شرکت فایزر سابقه تخلف مالی در تولید واکسن دارد/ واکسن کرونا از ناکامى تا عقده‌گشایی!

به گزارش زنجان سحر؛ دکتر هوشنگ رستم پور شهیدى استاد دانشگاه در گفت و گو با سپاس، با اشاره به واکسن کرونا، اظهار کرد: دستور رهبر معظم انقلاب درباره ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونا که آمریکا و بریتانیا در تولید آن مشارکت دارند، تمام معادلات و برنامه‌های چه کسانى را بر هم زد؟ و خشم و اعتراض شدید چه کسانى را برانگیخت و چرا؟ چرا شبکه های دشمنان داخلی و خارجی نتوانسته اند خشم خود را پنهان کنند و امام انقلاب را آماج حملات رسانه ای و اهانت قرار داده اند؟

این استاد دانشگاه گفت: نیم نگاهی به موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند داشته باشیم، تا شاید نکاتی برای ما یادآوری شده و به عمق بیانات معظم له بیشتر پی ببریم.

معاون استاندار اسبق بیان کرد: واکسن فایزر- بیون‌تک که دو شرکت آمریکایی و آلمانی تولید کرده‌اند میانه ماه دسامبر و زمانی در آمریکا مجوز گرفت که بیش از ده ماه از آغاز پاندمی می‌گذشت. زمانی که خبر بستن قرارداد مطرح شد تنها واکسنی که در سبد ساز و کار سازمان بهداشت جهانی قرار داشت نیز واکسن فایزر- بیون‌تک بود. جالب است بدانیم فایزر پیش از انقلاب و در سال ۱۹۶۴ یک شعبه هم در ایران تأسیس می‌کند که بعد از انقلاب به فعالیتش خاتمه داد.

رستم‌پور شهیدی افزود: اگر ادعای مسئولان درباره خرید واکسن از طریق ساز و کار کوواکس درست باشد، با سخنان امام خامنه‌ای باید قراداد آن را فسخ کنند. چرا که مخالفت با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را قبلا به اطلاع مسئولان رسانده است.

وی ابراز کرد: چرا ورود واکسن از کشورهاى امریکا و انگلیس به این روشنى توسط مقام معظم رهبرى ممنوع شد؟ اولین استدلال متقن ابهامات متعددی است که درباره اثربخشی این واکسن وجود دارد.به دلیل مدت زمان کوتاه و فوری بودن این امر، اثربخشی و کارآیی آن‌ همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

فرماندار اسبق بوشهر تصریح کرد: دومین مسئله اینکه شرکت فایزر به عنوان یک شرکت داروسازی که اغلب باید اهداف انسانی را پیگیری کند، مشهور به یک شرکت با تمرکز بر مفاهیم “تجاری و اقتصادی” است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت مجبور شد مبلغی بالغ بر ۲.۳ میلیارد دلار برای تسویه اتهامات فدرال پرداخت کند که یکی از شرکت‌های تابعه آن یک داروی مسکن به نام Bextra را به طور غیرقانونی به بازار عرضه کرده بود. سابقه تخلفات این شرکت در تولید واکسن است. عملکرد این شرکت داروسازی در طول تاریخِ فعالیت خود حاشیه‌های متعددی داشته است.

رستم‌پور خاطرنشنان کرد: نکته‌ی قابل توجه دیگر عوارض جانبی این واکسن و پیامدهای ایجاد شده در برخی از دریافت‌کنندگان آن مى باشد. فایزر همچنین از طریق بازاریابی تهاجمی رشد کرده و همراه با بازاریابی مشکوک، فایزر برای دهه‌ها در کانون بحث و جدال درباره قیمت گذاری خود قرار دارد از جمله یک مورد تعیین قیمت که از سال ۱۹۵۸ آغاز شد. ای شرکت در ازای قول پزشکان برای توصیه یا تجویز محصولات فایزر، تور‌هایی تفریحی ترتیب و حتی پرداخت‌های نقدی مستقیم نیز انجام مى دهد.

وی تصریح کرد: در مجموع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند هزاران نفر از کادر درمان در آمریکا از دریافت این واکسن امتناع ورزیده‌اند. حال اگر بخواهیم واکسن های خارجی را تزریق کنیم احتمال حمله بیولوژیکی هم وجود دارد. نباید در برابر دشمنان خود ساده اندیشی کنیم و این فرصت را در اختیار آنها بگذاریم؛ مع الوصف بیانات مقام معظم رهبرى در مورد ممنوعیت ورود واکسن امریکایى از یک سو به سابقه و عملکرد آنان و از سوى دیگر توجه و تقویت تولیدکنندگان داخلى با وجود دو مؤسسه «انستیتو پاستور» و «سرم‌سازی رازی» که سابقه‌ای به طول یک قرن در واکسن‌سازی و فعالیت‌های دارویى دارند اشاره مى کند.پس باید اذعان کرد تولید واکسن کرونا خیلی دور از انتظار نیست. محققان ما نیاز به حمایت همه جانبه دارند و دولت و ملت باید با تمامی توان و قدرت، شرایط لازم برای فعالیت‌های آنان را فراهم کنند. بنابراین اتکا به دانش داخلی در این زمینه هم می‌تواند به موفقیت‌های بسیاری دست یابد.

این استاد دانشگاه افزود: این تنها تشریح بخشى از موضوعاتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان به آن اشاره کردند، شاید بد نباشد که از این پس کمی بیشتر به توانایی‌های خود نگاه کنیم تا دست نیاز کمتری به کشورهایی ببریم که در عمل هرگز برادری خود را به ما ثابت نکرده‌اند.

وی اظهار کرد: بدون شک با درایت و الهامات خاص امام خامنه اى این بار نیزتوطئه سنگینی که انگلیس، آمریکا و صهیونیست ها با همراهى مزدوران داخلى برای نسل کشی ایرانیان طراحی کرده بودند ناکام ماند و اینگونه با اهانت و هتاکی به ساحت ولایت دارند عقده گشایی می‌کنند.

رستم‌پور افزود: اگرچه رهبر معظم انقلاب با واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی مخالفت کردند اما این به‌معنای جلوگیری از هرگونه واردات نبود چراکه بصراحت اعلام کردند واردات از کشورهای دیگر مانعی ندارد اما واکسن کرونای فایزر فاقد این مولفه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اینکه، افرادی علیه بیانات رهبر انقلاب موضع‌گیری کردند و به دوقطبی سازی دامن زدند که قاطبه‌ آنها صرفاً به‌دلیل عناد با مردم ایران، مسئله سلامت را با سیاست پیوند می‌زنند و حامیان این کمپین به بهای به خطر افتادن جان هموطنانشان حاضر نیستند کسی به آمریکا چپ نگاه کند. البته که واکسن می سازیم و واکسن مطمئن می خریم.

 

انتهای پیام/


منبع : راه دانا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا