غار کتله‌خور احیا می‌شود

امیر ارجمند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در میراث فرهنگی زنجان اظهار کرد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال نقشه راه قوای سه‌گانه و مردم را تعیین کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه در این راستا باید از حداکثر ظرفیت مراکز شبانه‌روزی رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد، گفت: برای پشتیبانی‌ از فعالان صنایع‌دستی و گردشگری، بخش خصوصی و مانع‌زدایی‌ برای بهبود و رونق تولید باید مقررات اضافی و محدودکننده برداشته شود که یکی از اساسی‌ترین نیازهای این بخش محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: در همین راستا ضروری است اعضای ستاد با فعالان حوزه سرمایه‌گذاری، مجموعه‌داری، صنایع‌دستی و گردشگری با استفاده از همه اختیارات و ظرفیت‌های قانونی خود، زمینه تحقق شعار سال در استان را فراهم ساخته است و نسبت به برگزاری منظم جلسات اقدام شود تا تمهیدات لازم  در راستای اجرای همه مصوبات اجرا شود.

ارجمند گفت: احصاء، شناسایی و جمع‌بندی مجموعه قوانین، مقررات، ضوابط و رویه‌های موجود در دو حوزه مخل، مزاحم و مانع تولید، حمایتی و پشتیبانی‌کننده از زنجیره تولید در دستور کار این ستاد قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه یکی از اقدامات این اداره کل را احیای غار کتله‌خور به عنوان یک مکان گردشگری عنوان کرد و افزود: سال گذشته، مراحل کف­ سازی، تعمیرات سرویس‌های بهداشتی، تعمیرات تأسیسات الکتریکی و مکانیکی، روشنایی معابر، تعمیر و مرمت آلاچیق‌های محوطه، ساماندهی فضا‌های سبز و تصحیح مسیر پیاده راه در غار کتله خور انجام شد تا با گسترش و رشد تسهیلات و زیرساخت‌های گردشگری، مدت‌زمان ماندگاری و همچنین رضایت گردشگران در این مجموعه افزایش یابد.

وی بیان کرد: با توجه به غنای ظرفیت‌های گردشگری در شهرستان خدابنده، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به‌ویژه در غار کتله خور ایجادشده است؛ که در حال حاضر برای احیا و بهره‌برداری تکمیلی نیازمند ورود بخش خصوصی است.

ارجمند ادامه داد: در حال حاضر با طرح توجیهی، تصمیم درست و کارشناسی شده، جذب سرمایه‌گذار در اولویت است.

شایان ذکر است، این غار از نظر قدمت، وسعت و تعداد طبقات و تنوع در تشکیل قندیل‌ها، از منحصربه‌فردترین غارهای دنیاست که علاوه بر جذب گردشگر، ارزش فوق‌العاده‌ای در مطالعات زمین‌شناسی، سنگ‌شناسی، چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی دارد.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/قمنبع : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا