دوباره انتخابات، دوباره اصلاح طلبان و حقوق زنان و اهل سنت!

اصلاح طلبان رسم دارند تا در ایام تبلیغات انتخاباتی به سراغ مطالبات زنان، جوانان و اهل سنت بروند و با وعده وعیدهای بعضا پوچ، غیر واقعی، دور از دسترس و البته حارج از اختیار سبد آرای آنان را جذب خود کنند.

بعد از عبور از بزنگاه انتخابات، خود را پیگیر آن وعده ها نشان داده و در پایان کار هم مشکلات را باعث ناتوانی در تحقق این موضوعات می دانند.

رئیس جمهور کنونی هم در این نوع وعده دهی ها ید طولایی داشت. با این حال روحانی در موضوع اعطای پست های رده بالا به زنان می گوید: «حتی ممکن است کسی بگوید اگر شما این همه اهتمام قائل بودید چرا یک خانم را وزیر نکردید؛ من دلم خیلی می‌خواست هم در دولت یازدهم و دوازدهم. توان ما محدود است! گاهی وقت‌ها آدم یک کاری می‌خواهد بکند دست‌هایش باز نیست.»

روحانی در ادامه می گوید: «من اراده‌ام این بود، حتی در دولت یازدهم دو تا خانم را به عنوان دو وزیر انتخاب کرده بودم؛ نشد به هر حال. ولی از خانم‌ها در رده بالا استفاده کردیم؛ یعنی خانمی که در هیات وزیران به عنوان معاون رییس‌جمهوری است. معاون رییس‌جمهوری در دنیا مقامش از وزیر بالاتر است. در کشور ما هم معاون رییس‌جمهوری جایگاه بلندی دارد، همانند وزیر و گاهی بالاتر از وزیر است. … این کار را در حد توان انجام دادیم. اگر دستم باز بود، بیش از این هم انجام می‌دادم، برای اینکه ما الان در هیات دولت دو خانم داریم، قبلا سه خانم داشتیم، از نظرات‌شان استفاده می‌کردیم و بهره‌مند می‌شدیم.»

شفاف تر اینکه روحانی مدعی اعطای پست به زنان، منت کاری را سر این گروه از جامعه می گذارد که در چند دولت قبل هم مسبوق به سابقه بوده است و عملا از دولت احمدی نژاد که تجریه حضور وزیر زن هم داشت یک پله عقب تر آمد.

همین موضوع درباره وعده های روحانی به اهل سنت و سایر اقلیت های دینی هم تکرار شد. روزنامه اعتماد در شماره روز گذشته خود در مطلبی با عنوان «خلف وعده هفت ساله» نوشته است: «شعارهای او در دوران تبلیغات انتخاباتی مطابق انتظار بیش از آنکه به مسائل اقتصادی اشاره داشته باشد، به مسائل سیاسی و فرهنگی اشاره داشت و اتفاقا همین مساله به برگ برنده او تبدیل شد هرچند که روحانی و تیمش از موضوعات اقتصادی نیز غافل نشده بودند. همین شعارها سبب شد تا جامعه مدنی به حمایت از او بپردازد. یکی از پرقدرت‌ترین حامیان رییس‌جمهوری فعلی ایران، اقلیت‌های مذهبی به ویژه اهل سنت بودند؛ چهره‌هایی که حالا و پس از ۷ سال نه تنها از عدم تحقق وعده‌های رییس‌جمهوری می‌گویند، بلکه دست به دامن دیوان‌عالی کشور شده‌اند تا شاید بدین شیوه خواسته‌ها و مطالبات خود را محقق سازند».

نکته قابل توجه آن است که برخی اصلاح طلبان که خیز کاندیداتوری برداشته اند دوباره همین سناریو طمع به رای اهل سنت و زنان را پیش روی خود قرار داده اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی و کاندیدای پوششی او در سال ۹۶ که جزو گزینه های جدی اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو است، اسفند ماه سال گذشته بدون آنکه به جایگاه خود اشاره کند مدعی شد: «قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی‌ شده است»!

علی مطهری هم دیگر کاندیدای اصلاح طلب گفته است: «برای مسئولیت باید اهل سنت را به شیعه ترجیح بدهیم» و «انتخاب زنان به مردان هم ارجحیت دارد».

این نگاه ابزاری اصلاح طلبان تا جایی است که چندی پیش رسول منتجب نیا، قائم مقام سابق حزب کروبی و دبیرکل فعلی حزب اصلاح طلب جمهوریت برای جبران کاهش اعتبار اصلاح طلبان پیشنهاد داده بود اصلاح طلبان با کاندیدای زن وارد انتخابات بشوند تا مردم اقبال نشان دهند!

نکته قابل ذکر آن است که با عملکرد دولت شراکتی روحانی و اصلاح طلبان بسیاری از اقشار و گروه های مذهبی نیز به ماهیت این رفتارهای سیاسی واقف شده اند و به خوبی آگاه شده اند که «لولو»سازی از رقیب و «منجی» سازی ازخود کاری است که برخی سیاسیون و همراهان آنها استاد این بازی سیاسی هستند.

در چهل و دو سال سپری شده از استقرار نظام جمهوری اسلامی همواره به حقوق زنان، جوانان و اهل سنت توجه ویژه ای شده و روز به روز هم برای بهبود این موضوع در جهت رفع نقصان های موجود پیگیری های لازم صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا