داستان بی تدبیری ها و صف‌‌های طولانی ‌‌مرغ در زنجان / آقای استاندار توزیع روزانه ۹۵ تن مرغ در بازار زنجان به کجا می‌رود؟ + فیلم

چند روزی است که مجددا کمبود مرغ در بازار زنجان به اوج خود رسیده و صف‌های طولانی در مقابل مرغ‌فروشی‌ها تشکیل شده است. با اینکه مسئولان استانی مدعی هستند که مرغ به اندازه کافی در بین بازار توزیع می‌شود ولی این صف‌های طولانی مقابل مغازه‌ها و فروشگاه‌ها چیز دیگری را روایت می‌کند.

فتح‌الله حقیقی استاندار زنجان در جلسه تنظیم بازار استان که در روز گذشته برگزار شد مدعی شد که مصرف شهروندان استان به طور متوسط روزانه نهایتا ۳۷ تن است ولی در این روزها ۹۵ تن مرغ در بازار توزیع می‌شود و معلوم نیست این مرغ‌ها به کجا می‌روند؟

البته این سوالی است که خود استاندار زنجان باید به مردم پاسخگو باشد؛ نه اینکه خود در جلسه تنظیم بازار این سوال را مطرح کند. البته این سوال بیش از دو سال است که از استاندار و مسئولان تنظیم بازار پرسیده می‌شود ولی خبری از پاسخ نیست.

صف‌های طولانی مرغ در زنجان؛ دام تدبیر مسئولان برای مرغ چیست؟

بیش از یک ماه است که مرغ در زنجان هوایی شده و از سر سفر مردم پر کشیده است، به نظر می‌رسد این مرغ وحشی زیرک‌تر از آن است که به دام تدبیر مسئولان بیافتد.

دود مدیریت یک بام و دو هوای بازار در سطح کشور این بار به چشم زنجانی‌ها رفت چرا که قیمت مصوب مرغ در کل کشور ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود اما به گفته مسئولان استان زنجان عدم تثبیت قیمت این کالا در استان‌های همجوار سبب شده تا قیمت این محصول در این استان‌ها به بالای ۱۴ هزار تومان برسد و گوشت مرغ تولیدی در زنجان به این استان‌ها قاچاق شود.

جدایی از اینکه استان‌های همجوار نتوانسته‌اند قیمت مرغ را تثبیت کنند اما مدیران استان زنجان نیز تاکنون راه چاره‌ای برای این موضوع و جلوگیری از قاچاق مرغ به استان‌های همجوار نیافته‌اند و مرغ هر روز در بازار زنجان کمیاب‌تر می‌شود.

نزدیک به یک ماه است که در زنجان خرید مرغ تبدیل به یکی از کارهای سخت شده است و هر روز صبح با صحنه  صف‌های طولانی در جلوی مراکز عرضه مرغ روبه‌رو می‌شویم، در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار استان زنجان آخرین تدبیر مسئولان زنجانی دو نرخی کردن مرغ در زنجان به تصویب رسیده است اما اینکه این تدبیر می‌تواند راهگشا باشد یا نه در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

ارزان بودن ۳ تا ۴ هزار تومانی قیمت مرغ در بازار زنجان نسبت به استان‌های هم‌جوار سبب شده ‌تا مرغداران زنجانی تمایل صادر کردن مرغ به استان‌های دیگر را داشته باشند و حتی در سه ماه گذشته چند روزی دست به اعتصاب زدند و از دادن مرغ به کشتارگاه‌ها خودداری کردند. مرغداران زنجان می‌گویند جهاد کشاورزی از ما حمایت نمی‌کند و به دغدغه‌های ما پاسخ نمی‌دهد و فروختن مرغ کیلویی ۱۱ هزار تومان به کشتارگاه‌ها صرفه اقتصادی ندارد و این در حالی است که مسئولان زنجانی از پایین بودن قیمت مرغ در زنجان نسبت به استان‌های دیگر مسرور هستند و آن را یک افتخار می‌دانند.

با آغاز اسفند ماه صف‌های طولانی مرغ در استان آغاز شد و مسئولان استانی به جای اینکه به فکر رفع مشکل مرغداران و صف‌های طولانی خرید مرغ باشند در جلسات مختلف از ارزان بودن مرغ در زنجان به عنوان یک افتخار یاد می‌کنند و همین موضوع بی اعتنا بودن مسئولان استانی به مشکل کمبود مرغ دلخوری مردم را همراه داشته است.

این موضوع مشخص است که باید قیمت مرغ در کل کشور یکسان باشد تا مشکلات صادرات مرغ به استان‌های دیگر حل شود و تا زمانی که تفاوت قیمت چند هزار تومانی استان زنجان با استان‌های هم‌جوار باقی بماند همین مشکل کمبود مرغ در استان ادامه خواهد داشت و مسئولان زنجانی باید به فکر چاره باشند.

در روزهای گذشته ناظران دولتی همراه ماشین پخش مرغ کشتار روز به مغازه‌های عرضه مرغ حضور داشتند و طبق سهمیه بندی به هر نفر دو مرغ داده می‌شد ولی سوالی اینجا مطرح می‌شود این است که بقیه مرغ‌های استان به کجا می‌رود؟ به گفته مسئولان ناظران در همه مراحل حضور دارند اما چرا در شهری که از نظر تعداد مرغداری‌ها و همینطور کشتارگاه‌ها کم ندارد پس چرا مرغ کم وارد بازار می‌شود و چرا این مشکل ماه‌های گذشته وجود نداشت؟

گزارش میدانی از خریدهای طولانی صف مرغ نشان از آن دارد این بی‌تدبیری‌های مسئولان زنجانی به پای نظام نوشته می‌شود و مردم از اتلاف وقت و صف‌های طولانی ناراضی هستند و باید هرچه سریع‌تر این موضوع برطرف شود.

این در حالی است که مسئول جهاد کشاورزی استان زنجان از دادن پاسخ درباره آشفته بازار مرغ خودداری می‌کند و گوشی خود را به محض متوجه شدن خبرنگار در پشت خط قطع می‌کند.

مسئولان زنجانی باید توجه داشته باشند که ارزانی مرغ در زنجان را به رخ هم‌استانی‌ها نکشند و باید صف‌های آزاردهنده مرغ را ساماندهی کنند. در گزارش مردمی حرف همه این بود که مردم نمی‌خواهند بخاطر ارزانی مرغ عزت و شرفشان تحت الشعاع قرار گیرد و اگر مسئولان زنجانی می‌توانند کاری کنند مرغ ارزان را بدون صف به دست مردم برساند و نه اینکه صف‌های چند ساعته وقت مردم را در ایام پایان سال بگیرد.

حالا باید منتظر ماند که در کمتر از ۱۰ روز به پایان سال ۹۷ آیا فروش مرغ عادی می‌شود و یا باز هم زنجانی‌ها روزهای پایان سال را با گذراندن در صف مرغ به پایان می‌رسانند.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا