عضو کمیسیون تلفیق: دولت ‌وابستگی به نفت را در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ کاهش داد

– به گزارش زنجان سحر –

مصطفی طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  زنجان، با اشاره به اینکه تمام انتظارات برای اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰ انجام نگرفت اظهار داشت: انتظارات از تغییرات به طور کامل و ۱۰۰ درصدی محقق نشد اما با این حال در مسیری که باید، اصلاحات انجام گرفت به طوریکه ۳۰ مورد از خواسته‌ها برآورد شده است.

وی با بیان اینکه نگاه ما به مسائل باید واقع بینانه باشد، افزود: ظرفیت کشور و این دولت در تغییرات و اصلاحات بودجه باید مد نظر قرار می‌گرفت، با این وجود تغییرات و اصلاحات انجام شده قابل قبول بود. اما باید در کمیسیون تلفیق نیز بخش دیگری به این اصلاحات افزوده شود تا بتوان گام نخست اصلاح بودجه در سال ۱۴۰۰ را عملی کرد، با این حال امیدواریم در گام‌های بعدی نیز اقدامات اساسی را انجام دهیم تا  سال بعدی بودجه کاملا واقعی شود. 

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به اینکه اصلاحات انجام شده برای دوره کوتاه مدت قابل قبول بود، گفت: حداقل انتظار ما از اصلاحات لایحه بودجه کاهش وابستگی به نفت بود که این امر محقق شد، چراکه در لایحه بودجه قبل میزان فروش نفت ۲.۳ میلیون بشکه تعیین شده بود که از دید کمیسیون تلفیق این عدد نمی‌توانست محقق شود اما طبق اصلاحات انجام شده با کاهش ۸۰۰ هزار بشکه، رقم مذکور به ۱.۵ میلیون بشکه رسیده است.

لایحه بودجه دولت براساس اصول مدنظر مجلس اصلاح شده است
عصر امروز؛ آغاز جلسات کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه جدید بودجه ۱۴۰۰
ارجاع لایحه بودجه ۱۴۰۰ به کمیسیون تلفیق/آغاز بررسی در صحن از یکشنبه هفته آینده
حاشیه‌نشینی ۱۲ درصد از جمعیت استان فارس؛ ۳۰ درصد از بودجه دستگاه‌ها در مناطق حاشیه‌ای هزینه شود

این مقام مسئول با بیان اینکه در لایحه بودجه جدید تراز عملیاتی ۵۰ هزار میلیارد تومان بهبود یافته است، گفت: درآمد افزایش یافته و اوراق کم‌تر شده ‌که این امر نیز مورد قبول بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه تغییرات مهم انجام گرفته در لایحه بودجه در سه محور نفت، کاهش فروش اوراق و افزایش درآمد‌های مالیاتی و بهبود تراز و نهایتا صرفه‌جویی در هزینه‌ها بود، گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز اعمال شده است.

طاهری با بیان اینکه رقم مالیات تنها ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، تصریح است: با ابزار‌هایی که هم‌اکنون وجود دارد امکان دو برابر کردن مالیات نیست اما اگر ساختار‌های مالیاتی اصلاح شود عملیاتی کردن دو برابر شدن رقم مالیات، امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه در ارتباط با مالیات منتظر بودیم تا دولت لایحه ارائه دهد اما این امر انجام نگرفت، خاطرنشان کرد: در نهایت طرح مالیات بر سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مجموع ثروت اشخاص حقیقی و حقوقی توسط مجلس پیشنهاد شد که اگر انجام شود کل هزینه‌های دولت در سال‌های پیش‌رو از طریق مالیات، گمرک و عوارض تامین شده و یک منبع پایدار ایجاد می‌کند که نهایت وابستگی به نفت و مابقی درآمد‌ها کاهش می‌یابد. در این حالت درآمد حاصل از نفت به سمت سرمایه‌گذاری و توسعه اختصاص می‌یابد و این هدف نهایی مجلس است و ممکن است یک سال یا دو سال این موضوع زمان‌بر باشد.

انتهای پیام/ش


منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا