ماجرای تجمع کاسبان زنجانی مقابل اتاق اصناف چه بود؟

– –

به گزارش زنجان سحر به نقل از تسنیم از زنجان، با شیوع مجدد ویروس کرونا در کشور و همینطور استان زنجان که از آن به عنوان “پیک چهارم” یاد می‌کنند شرایط اکثر استان‌های کشور به رنگ قرمز درآمده است. همینطور با افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان زنجان وضعیت کرونایی شهرستان زنجان قرمز شد.

با قرمز شدن وضعیت شهرستان زنجان، قوانین ستاد کرونای کشور در خصوص شهرهای قرمز بر شهر زنجان نیز اعمال شد و بر همین اساس مجتمع‌های تجاری و گروه‌های شغلی دو، سه و چهار بسته شدند. البته این روند تا زمان خارج شدن از وضعیت قرمز کرونایی ادامه خواهد داشت.

از یک سو وضعیت نه چندان خوب اقتصادی جامعه و از سوی دیگر مسدود شدن مغازه‌ها فشار زیادی را این روزها  به کاسبان و اصناف وارد کرده است به طوری که بسیاری از این کاسبان توانایی پرداخت کرایه‌های خود را به مالکان ندارند. البته بماند به خاطر شیوع ویروس کرونا از سال گذشته بسیاری از کاسبان مجبور به جمع‌آوری مغازه‌های خود شدند.

حال با شروع پیک چهارم کرونا و روند بسته شدن مجتمع‌های تجاری و گروه‌های شغلی دو، سه و چهار  روز گذشته برخی از کاسبان و مغازه‌داران زنجانی مقابل اتاق اصناف استان زنجان تجمع کردند و خواستار بازگشایی مغازه‌ها شدند.

قرارگاه بی‌قرار مبارزه با کرونا در خوزستان / ‌از تکذیب کرونای برزیلی تا احتمال ورود ‌ویروس به بنادر جنوب ایران
گلایه بیماران کرونایی بیمارستان پیامبر اعظم(ص) از استاندار کرمان؛ حضور در صف مرغ باعث ابتلای ما به کرونا شد
دانشگاه‌های وزارت علوم در مقابله با کرونا در خوزستان نمره قبولی نگرفتند + فیلم

در این راستا سید محمود موسوی رئیس اتاق اصناف استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: متاسفانه از سال گذشته شیوع ویروس کرونا در کنار موضوعات اقتصادی کشور همانند عدم ثبات در بازار، آسیب جدی را به مغازه‌داران زنجانی وارد کرده است.

وی افزود: روز گذشته جمعی از کاسبان شهرستان زنجان مقابل اتاق اصناف تجمع کردند و خواستار بازگشایی مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری شدند. البته این کاسبان به نوعی حق دارند چرا که وضعیت اقتصادی کشور به شدت به این قشر آسیب وارد کرده و این قشر مظلوم در هزینه‌های جاری زندگیشان معطل مانده‌اند.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان ادامه داد: با صحبت‌هایی که با نمایندگان این کاسبان شد سرانجام تجمع‌کنندگان قانع شدند که قانون بسته شدن گروه‌های شغلی دو، سه و چهار “کشوری” است و اصلا در استان زنجان تصمیم‌گیری نشده است.

 کاسبان چوب بی‌مدیریتی‌های ستاد کرونا را می‌خورند 

وی با بیان اینکه کاسبان چوب بی‌مدیریت‌های ستاد کرونا را می‌خورند، گفت: وقتی سفرها به راحتی آزاد گذاشته می‌شود و همینطور رفت و آمدها به استان‌ها نادیده گرفته می‌شود مشخص است که پیک چهارم کرونا به دلیل عدم مدیریت در ستاد کرونای کشور رخ داده است و فقط دود این بی‌مدیریتی‌ها به چشم بازاریان و مغازه‌داران رفته است.

پهن کردن فرش قرمز برای مسافران نوروزی

موسوی گفت: آقایان مسیر شمال را برای مسافران نوروزی یک طرفه کرده بودند و فقط پهن کردن فرش قرمز مانده بود. مشخص بود که این تجمع‌ها منجر به آغاز پیک چهارم کرونا خواهد شد و در این بین فقط بازاریان آسیب می‌بینند. کارمندان و دستگاه‌های اجرایی ماهیانه حقوق و مزایای خود را بدون هیچ دردسری دریافت می‌کنند و فقط فشار اصلی اقتصادی بر روی دوش بازاریان و مغازه‌داران است.

وی گفت: آقایان گروه‌های شغلی دو، سه و چهار را می‌بندند ولی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ باز است و آقایان و مسئولان اطلاع ندارند که تمام اجناسی که در این گروه‌های شغلی فروخته می‌شود در آن فروشگاه‌ها موجود است و به عبارتی با بسته‌ شدن گروه‌های شغلی دو، سه و چهار شرایط برای فروش انبوه فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای مهیا می‌شود.

وی در پایان گفت: از سوی دیگر هم ستاد کرونای استان زنجان هیچ راهکار مثبتی را در استان اجرا نکرده است و یکی از دلایل قرمز شدن وضعیت زنجان همین ستاد کرونای استان زنجان است.

با تمام آنچه که گفته شد کاملا مشخص است که شرایط اقتصادی به شدت به قشر بازاریان فشار آورده است و  بسته شدن مغازه‌ها فقط سبب تحمیل فشار اقتصادی به این قشر زحمتکش می‌شود. امیدواریم هرچه زودتر استان زنجان از وضعیت قرمز کرونایی خلاص شود تا مجددا مغازه‌ها در سطح شهر بازگشایی شوند. البته انتظار می‌رود آقایان و مدیران هم هرچه سریعتر در ستاد کرونای استان به فکر راه‌حلی برای زرد شدن وضعیت زنجان باشند.

انتهای پیام/ش


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا