سیر طارم ظرفیتی ارزشمند که نادیده گرفته می شود

سیر مهمترین محصول اقتصادی در بخش کشاورزی استان زنجان در شهرستان طارم است که هر سال از ۱۵ اردیبهشت ماه برداشت آن آغاز می‌شود ولی امسال سیرکاران طارمی بنا به دلیل خشکسالی برداشت این محصول را زودتر از موعد مقرر آغاز کردند تا کمتر متضرر شوند.

محصول سیر طارم به عنوان مرغوب ترین نوع سیر در کشور است و یکی از منابع درآمدی کشاورزان طارمی محسوب می‌شود، سیرکاران شهرستان طارمی امسال با مشکل کاهش قیمت سیر مواجه هستند و چاره‌ای جز فروش محصول خود به قیمتی که دلالان مصوب می‌کنند، ندارند.

سیر طارم ظرفیتی ارزشمند که نادیده گرفته می شود

شهرستان طارم از نقاط مستعد کشت سیر و از تولیدکنندگان عمده این محصول در استان زنجان است، این محصول که از منابع درآمدزا در منطقه به شمار می‌آید در بین مصرف‌کنندگان شهرت خاصی دارد

شهرستان طارم از نقاط مستعد کشت سیر و از تولیدکنندگان عمده این محصول در استان زنجان است، این محصول که از منابع درآمدزا در منطقه به شمار می‌آید در بین مصرف‌کنندگان شهرت خاصی دارد به گونه‌ای که بخش اعظمی از سهم تولیدات کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است.

بیش از ۲ هزار خانواده بهره بردار در حوزه سیر در شهرستان طارم وجود دارند که به صورت سنتی در فصل پاییز کشت و در دومین ماه فصل بهار محصول خود را برداشت می‌کنند و هزینه کشت و برداشت آن به دلیل نیاز به نیروی انسانی زیاد، استفاده از سموم و نهاده‌های کشاورزی، قیمت حاکم بر بازار سیر در سال جاری و هزینه‌های بالای زندگی برای کشاورزان طارمی، موجب نارضایتی سیرکاران این منطقه شده است.

یک کشاورز طارمی با بیان اینکه بازار خرید سیر در دچار نواسانات فراوان است، بی توجهی به وضعیت بازار سیر را از سوی مسئولان مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید: در حال حاضر با توجه به کیفیت سیر قیمت‌ها ۳۰۰۰، ۴۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ تومان در بازار توسط دلالان خریداری می‌شود.

علی عباسی می‌گوید: سال گذشته قیمت سیر خوب بود و سیر به قیمت ۵۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شد.

وی با اشاره به بالا رفتن نرخ دستمزد کارگران، متذکر می‌شود: در حالی که دستمزد کارگر، هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت افزایش یافته ولی قیمت سیر پایین است.

سیر طارم ظرفیتی ارزشمند که نادیده گرفته می شود

رئیس شورای شهرستان طارم با بیان اینکه نبود صنایع تبدیلی محصول سیر، کشاورزان طارمی را در زمان برداشت این محصول دچار مشکل کرده است، می‌گوید: نبود واحد تولید کننده پودر سیر باعث شده است، سیر طارم نتواند با ارزش افزوده مناسب در بازار عرضه شود و با توجه به اینکه محصول پودر سیر یک کالای صادراتی است، می‌تواند در صورت فرآوری سیر، در زمینه صادرات سیر طارم به بازارهای هدف مؤثر واقع شود.

هیچ نوع حمایت و یا خریدی از محصول سیر طارم توسط دولت صورت نمی‌گیرد

شفیعی نبود واحدهای فرآوری، بسته بندی، ارائه نشدن تسهیلات بانکی کم بهره و نبود سیستم خرید تضمینی را از مشکلات سیرکاران طارمی عنوان کرده و می‌افزاید: هیچ نوع حمایت و یا خریدی از محصول سیر طارم توسط دولت صورت نمی‌گیرد.

اردیبهشت ماه، موعد برداشت سیر است و برخی مشتریان سیر طارم را به صورت نوبرانه خریداری می‌کنند و سیرکاران به همین جهت اقدام به برداشت سیر می‌کنند

رئیس شورای شورای شهرستان طارم با رد برخی اظهارات مسئولان در خصوص برداشت زودتر از موعد محصول سیر طارم، می‌گوید: اردیبهشت ماه، موعد برداشت سیر است و برخی مشتریان سیر را به صورت نوبرانه خریداری می‌کنند و سیرکاران به همین جهت اقدام به برداشت سیر می‌کنند.

شفیعی با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر دولت به مطالبات سیرکاران طارمی، ادامه می‌دهد: سیر طارم کیفیت بالا و ظرفیت مناسب برای صادرات را دارد.

وی ادامه می‌دهد: نبود بنگاه‌های فعال اقتصادی برای عرضه و صادرات محصول در بازار طارم موجب شده تا سیر طارم که دارای کیفیت، مرغوبیت و کمیتی بی‌نظیر در سطح استان و کشور است، نتواند سودی برای سیرکاران داشته باشد.

باید تشکل‌های تعاونی سیرکاران تشکیل شود

فرماندار شهرستان طارم نبود تشکل‌های تعاونی را از مشکلات سیرکاران طارمی عنوان می‌کند و می‌گوید: برای بهتر شدن اوضاع ضروری است کشاورزان شهرستان طارم به دنبال فرآوری محصول سیر باشند تا در زمان مناسب با قیمت مقرون به صرفه محصول خود را به بازار عرضه کنند.

ستار صفری با بیان اینکه سیر محصول استراتژیک نیست که دولت قیمت تضمینی برای این محصول اختصاص بدهد، می‌گوید: قیمت محصول سیر رابطه مستقیم با عرضه و تقاضا دارد و باید کشاورزان توجه ویژه در این زمینه داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: دستگاه‌های متولی موظف هستند که آموزش و مشاوره‌های لازم در مورد استفاده استاندارد و در حد مجاز از سموم، کودهای شیمیایی و نهاده‌های کشاورزی را به کشاورزان ارائه دهند، تا هم هزینه کشت محصول تا حد زیادی کاهش یابد و هم سلامت غذایی این محصول جهت صادرات تأمین شود.

وی ادامه می‌دهد: تاکنون بیش از ۱۵ درصد از سیر مزارع شهرستان طارم برداش ت شده است و اتاق بازرگانی و تجار باید وارد عرصه شوند چرا که باعث تثبیت قیمت می‌شود.

فرماندار طارم می‌گوید: در شهرستان طارم واحد فراوری سیر اصلاً وجود ندارد ولی در خصوص زیتون تعدادی کارگاه داریم ولی در مورد سیر واحدی فعال نیست.

صفری می‌گوید: با توجه به تولید بالای سیر در شهرستان متأسفانه در حوزه بازرگانی به این محصول توجهی نشده است و در نتیجه با افزایش عرضه و کمبود تقاضا در این فصل، کشاورزان از ناحیه فروش سیر با قیمت پایین متضرر می‌شوند.

برداشت زودهنگام محصول سیر در سال‌جاری به خاطر کم‌آبی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان می‌گوید: برداشت زودهنگام محصول سیر در سال‌جاری به خاطر کم‌آبی است و کشاورزان برای اینکه به مشکل کم‌آبی دچار نشوند، باید این موضوع را در مقطع کنونی مدیریت کنند.

جواد تاراسی با بیان اینکه سیرکاران طارمی امسال باید کمی برای برداشت سیر تأمل می‌کردند، می‌افزاید: سیر بین ۳۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی تصریح می‌کند: با توجه به اینکه سیر جزو کالاهای تحت حمایت دولت نیست، به همین خاطر با قیمت توافقی در بازار عرضه می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های امروز سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تقویت صنایع تبدیلی در این عرصه است، ادامه می‌دهد: در شهرستان‌های زنجان و طارم شاهد فعالیت صنایع تبدیلی در حوزه سیر، از جمله پودر سیر، سیر خشک، سیر ترشی و … هستیم و در این راستا از سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در این عرصه را دارند نیز حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در خصوص دلال‌بازی در حوزه سیر طارم، اظهار می‌کند: اینکه دلالان در عرصه سیر اقدام به خریداری این محصول کرده و آن را با قیمت بالایی حتی به میزان ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند، موضوعی است که بررسی خواهد شد.

سالانه حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تن سیر طارم تولید می‌شود امسال محصول سیر طارم در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی طارم کشت شده است، این در حالی است که این مقدار در سال گذشته ۱۸۰۰ هکتار بود

تاراسی از تولید سالانه حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تن سیر طارم خبر داده و یادآور می‌شود: امسال محصول سیر طارم در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی طارم کشت شده است، این در حالی است که این مقدار در سال گذشته ۱۸۰۰ هکتار بود.

وی عنوان می‌کند: برداشت زودهنگام محصول سیر در سال‌جاری به خاطر کم‌آبی است و کشاورزان برای اینکه به مشکل کم‌آبی دچار نشوند، باید این موضوع را در مقطع کنونی مدیریت کنند.

تاراسی با تاکید بر اینکه چشم‌انداز روشنی برای محصول سیر در استان زنجان متصور هستیم، بیان می‌کند: رایزنی‌ها با تجار در این خصوص برای انجام صادرات محصول سیر طارم انجام شده که بیشترین متقاضی برای امر صادرات نیز کشور روسیه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه محصول سیر طارم به صورت فله‌ای صادر می‌شود، خاطرنشان می‌کند: پارسال نسبت به سال‌های گذشته صادرات کمی در حوزه سیر طارم داشتیم، این در حالی است که موضوع کرونا نیز این موضوع را تشدید کرده است.

سیر طارم ظرفیتی ارزشمند که نادیده گرفته می شود

سیر تولیدی این شهرستان با توجه به کیفیت بالایی که دارد همه ساله علاوه بر تأمین نیاز شهرستان و استان، به سایر نقاط کشور ارسال می‌شود. همچنین در صورت فراهم بودن بستر صادرات توسط بازرگانان به کشورهای روسیه، آذربایجان و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

سیر محلی طارم، سیر صورتی، سیر قرمز، سیر سفید و رقم آذرشهر مهم‌ترین ارقام سیر در طارم است. کشت سیر طارم در فصل پاییز صورت می‌گیرد و برداشت این محصول از اوایل اردیبهشت ماه شروع و تا اواخر خرداد ادامه می‌یابد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا