سخاوت کفاش زنجانی برای رهایی یک زندانی + فیلم

آرامش سهم کسانی است، که بی منت می بخشند… بی کینه می خندند… و در نهایت با سخاوت محبتشان را اکرام می‌کنند.
انتهای خیابان فردوسی گوشه میدان بساط کفاشی و پیرمردی که سالها غبار از کفش‌ها می‌زداید.
کفاش زنجانی که شکسته دل وصله می‌زند
گویا لحظه لحظه‌ای که مشغول برق انداختن کفش‌های مشتریانش بوده قلبش جلایی به وسعت آسمان گرفته .
دیدن یک گزارش از پویش زنجان همدل حال دلش را منقلب می‌کند و قلب مهربانش را بی تاب.
پویش زنجان همدل طرحی است به وسعت دل‌های بزرگ و بر گرفته از مرام ائمه معصومین که این روز‌ها در شهرم به تصویر کشیده می‌شود آن هم به همت انسان‌های که به مهربانی معنا می‌بخشند.
لطفعلی داوودی ۳۰ سال است که در انتهای خیابان فردوسی بساطش را پهن میکند تابستان و زمستان نمی‌شناسد.
با همه کهولتش رنج‌ها را به جان می‌خرد برای کسب یک لقمه نان حلال و بی منت.
هم کلامش می‌شویم: ایمان و توکل را می‌توان از کلامش خواند.‌
می‌گوید:۷۷ سالش است و صاحب ۳ فرزندو ساکن روستای پنبه جوق زنجان.
پیر جوانمرد حکایت ما ادامه می‌دهد: ۳۰ سال است مسیر روستا را تا این قسمت از شهر زنجان طی می‌کند برای کسب لقمه نان حلال.
او می‌گوید:هر صبح بساط کفاشیش را درگوشه‌ای پهن می‌کند در آمدش هم متغیر است. در روز‌های پرکارش به ۵۰ هزار تومان هم می‌رسد.
از گفته هایش پی می‌بریم. حتی بیمه هم ندارد، اما دلش قرص است به کرم و بخشندگی خدا.
او می‌گوید:دیدن یک گزارش از پویش زنجان همدل کافی بود تا از همه دارایی و سرمایه زندگی‌اش چشم پوشی کند.
پیرمرد مهربان حکایت ما ادامه می‌دهد:دیدن کسی که فقط به خاطر ۱۰ میلیون تومان چندین سال از عمرش را پشت میله‌های زندان سپری می‌کند قلبم را به درد آورد.
او می‌گوید:آنشب تا صبح بی قرار بودم تصمیم گرفتم با پس اندازم چشمانی را از انتظار در آورم و پدری را به آغوش گرم خانواده برگردانم.‌
می‌پرسم چرا از همه دارایی و سرمایه زندگی‌اش چشم‌پوشی می‌کند می‌گوید: خدا کریم و بخشنده است من این پول را جمع کرده بودم برای روز مبادا؛ با خود اندیشیدم اگر این مقدار پول می‌تواند گره از مشکلی کسی بگشاید چرا کوتاهی کنم.
او همچنین از شاکیان می‌خواهد به خاطر خداوند از حقشان بگذرد تا نفرات بیشتری در این روز‌ها آزادی را تجربه کنند
اومی گوید: مال دنیا در دنیا می‌ماند و تنهاچیزی که توشه راه ما خواهد شد نام نیک است که ازما به یادگار می‌ماند.
تو نیکی می‌کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز
آقای حسنلو مسئول مددکاری زنجان می‌گوید: در طول اجرای طرح زنجان همدل شاهد صحنه‌های زیبای از ایثار و فداکاری هموطنان بوده است.
او می‌گوید: قصه آقای داوودی و دستان با سخاوت و دل بزرگش یکی از صد‌ها حکایت این روز‌های مردم شهرم می‌باشد.
حسنلو ادامه می‌دهد: روزی پیر مردی با نایلون کوچک به ما مراجعه کرد و گفت از مال دنیا همین ۱۰ میلیون را دارد که می‌خواهد با ان زندانی را از بند آزاد کند.
اجرای پویش زنجان همدل برای آزادی زندانیان

مدیرکل صدا و سیمای مرکز زنجان نیز با تقدیر از نیات خیر مردم مومن استان در مشارکت با پویش زنجان همدل می‌گوید: این پویش با عنوان زنجان همدل در ماه مبارک رمضان زمینه‌ساز آزادی مابقی زندانیان جرایم غیرعمد و بازگشتشان به کانون خانواده خواهد بود.

سیدمحسن لطیفی می‌افزاید: صدا و سیمای مرکز استان با تمام توان و قدرت و با بهره‌گیری از ظرفیت صدا، تصویر، خبر و فضای مجازی به دنبال آزادی حداکثری زندانیان جرائم غیر عمد در این ایام فرخنده و با سعادت خواهد بود.

۸۰ زندانی جرایم غیر عمد همچنان چشم انتظار آزادی

مدیر کل زندان‌های استان زنجان نیز می‌گوید: پویش زنجان همدل طرحی است که به همت صدا و سیمای مرکز زنجان و ستاد دیه از شب عید مبعث حضرت رسول اکرم (ص) اجرا می‌شود.

به گفته‌ی مدیرکل زندان‌های استان تاکنون با مشارکت ۵هزار و ۵۰نفر در این طرح بیش از ۱۳میلیارد ریال هدایای نقدی خیرین و نیکوکاران زنجانی به حساب‌های بانکی ستاد دیه واریز شده است.

کریمی ادامه می‌دهد:در مرحله اول این پویش با واریز ۱۰میلیارد ریالی خیران ۴۷زندانی نیازمند جرائم مالی استان تا لحظه تحویل سال نو آزاد و به آغوش خانواده هایشان بازگشتند.

او می‌گوید:در مرحله دوم این طرح از ۲۷رجب تا پایان رمضان در استان زنجان اجرا خواهد شد بیش از ۳میلیارد ریال جمع آوری و ۳زندانی جرایم مالی آزاد شده اند.
کریمی می‌افزاید:هم اکنون بیش از ۸۰ زندانی نیازمند جرائم مالی چشم انتظار دستان پرسخاوت نیکوکاران و خیرین استان هستند.

فرهنگ پهلوانی و لوطی‌گری زنده است
لطفعلی داوودی مرد کفاش انتهای خیابان فردوسی با دست‌هایی که سخاوتمندانه می‌بخشد یاد آور فرهنگ پهلوانی و لوطی‌گریست؛ و اینکه مرام جوانمردی در هیاهوی زندگی شهری هنوز هم نفس می‌کشد.
حالا به پاس و تقدیر از این مرام جوانمردی پیر حکایت ما، جمعی از مسئولین به همراه استاندار زنجان در منزل این پیر جوانمرد حضور پیدا کردند تا از منش و رفتار مردانگیش در یاری رساندن به هموطن خود در عین نیازمندیش تقدیر کنند.
و چه زیباست در خانه‌ی کلنگی و کمتر از ۶۰ متر زندگی کردن و این همه طبع بلند داشتن.
پاسخ پیر جوانمرد قصه ما در برابر سوال استاندار که می‌پرسد” چه مشکلی داری؟ ” می‌گوید خدا رو شکر هیچ مشکلی ندارم؛ یاد آور اینست بخشش دل بزرگ می‌خواهد نه جیب پر پول. باید دل و روحت پذیرای بخشیدن باشد و چه بسا افرادی که در عین اینکه  نیازمندند طبع  بلند مرتبه شان باعث شده که هرگز به نداشته هایشان فکر نکنند.

در این جمع با صفا رییس کل دادگستری زنجان با اشاره به زندگی پر خیر و برکت امام حسن مجتبی کریم اهل بیت (ع) و با تلاوت آیه‌ای از قران کریم ((مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّهٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَهٍ مِائَهُ حَبَّهٍ ۗ وَاللَّهُ یُضَاعِفُ لِمَنْ یَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ”
مثل آنان که مالشان را در راه خدا انفاق می‌کنند به مانند دانه‌ای است که از آن هفت خوشه بروید و در هر خوشه صد دانه باشد، و خداوند از این مقدار نیز برای هر که خواهد بیفزاید، و خدا را رحمت بی‌منتهاست و (به همه چیز) داناست)) از کار خداپسندانه این خیر تقدیر کردند.
مدیر کل زندان‌های نیز در این دیدار گفت: پس از پخش گزارش آقای داودی و بخشش بزرگش و تاثیر گذاری آن، تنها در یک روز ۲۵۰ میلیون برای آزادی زندانیان جمع آوری شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا