شارژر ۱۲۰ واتی شیائومی چه تاثیری روی باتری پرچم‌دار بعدی این شرکت دارد؟

شیائومی هنوز در تعداد انگشت‌شماری از پرچم‌داران خود از شارژر ۱۲۰ واتی استفاده کرده است اما بالاخره امروز اعلام کرد تاثیر آن روی طول عمر باتری چگونه خواهد بود.

شیائومی و به طور کلی شرکت‌های چینی تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند از لحاظ سرعت شارژر می‌توان گفت بی‌نظیر هستند و هیچ نقطه ضعفی ندارند. شاید باتری که این شرکت‌ها برای گوشی‌های خود در نظر می‌گیرند خیلی پرظرفیت نباشد اما هیچوقت برای شارژر کم نگذاشتند.

برای نمونه می‌توان به شیائومی اشاره کرد که در حال حاضر محصولی با شارژر ۱۰۰ و حتی ۱۲۰ واتی در بازار دارد. شارژرهایی که در مدت کمتر از ۳۰ دقیقه قادر به شارژ گوشی هستند. اما خب معمولا گفته می‌شود اگر گوشی را با شارژر فوق سریع شارژ کنید، طول عمر باتری آن بعد از مدتی کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر شاید برخی‌ها توصیه کنند فقط در صورت لزوم از فناوری شارژ سریع استفاده کنید.

اما بعد از اینکه شیائومی از گوشی می ۱۰ اولترا با شارژر ۱۲۰ واتی رونمایی کرد، این شارژر فوق سریع نگرانی‌هایی را برای کاربران به‌وجود آورده مبنی براینکه ممکن است طول عمر باتری را کاهش دهد؛ اما شیائومی با اطمینان کامل این قول را داده که بعد از ۸۰۰ چرخه شارژ، همچنان ۹۰ درصد از سلامت باتری باقی خواهد ماند که این خیلی خوب بود. اما حالا نظر شیائومی تغییر کرده است.

شرکت چینی قرار است طی همین هفته از گوشی‌های سری ۱۱T رونمایی کند و در حال حاضر هم تایید شده است که  برای مدل پرو از این سری، از شارژر ۱۲۰ واتی شیائومی استفاده خواهد شد. اما همین شرکت که سال گذشته مدعی شده بود بدون نگرانی می‌توانید از این شارژر برای شارژ گوشی خود استفاده کنید می‌گوید ممکن است در طول زمان، سلامت باتری گوشی‌تان کاهش پیدا کند اما این‌بار نه ۱۰ درصد، بلکه ۲۰ درصد.

دنیل دسجارلیس،‌ مدیر ارتباطات شیائومی در گفت‌و‌گویی با وب‌سایت The Verge گفت که کاربران بعد از ۸۰۰ چرخه‌ی شارژ کامل با سرعت ۱۲۰ وات، باید انتظار داشته باشند حدودا ۲۰ درصد از سلامت باتری گوشی‌شان کاهش پیدا کند و به ۸۰ درصد برسد. یعنی حدودا دو سال بعد از استفاده از این شارژ برای شارژ گوشی، کاربر باید به فکر خرید یک باتری جدید باشد.

  • شیائومی ۱۱T و ۱۱T پرو ۳ سال آپدیت اندروید و ۴ سال آپدیت امنیتی می‌گیرند

اما دنیل معتقد است مدت زمان حدودا دو سال برای کاهش ۲۰ درصد سلامت باتری اصلا چیز خاصی نیست و این یک کاهش عمر استاندارد محسوب می‌شود و تمام فناوری‌های شارژ سریع هم در طول این مدت می‌توانند تا این اندازه تاثیر منفی روی روند سلامت باتری بگذارند. یعنی اگر بخواهیم صحبت‌های دنیل را در نظر بگیریم، در واقع باید بگوییم این شارژر ۱۲۰ واتی اصلا تاثیر خاصی در روند کاهش عمر باتری نمی‌گذارد.

البته او در صحبت‌های بعدی خود اندکی از موضع خود کوتاه آمد و گفت که بهتر است در طول شب از این شارژر برای شارژ گوشی استفاده نشود و در عوض کاربر گوشی را با شارژری با سرعت پایین شارژ کند. اما از طرفی گفت که تاثیر سرعت شارژر بر کاهش سلامت باتری بین دو شارژر ۱۲۰ واتی و شارژری با سرعت کمتر بسیار نامحسوس است.

این اولین باری نیست که شیائومی به دفاع از شارژر ۱۲۰ واتی خود می‌پردازد. همانطور که در بالا هم اشاره شد، سال گذشته شرکت اعلام کرد بعد از ۸۰۰ چرخه‌ی شارژ، ۹۰ درصد سلامت باتری همچنان حفظ خواهد شد. اما اکنون این آمار به ۸۰ درصد بعد از این میزان رسیده است. به صورت کلی شارژرهایی با سرعت بیشتر از ۱۰۰ وات معمولا تاثیر مشابهی روی سلامت باتری دارند.

اگر جز آن دسته از کاربرانی هستید که سرعت شارژر برایتان بسیار اهمیت دارد، باید بدانید کاهش ۲۰ درصدی سلامت باتری بعد از گذشت ۲ سال طبیعی است و ارزشش را دارد. اما اگر به دنبال این هستید که گوشی همچنان ۸۵ تا ۹۰ درصد از سلامت باتری خود را حفظ کند، سعی کنید بیشتر از باتری گوشی خود مراقبت کنید و با شارژرهایی با سرعت پایین آن را شارژ کنید. مثلا اوپو بعد از رونمایی از شارژر ۶۵ واتی سیمی خود مدعی شد بعد از ۸۰۰ بار چرخه‌ی شارژ کامل، گوشی همچنان ۹۱ درصد از ظرفیت خود را حفظ خواهد کرد و این عالی است.

اوپو در گفت‌و‌گویی با وب‌سایت GSMArena اعلام کرده بود که شارژر ۶۵ واتی آن بعد از ۱۵۰۰ چرخه‌ی شارژ کامل یعنی چیزی حدود ۴ سال، تنها ۲۰ درصد از سلامت باتری را کاهش می‌دهد. این در حالی است که سامسونگ در سال ۲۰۱۷ وز مانی که شارژر سریع ۱۵ واتی آن رونمایی شد ادعا کرد بعد از گذشت ۲ سال، ۵ درصد از سلامت باتری کاسته می‌شود. از طرفی اپل مدعی شد بعد از ۵۰۰ چرخه‌ی شارژ کامل با شارژر ۲۰ واتی‌اش، تنها ۸۰ درصد از ظرفیت باتری باقی خواهد ماند؛ یعنی چیزی حدود ۱ سال. در واقع به نظر می‌رسد یک شرکت ادعای اشتباهی را مطرح می‌کند. یعنی بعید است شارژر ۱۲۰ واتی شیائومی بعد از دو سال تنها روی ۲۰ درصد سلامت باتری تاثیر منفی داشته باشد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ فکر می‌کنید ادعایی که شیائومی در این رابطه مطرح کرده است صحت ندارد و در عمل چیز دیگری را شاهد خواهیم بود؟ چون طبیعتا اپل نمی‌تواند با انتشار اطلاعات نادرست، کیفیت قطعات خود را زیر سوال ببرد؛ بنابراین هرچه که هست به نظر می‌رسد یکی از این شرکت‌ها آمار و ارقام کذبی را در اختیار کاربران قرار داده‌اند.

  • شیائومی ۱۲ اولترا شاید با سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی جدید سامسونگ عرضه شود

منبع: Android Authority

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا