رهاسازی آب از سد «آیدوغموش» برای سیراب کردن مزارع طارم

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان از رهاسازی آب از سد «آیدوغموش» استان آذربایجان شرقی برای سیراب کردن مزارع کشاورزی شهرستان طارم خبر داد.

اسماعیل افشاری ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زنجان جزو ۱۰ استان کم بارش کشور است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به اینکه کاهش نزولات جوی در بارش برف و باران اتفاق افتاده است، عنوان کرد: این کاهش نشان از بحران آب و کم آبی دارد.

وی با اشاره به اینکه متوسط ورودی آب شهرستان طارم در سالیان گذشته در ماه خرداد ۳۴.۵ مترمکعب در ثانیه بوده است، تصریح کرد: سال آبی گذشته یعنی ۹۹-۹۸ سال آبی خوبی به لحاظ بارش‌های صورت گرفته بود‌.

افشاری با اشاره به اینکه حدود ۴۰ مترمکعب در ثانیه در خرداد آن سال آب وارد این شهرستان شد، گفت: خردادماه امسال این میزان تقریبا به صفر رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه بحث آب تجدیدپذیر را ۱.۵ میلیارد در استان بوده است ، گفت: حدود ۷۶۹ میلیون مترمکعب رواناب است و حدود ۷۳۷ میلیون مترمکعب هم منابع آب زیرزمینی است.

 وی گفت: حدود ۵۰ درصد آب زیرزمینی و ۵۰ درصد آب سطحی است.

وی با اشاره به رهاسازی آب از سد «آیدوغموش» استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: سال ۱۳۹۶ این موضوع عملیاتی شده است که سال گذشته به دلیل بارش‌های خوبی که در استان شاهد بودیم این رهاسازی صورت نگرفت.

افشاری با اشاره به اینکه سه سال متوالی این رهاسازی انجام شد که موجب نجات یافتن محصولات کشاورزی شهرستان طارم از خشکسالی شد، تصریح کرد: از کشاورزان و بهره‌برداران این شهرستان که به هر نحو از رهاسازی این آب منتفع می شوند درخواست می‌شود آب بهای معوقه خود را پرداخت کنند تا در تداوم رهاسازی آب از سد آیدوغموش وقفه ایجاد نشود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه رهاسازی حدود دو ماه زودتر آب سد آیدوغموش نسبت به سال‌های قبل به دلیل بارش‌های کم امسال، گفت: آب این سد از هفته گذشته در رودخانه قزل اوزن جاری شده است که به دلیل اجرای مانور دریچه ها موقتا دو روز این موضوع کنسل شد و با اتمام این مانور رهاسازی دوباره انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا