرات این گروه مسأله دار که بازهم حاکی از حفاظت پایگاه رفیع مرجعیت و جایگاه منیع مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(دامت برکاته) می‌باشد

با این اوصاف ظلم است که نامه مذکور را با کلماتی مانند؛ تحکم آمیز، آمرانه و…رمی کرد و مرقومه‌ای که روح و جسم آن پاسداری از حریم مرجعیت است را با تعابیر، تفاسیر و تحلیل‌های بی‌پایه و اساس وزن کِشی کرد و موضوعاتی بی‌ربط که بعضاً برآمده از منافع جناحی می‌باشد را به این نامه و نگارنده محترم آن، نسبت داد.

حال که گویی برای برخی فرصتی پیش آمده تا به بهانه نامه مذکور، حملات خود را بر جامعه محترم و باسابقه مدرسین حوزه علمیه قم، شدت ببخشند(هر چند دوستان عزیز حوزوی و غیر حوزوی به این مسأله عنایت نداشتند که نامه از طرف شخص آیت الله یزدی بوده و نه به عنوان ریاست جامعه مدرسین) نکاتی را متذکر می‌شود:

۱- کسانی که آگاهی به سابقه طولانی روابط علما و گفتگو و مکاتبات آنان دارند، به خوبی می‌دانند که چنین نامه نگاری‌ها با ضعف و شدت بیشتر میان اعلام امری مرسوم و معمول بوده و از محتوی همان برداشتی را داشته‌اند که در متن آمده، و هرگز افزودن حاشیه و خروج از موضوع و تعمیق و توسعه ”بما لایرضیٰ صاحبه” در کار نبوده.

۲- به محض صدور نامه آیت الله یزدی، عده‌ای بی‌مهابا و گویی در ترصد چنین اقدامی بوده‌اند، هجمه‌های خود را علیه شخص آیت الله یزدی و جامعه محترم مدرسین آغاز نمودند، ضرب آهنک سخنان این بزرگواران چنان بلند و رنگ آن چنان تند بود گویی آقایان دغدغه‌ای غیر از جایگاه مرجعیت دارند و این همان بستر افراطی‌گری است که دیگران را بدان متهم می‌کنند.

۳- به راستی آیا موضوع این نامه به اندازه‌ای بود که برخی صدای ”وااسلاما، وامرجعا و برخی استرجاع”خوانند؟ گویی در همین چند روز قبل نبود که پیش نویس تساوی دیه زن و مرد در مجلس شورای اسلامی تهیه و جهت تصویب آماده شد، امری که در حیطه وظایف حوزه و حوزویان بود و باید اقدامی شایسته صورت می‌گرفت که فقط یکی از بزرگان حوزه بصورت جدّی ورود پیدا کردند. آری آن زمان نفسی نبود تا صدایی بلند شود و حتی اخمی در برابر آن کنند چه رسد به وااسلاما و…

۴- به راستی همانان که دیروز نقد معصوم(علیه السلام) را با بافتن هزار و یک دلیل در بوق کردند، چرا امروز از صدور این نامه خیرخواهانه و نه منتقدانه، خلاف آنچه بودند و گفتند، عمل می‌کنند؟

۵- و تعجب آنکه برخی از دولتیان، دلسوز جایگاه مراجع عظام(دامت برکاتهم) شدند، فارغ از اینکه در این مورد قابلیت جواب برای آنها دیده نمی‌شود، به آگاهی جنابشان می‌رساند: آیا در طول سالیان اخیر تذکرات مراجع بزرگوار تقلید در امور ملی، بین المللی، فرهنگی، معیشتی، حیثیتی را نشنیدند و آنجا از احترام و تکریم مراجع معظم چیزی نگفتند و تمکین نکردند ولی به یکباره دلسوز حوزه و مراجع گشتند چه آنکه تعجب از دوستان گرامی است که آیا اینگونه دخالت‌ها با استقلال حوزه منافات ندارد؟

۶- تعجب دیگر آنکه گروهی دلسوز حوزه انقلابی گشته‌اند و نامه آیت الله یزدی را مخالف با رویه حوزه انقلابی دانسته‌اند، تعجب از اینکه همین دوستان دائم حوزه را حوزه درس و بحث می‌دانند و نه حوزه انقلابی و متعهد به ارزش‌های انقلاب

۷- یادآوری این نکته نیز ضروری است؛ که گروهی در پی بهانه‌ای برای زدودن غبار از چهره فتنه‌گران و فتنه انگیزان می‌باشند که متذکر می‌شود؛ شما حال و روز معیشت مردم، تورم، بیکاری و رکود شکننده را ببینید و خیال نکنید با حائل قرار دادن چنین مواردی، اذهان مردم شریف را از مسائل اصلی‌شان، معطوف و متوجه امر دیگری می‌کنید.

۸- امروز دامن زدن به مسائلی اینگونه شادی دشمنان بخصوص دشمنان حوزه و روحانیت شیعه را درپی خواهد داشت، مروری بر پوشش خبری و تحلیلی گسترده رسانه‌های معاند در روزهای اخیر نشانگر آن است که ایجاد اختلاف در میان حوزویان در صدر برنامه‌های آنان است تا از کاهی کوه بسازند و دل‌های مؤمنین و ارادتمندان به ساحت روحانیت و بویژه مرجعیت عظیم الشأن را مکدّر سازند.

آری! سخن بسیار است که مرور زمان نشان خواهد داد که بسیاری از این دغدغه‌ها از سوی برخی نه جایگاه مرجعیت است و نه استقلال حوزه و نه مسأله حوزه انقلابی

مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قـم با اعتقاد راسخ به جایگاه رفیع مرجعیت شیعه و کمال احترام به مرجع آگاه و وارسته حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(متّع‌ الله‌ المسلمین‌ بطول‌ بقائه‌) نامه حضرت آیت الله یزدی را در راستای صیانت و حراست از جایگاه والای مرجعیت و دفاع از نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی دانسته که صداقت ایشان در دفاع از رکن رکین مرجعیت، بر کسی پوشیده نیست.

هم‌چنین به ضرابان سکه جهل و تجاهل و صیادان منافع دنیوی، حزبی و جناحی گوشزد می‌نماید؛ با درایت بزرگان حوزه همواره چنین موضوعاتی مرتفع گردیده و حوزه‌های علمیه با صلابت و استقلال راستین و با حفظ سنت‌های اصیل حوزه و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، راه تعالی را بیش از گذشته پیش گرفته و ضمن احترام به دغدغه‌های واقعی حوزویان محترم به بدخواهان حوزه‌های علمیه و دشمنان انقلاب اسلامی اعلام می‌دارد: شاگردان مکتب امام صادق (علیه السلام) با اتحاد و همدلی و با وجود حوزه‌ئی متحد، همچون گذشته استوار و اثرگذار و حامی شأن و جایگاه مرجعیت و دست‌آوردهای انقلاب اسلامی خواهد بود.

والسلام علیـــکم و رحمه الله و برکاته

۹۷/۸/۹

هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

نفاق اصلاحات؛ از توهین به مقدسات تا ادعای حمایت از مرجعیت

آنچه در نامه آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی مورد سوءاستفاده طیف موسوم به اصلاح‌طلب قرار گرفت سبب شد تا انتقادها به واکنش این طیف صورت گیرد.

عمده‌ترین نکته‌ای که در انتقادهای صورت گرفته مطرح شده است شامل این نکته است که چگونه طیف موسوم به اصلاح‌طلب در مقابل توهین به مقدسات و مراجع سکوت پیشه می‌کند و حتی بدتر از این رسانه‌های منسوب به این طیف هر از چندگاه به توهین به مقدسات می‌پردازند حالا داعیه‌دار «شان مرجعیت» شده‌اند؟!

نمونه‌هایی از توهین‌های منتشر شده در رسانه‌های طیف موسوم به اصلاح‌طلب در گزارش روز دوشنبه کیهان آمده بود. این گزارش با عنوان «دیروز می‌گفتند تقلید کار میمون است امروز نگران شأن مرجعیت شدند!» منتشر شد.
سخیف و زشت سخن هم‌حزبی‌های شماست

نوشتار فوق گزارشی بود از توهین‌های گوناگونی که در رسانه‌های این طیف منتشر شده بود: از انکار غدیر و ولایت امیرالمومنین(ع) تا توهین به مراجع و امر دینی تقلید.

برای نمونه در این گزارش آمده بود: «۲۱خرداد ۱۳۸۱، ‌هاشم آغاجری یکی از مدعیان اصلاحات در خانه‌ معلم همدان… مردم را به واسطه تقلید میمون‌صفت خواند و تصریح کرد «رابطه با مردم رابطه‌ معلم و متعلم است نه رابطه‌ مراد و مرید، نه رابطه‌ مقلِّد و مقلَّد که تقلید بکنید.

مگر مردم میمون هستند که تقلید بکنند؟!» به دنبال برخورد قضایی صورت گرفته با آغاجری روزنامه‌های زنجیره‌ای و دیگر مدعیان اصلاحات به میانه میدان آمده و به شدت از او دفاع کردند.»

نکته جالب توجه در این باره این است که روزنامه دنیای اقتصاد در سایت خود گزارش کیهان را با این تیتر بازنشر کرده است: «تیتر سخیف و زشت کیهان در واکنش به نامه جنجالی آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی»!

حامی توهین‌کننده به پیامبر؛ دلسوز مرجعیت!

چه می‌توان گفت جز این اینکه این رسانه طیف موسوم به اصلاح‌طلب برای هجوم به کیهان اردوگاه خودی را زیر آتش گرفته است! چرا که آن سخن اگر سخیف و زشت است آن چیزی است که هم طیفان روزنامه دنیای اقتصاد گفته‌اند و کیهان نیز بارها و بارها به زشتی و توهین آمیز بودن آن‌اشاره کرده‌اما چه می‌توان کرد که گاه به جهت نمایاندن نفاق متاسفانه ناچاریم آینه در برابر زشتی‌ها بگیریم.

روزنامه‌ای مانند «سازندگی» با سردبیری محمدقوچانی که معمولا سردبیر تیم رسانه‌ای هم مهین را دارد روز دوشنبه (قبل از اربعین) در حالی صفحه نخست خود را به صورت کامل به تصویر آیت‌الله شبیری در زمینه سیاه اختصاص داد که هیچ تیتری در آن از گردهمایی عظیم اربعین وجود ندارد. جالب آنکه قوچانی سردبیر این روزنامه زمانی که سردبیری روزنامه «مردم امروز» را به عهده داشت و در آن روزگاری که جهان اسلام یکپارچه خشم علیه نشریه «شارلی ابدو» بود تیتر یک خود را در حمایت از نشریه موهن «شارلی ابدو» به جمله «من شارلی هستم» اختصاص داده بود! شارلی ابدو با انتشار کاریکتاتوری موهن و زشت به ساحت مقدس نبی اکرم(ص) جسارت کرده بود. حالا چگونه می‌توان دغدغه «شان مرجعیت» را از این جماعت باور داشت؟!

امام معصوم خود را فدای امربه معروف کرد

آیت‌الله محسن حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، بااشاره به واکنش‌های صورت گرفته نسبت به نامه آیت‌الله محمد یزدی دبیرکل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به آیت‌الله شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید اظهار داشت: این نامه‌نگاری بین حوزویان و شخصیت‌های حوزوی یک موضوع رایج  و طبیعی است و هیچ مشکلی ندارد و همانگونه که آیت‌الله یزدی هم‌اشاره کردند قبلا یک سری نامه‌ها و پیام‌هایی درخصوص مسائل مختلف رد و بدل شده است.عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مقدسات از نظر قداست دارای تسلسل هستند، تصریح کرد: شکی نیست که امام حسین(ع) نوه پیغمبر و امام معصوم است، اما ایشان خود را فدای اسلام کرد که این به معنای مهم‌تر بودن بقای اسلام و امر به معروف و نهی از منکر است.

امام جمعه موقت اهواز خاطرنشان کرد: بحث دفاع از انقلاب و نظام شوخی بردار نیست و اگر به واسطه شخص محترمی بنا است ضربه‌ای به اسلام و انقلاب وارد شود، دلیلی نمی‌شود بخاطر اینکه آن شخص در هیئت مرجعیت قرار گرفته است، از حیثیت و قداست نظام و انقلاب گذشت.

آیت‌الله حیدری در پایان با بیان اینکه این موضوع درون حوزوی است، تاکید کرد: نباید افراد خارج از حوزه این موضوع را دستاویزی برای سوءاستفاده و مقاصد سیاسی خود قرار دهند.

مژدگانی که گربه عابد شد!

حجت‌الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی عضو مجلس خبرگان رهبری در مطلبی که در صفحه شخصی خود منتشر کرد، بااشاره به نامه آیت‌الله محمد یزدی دبیرکل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به آیت‌الله شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید تاکید کرد: «…آنچه مهم است این است که تذکر بزرگی به بزرگ دیگر از سنتهای ارزشمند حوزوی بوده و هست و نباید مورد سوءاستفاده دشمنان حوزه و روحانیت و نیز طرفداران جریانات خاص قرار بگیرد. نکته جالب توجه آن است که کسانی که هیچ اعتقادی به حوزه و مرجعیت و روحانیت نداشته و ندارند؛ در این ماجرا دلسوز مرجعیت و جایگاه آن شده‌اند. کسانی که خود با ارائه گزارشات دروغین درباره بودجه حوزه‌ها به تخریب حوزه ومراجع پرداختند، اکنون دلسوز مرجعیت گردیده‌اند.»

این عضو مجلس خبرگان نوشت: «کسانی که در قبال توهین به خدا و پیامبر(ص) و امام زمان(عج) از سوی همفکرانشان نه تنها هیچ عکس‌العملی نشان ندادند؛ بلکه در برخی موارد خود از توهین کنندگان بودند برای مقام مرجعیت یقه چاک می‌کنند. مژدگانی که گربه تائب شد/ زاهد و عابد و مسلمانا»

او در انتها در توصیه به طلاب حوزه نوشته است: « وظیفه ما طلاب، حمایت از همه بزرگان حوزه و جلوگیری از تخریب آنان توسط دیگران است. چه آن دیگران حوزوی باشند و چه غیر حوزوی. از یادمان نرود در شرایطی که کوس رسوایی جریان غربگرا به صدا در آمده است و مشکلات عدیده اقتصادی که نتیجه اعتماد بر دشمنان است، تبدیل به سند رسوایی این جریان گردیده است؛ پرداختن به چنین مباحثی، که فرصت تنفس مجدد به آنان را می‌دهد به شدت مورد علاقه این جریان است. مراقب باشیم که در زمین منافقان بازی نکنیم.»

از قلمفرسایی نابجا بپرهیزید
سایت خبری-تحلیلی رجانیوز نیز در خبری به بیانیه حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال رئیس‌مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پرداخت که در بخشی از آن آمده است: « دفاع از انقلاب و حمایت از جایگاه رفیع مرجعیت شیعه، در مقابل دسیسه‌های اجانب و بدخواهان انقلاب و اسلام ناب محمدی(ص) و ممانعت از نفوذ اهل فتنه در این پایگاه عظیم و اثرگذار، بر همه حوزویان و افراد، لازم و ضروری است و دغدغه‌های ریاست محترم شورای عالی جامعه مدرسین حضرت آیت‌الله یزدی دامت برکاته در جهت حفاظت از مقام مرجعیت و نظام ولایی و ارزش‌های والای انقلاب اسلامی است. بنابراین توصیه می‌شود در موارد گفتمان ارکان و بزرگان حوزه علمیه ، دیگران نسبت به ورود و قلم فرسائی‌های نابجا پرهیز نمایند.»

آیت‌الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت وگو با رسا، با انتقاد شدید از سوءاستفاده برخی رسانه‌ها، جریان‌های سیاسی و مدعی حوزوی از نامه آیت‌الله یزدی به حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی گفت: مدت‌ها است که عده‌ای به اهل بیت(ع) و حضرت سیدالشهدا و زائران اربعین جسارت می‌کنند اما این رسانه‌ها کلمه‌ای حرف نزدند اما در این جریان همه دلسوز مرجعیت و حوزه شده‌اند.

حیف است که از بیوت علما سوءاستفاده شود

وی افزود: نامه بین علما از ابتدای تاریخ اسلام تاکنون رایج بوده است و علما در این نامه‌ها مطالباتی را رد و بدل می‌کردند؛ بنابراین این موضوع امری طبیعی است، اینگونه نامه‌ها از ابتدا بوده و مربوط به زمان حاضر و مورد مذکور نیست.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی همواره از ابتدا تبری می‌کرد که وارد مسائل سیاسی شود، اظهار داشت: در حال حاضر عده‌ای به تدریج می‌خواهند ایشان را وارد مسائل سیاسی کنند، ملاقات ایشان با برخی سیاسیون مایه تعجب است چرا که آیت‌الله زنجانی از مسائل سیاسی همواره دوری داشته‌اند. برخی سعی دارند از جایگاه مرجعیت سوءاستفاده کرده و ایشان را وارد برخی مسائل سیاسی کنند، این موضوع برای مرجعیت سنگین است و باید هوشیار بود که عده‌ای از این جایگاه رفیع سوءاستفاده و اهداف خود را پیگیری نکنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: آیت‌الله شبیری زنجانی در رتبه بالایی قرار دارد و حائز رتبه علمی فوق‌العاده است، واقعا حیف است که اجازه داده شود عده‌ای سوءاستفاده سیاسی استفاده کنند.

چرا اشک تمساح اصلاح طلبان برای مرجعیت باورکردنی نیست؟/ مروری بر کارنامه مفتضح اصلاح طلبان در هتک حرمت علما و مراجع تقلید

فعالیت های رسانه ای و موضع گیری های اخیر نه تنها نگرانی از شأن و جایگاه مرجعیت نیست بلکه مظلوم نمایی و کاسبی سیاسی و جناحی است چرا که دقیقا برخی از همین افرادی که امروزه خود را نگران و دلسوز جایگاه مرجعیت نشان می دهند همان کسانی هستند که در مقاطع مختلف به وهن، تخفیف، تهمت و توهین به مراجع معظم تقلید و جایگاه آنان پرداخته اند.چگونه می شود افرادی که تا دیروز برای رسیدن به نقد ولی فقیه از جواز نقد معصوم(ع) دفاع می کردند، امروز تحمل شنیدن یک نقد و تذکر محترمانه آن هم از سوی یک فقیه مسلم و استاد با سابقه حوزه علمیه به بهانه حفظ شأن مرجعیت  را ندارند.

آیا حمله به بیت مرجعیت انقلابی قم در فتنه ۸۸ وهن و تخفیف جایگاه مرجعیت تشیع محسوب نمی شد که آقایان نگران شوند و مرتبا قلم فرسایی کنند؟ چرا دست به قلمان دیروز و امروز پس از حمله به بیت آیت الله العظمی نوری همدانی توسط فتنه گران از استقلال نظر مراجع تقلید نمی نوشتند؟

چه کسانی بودند که در هر موضوعی چون سند۲۰۳۰، FATF, ورود زنان به ورزشگاه ها، کنسرت، بانکداری ربوی و مسائلی از این قبیل مراجع را به سخره گرفته و آن ها را بی اطلاع می خواندند؟
خنده دار است که یک فرد معلوم الحالی چون محمود صادقی که در واکنش به اعلام نظر مخالف آیت الله العظمی مکارم شیرازی مبنی بر حضور زنان در ورزشگاه ها ، بدترین دروغ ها و تهمت ها را به این مرجع تقلید شیعه روا داشت، امروز از جایگاه و شأن مرجعیت سخن بگوید.
چرا دلواپسان جایگاه و شان مرجعیت پس از تهمت ها و دروغ بستن های محمود صادقی نسبت به آیت الله مکارم شیرازی هیچ واکنشی از خود نشان ندادند؟چرا زمانی که هاشم آغاجری تقلید را از جمله شئون میمون خوانده بود همفکران و هم جناحی هایش نگران جایگاه مرجعیت تشیع نشدند؟ همچنین چرا آن زمان که اکبر گنجی از به موزه رفتن اندیشه های امام خمینی(ره) سخن به میان آورد و عبدالکریم سروش امام را سرکوبگر مخالفان خود خواند نگرانی از جایگاه مرجعیت تشیع  وجود نداشت؟

همه این قرائن و شواهد که در کنار هم قرار می گیرد نشان می دهد که عده ای در این میان دلسوز جایگاه مرجعیت نیستند چرا که خود ید طولایی در توهین و بی توجهی به جایگاه مرجعیت دارند بلکه همه این ها تلاشی برای کاسبی سیاسی و مظلوم نمایی جناحی است. افزون بر آن، کارنامه بعضی از افراد آنقدر آلوده است که اذهان مخاطبان مطالبات و سطح دغدغه آن هارا تنها در دفاع از کنسرت ، ورود زنان به ورزشگاه ها و  احقاق حق دختران خیابان انقلاب و مسائلی از این قبیل تصور می کند نه دفاع و دلسوزی برای جایگاه مرجعیت تشیع.آیت الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم ضمن اشاره به همین موضوع گفت:

از دیرزمان و از اوایل اسلام تاکنون همیشه سلسله مکاتبات و تبادل نظرها بوده و این طبیعی است که علما نسبت به یکدیگر گاهی انتقادات و نصایحی داشته اند. این نامه نگاری ها امری طبیعی و معمولی است ولی به نظر می رسد عده ای می خواهند این مساله را جنجالی و از آن سوء استفاده کنند. آیت الله یزدی خیلی مودبانه و با رعایت مقام حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی نامه را نوشته است.

آدرس غلط جناب آشنا 
در میان همه این جنجال های رسانه ای ، حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی در کانال تلگرامی خود نوشت :
جامعه مدرسین همواره هم خود را در جایگاه یک کنشگر سیاسی قرارداده است و هم نسبت به کنش سیاسی مراجع و علمای طراز اول حساس بوده است. این جامعه در چهل سال گذشته در مواردی مانند آقایان شریعتمداری و منتظری و آذری و … بسیار صریح و قاطع عمل کرده است.کنشهای سیاسی سلبی و ایجابی این جامعه نتایج خواسته و ناخواسته فراوانی داشته و از جمله منجر به ایجاد جریاناتی رقیب و موازی چون مجمع محققین و جلسه اساتید شده است. ای کاش دبیر محترم جامعه مدرسین مراقب باشند که یک تنه و بدون توجه به سرمایه نمادین خود در تعارضات جناحی وارد نشوند.
ظاهرا این شخصیت همیشه در صحنه عرصه ی جنگ روانی فراموش کرده است که اولا قرار بود دیانت ما عین سیاست ما باشد و سیاست ما هم عین دیانت ؛ دوما جناب آشنا باز هم فراموش نکند که مسئله«فتنه» مسئله جناحی نیست بلکه خط قرمز ملت ایران با عاملان کودتای رنگین ۸۸ است.

عریضه‌نویسی عبدالله نوری و حسن خمینی/ حوزه جای اخلاق است نه سیاست!/ تشکر آیت‌الله شبیری از شیخ «یوسف صانعی»

اصلاح‌طلبان در ادامه نامه انتقادی آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی برای دیدار وی با عناصر فتنه‌گر، هجمه وسیعی را به بهانه دفاع از مرجعیت به سمت آیت‌الله یزدی گسیل داشته‌اند.

هجمه وسیعی که البته در روز دوشنبه گذشته با ۲ نامه سرگشاده عجیب، وارد فاز تازه‌ای شد…

روز دوشنبه گذشته «عبدا… نوری» و «حسن خمینی» ۲ نامه سرگشاده نوشتند.

دو نامه‌ای که محتوای هر دو، کوبش نامؤدبانه آیت‌الله یزدی بود.

عریضه‌هایی که اولی خطاب به شخص آیت‌ الله یزدی و دومی خطاب به آیت الله شبیری نوشته شد.

عبدالله نوری در نامه خود سعی کرد پای مسائل سیاسی و اقتصادی روز کشور را به میان بکشد و نیز از این گفت که گویا ملاقات ما با استادمان تنها موضوع مهمی بوده که به نظر شما رسیده است!

نوری همچنین معترض آیت‌الله یزدی شد که شما از چه جایگاهی این نامه را نوشته‌اید؟

او همچنین می‌نویسد: ای کاش مسائل و چالش‌های مورد توجه شما حل مشکلات و معضلات اساسی، گسترده و پیچیده فرهنگی، اعتقادی، معیشتی، اجتماعی و اقتصادی ‌مردم بود و ایکاش دغدغه شما، ارزیابی و آسیب شناسی تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی و بررسی نقاط ضعف و کاستی‌های نظام بود و برای ‌برطرف کردن عقب ماندگی‌ها در حوزه‌های مختلف، خدمت صاحب نظران، حوزویان، مراجع و دیگر کارشناسان جهت حل مشکلات لاینحل کشور، ‌نامه سرگشاده می‌نوشتید. ‌[۱]

حسن خمینی هم در نامه خود خطاب به آیت‌الله شبیری که البته تماماً کنایه به آیت‌الله یزدی بود از مقولاتی مثل «اسائه ادب»، «استدلال ناتمام» و «توهین» در اشاره به نامه آیت‌الله یزدی استفاده کرد. [۲]

*آیت‌الله یزدی بهانه است؛ اصل نظام نشانه است/ حوزه جای اخلاق است نه سیاست!

این دو نامه عجیب و غریب اما در حالی است که اصلاح‌طلبان در نزد افکار عمومی بعنوان کسانی شناخته می‌شوند که زمانی در همین نزدیکی، نه تنها نسبت به جمله «تقلید کار میمون است»!واکنش خاصی نداشتند بلکه معتقد بودند برخورد با صاحب این حرف، برخورد با جریان روشنفکری است…[۳]

جدای از این، به نظر می‌رسد آیت‌الله یزدی بهانه باشد و این اصل نظام است که نشانه رفته است.

چه اینکه شواهد دیگری هم دالّ بر این موضوع، خود را به رخ می‌کشند.

روز دوشنبه گذشته و همزمان با انتشار عرایض سرگشاده عبدالله نوری و حسن خمینی؛ «محسن غرویان» نیز طی اظهاراتی در روزنامه آرمان امروز و با اشاره به نامه انتقادی آیت‌الله یزدی از این گفت که: «حوزه جای اخلاق است نه سیاست»!

او در اظهارات خود همچنین می‌گوید: «چنین نامه‌ها و ادبیاتی جای تاسف دارد. امیدوارم که نامه نوشته ایشان نباشد و اصل نامه تکذیب شود.»[۴]

در همین حال، فردی به نام محمدعلی ایازی هم در یک یادداشت در شماره دوشنبه گذشته روزنامه سازندگی با اشاره به نامه آیت‌الله یزدی و در خلال انتقاداتی تند نوشت: «زمینه ایجاد چنین رفتاری خواسته‌های آخوندهای حکومتی است.»

غلامحسین کرباسچی هم نفر بعدی است که طی مصاحبه‌ای در روزنامه سازندگی از این گفت که آیت‌الله شبیری جزو دقیق‌ترین و محقق‌ترین شخصیت‌ها در حوزه هستند… اینگونه دیدارها هم بارها تکرار شده و من نمی‌دانم چرا باید اکنون بدین شکل برخورد شود.

*تشکر آیت‌الله شبیری از صحبت‌های یوسف صانعی/ آقای زنجانی کسی است که با کوچکترین اشاره‌اش رهبر معظم انقلاب مانع از اجرای احکام سنگین قضایی می‌شوند

در همین حال شخص آیت‌الله شبیری زنجانی هم ساکت نماند و آنطور که جماران گزارش داده است؛ در یک تماس تلفنی با شیخ «یوسف صانعی» و پس از اینکه صانعی صحبت‌هایش را با جملات «من نمی‌دانم چرا یک امر مستحب این طور مورد فشار و اذیت قرار می گیرد…ان شاء الله خداوند به عکس نتیجه داده و نتیجه خواهد داد» به پایان برد؛ از وی تشکر کرد. [۵]

سایت جماران همچنین یادداشتی را به نقل از فردی ناشناس به نام م. ح منتشر کرد که در آن نوشته شده بود: اقای یزدی، آقایان خاتمی و موسوی خویینی و نوری را «مسئله دار» دانسته است. در وجاهت این سخن همین بس که همین چند سال قبل مردم در انتخابات، به خوبی نشان دادند که با چه کسانی مسئله دارند و به آنها در انتخابات خبرگان رأی ندادند و چه کسانی را بر صدر می نشانند و به «تَکرار» می‌پسندند.

در نوشته این فرد همچنین می‌خواندیم: ظاهرا آقای یزدی در این جای نامه فراموش کرده که با چه کسی سخن می‌گوید. آقای زنجانی کسی است که با کوچکترین اشاره‌اش رهبر معظم انقلاب مانع از اجرای احکام سنگین قضایی می‌شوند. [۶]

ناگفته نماند این پایان واکنش‌های اصلاح طلبان به نامه آیت الله یزدی نبوده و به نظر می رسد طی روزهای آینده نیز همچنان حمله به آیت الله یزدی ادامه پیدا کند. آنگونه که از این لحن و متن بیانیه‌های چهره‌های اصلاح طلب بر می‌آید، نامه آیت الله یزدی برنامه ریزی بلند مدت جریان خاص سیاسی برای کمرنگ‌سازی خط قرمز فتنه را که این بار با حضور یکی از مراجع تقلید طراحی کرده بودند، با بصیرتی انقلابی برهم زده است.

***

۱_https://www.isna.ir/news/97080703383/

۲_https://www.isna.ir/news/97080703405/

۳_mshrgh.ir/906607

۴_http://www.armandaily.ir/fa/print/main/237308

۵_https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1044291

۶_https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1044147

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا