پشت پرده های مخوف تلگرام + مستند فوق العاده دیدنی «بدون فیلتر»

مستند فوق العاده دیدنی تلگرام «بدون فیلتر» به فعالیت های پیام رسان تلگرام و پشت پرده های آن و ارتباط این پیام رسان با داعش و سازمان های مخوف تروریستی و فساد و فحشا می پردازد .

دانلود کنید

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام» +عکس

شبکه پیام رسان تلگرام طی سالهای گذشته بستر بسیاری از عملیات های تروریستی در کشورهای مخالف جهان بوده، تا جایی که نخست وزیر انگلیس هم در داووس این شبکه اجتماعی را خانه امن تبهکاران و تروریست‌ها دانست.

تاکنون مشخص شده که موارد متعددی از حملات تروریستی در کشورهای مختلف در بستر تلگرام برنامه‌ریزی و هماهنگ شده است که در ادامه به برخی موارد از این حملات ترورسیتی یا کودتا اشاره می کنیم.

۱- حمله تروریستی در فرانسه:

نمونه‌ای از این دست عبارت است از حمله سال ۲۰۱۶ به کلیسای سنت اتین دو رووره فرانسه که منجر به کشته شدن کشیش این کلیسا شد. تحقیقات بعدی مشخص کرد که مهاجمان در ارتباطات تلگرامی خود، از چهار روز قبل در تدارک این حمله بوده‌اند.

دوروف در واکنش به انتقادات مطرح شده، بیش از ۷۶ حساب کاربری مربوط به گروه داعش را مسدود کرد. اما در اظهاراتی عجیب چنین بیان کرد: «دولت فرانسه نیز {به اندازه داعش} در این موضوع مقصر است زیرا سیاست‌ها و بی‌احتیاطی‌های آنها در واقع به این تراژدی ختم شد. آنها از مردم سختکوش فرانسه مالیات‌های بسیار سنگین می‌گیرند و از این پول برای شروع جنگ‌های بی‌فایده در خاورمیانه و ساخت بهشت‌های اجتماعی پارازیتی برای مهاجران شمال آفریقا استفاده می‌کنند.»

۲- حملات ترورستی داعش در پاکستان:

بنابر اعلام سازمان اطلاعات مرکزی پاکستان (FIA:Fedreal investigation Agency) در ماه مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶)، یکی از اعضای داعش به نام محمد عمران الیاس سیف الاسلام خلافتی که در شهر کراچی این کشور دستگیر شده اعتراف کرده است که اعضای این گروه تروریستی در سراسر جهان از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با یکدیگر در ارتباط هستند. همچنین خلافتی برای بهره‌گیری موثر از دارک‌نت (darknet) پراکسی و VPN آموزش دیده بود.

۳- حملات ترورستی در اندونزی:

از سوی دیگر گروه موسوم به داعش مدعی شده که مسئول برنامه‌ریزی و اجرای چندین حمله در اندونزی در سال ۲۰۱۷ بوده است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اندونزی می‌گوید که گروه‌های افراطی مانند داعش از نرم‌افزار تلگرام برای برقراری ارتباطات و رساندن دستورالعمل به نیروهای خود استفاده می‌کنند. این وزارتخانه نسخه وب پیام رسان تلگرام را مسدود و تهدید کرد که اپلیکیشن تلفن هوشمند این نرم‌افزار را نیز حذف خواهد کرد.

پس از مسدود شدن سرویس پیام رسان تلگرام توسط دولت اندونزی مسئولان این شرکت اعلام کردند که کانال‌های با محتوای «تروریستی» را از این سرویس حذف خواهند کرد. مسئولان شرکت تلگرام می‌گویند که بر اساس لیست دولت اندونزی، کانال‌های با محتوای تروریستی‌ای که در دسترس عموم بوده‌اند را حذف کرده‌اند. این سرویس اعلام کرد که با تشکیل تیمی آشنا به زبان و فرهنگ اندونزی به روند حذف این کانال‌ها سرعت خواهد بخشید.

پاول دوروف، موسس تلگرام در پیامی که در کانال رسمی این نرم‌افزار منتشر شد گفت: «تلگرام به شدت رمزگذای شده و حافظ حریم خصوصی است اما ما با تروریست‌ها دوستی‌ای نداریم و هر ماه صدها کانال عمومی مرتبط با داعش را حذف می‌کنیم.»

۴- حمله ترورستی در روسیه:

۱۴ فروردین ماه سال ۹۶ نیز یک عملیات انتحاری در مترو سن پترزبورگ رخ داد و ۱۴ تن کشته شدند. مهمترین نهاد امنیتی روسیه یعنی سازمان اطلاعات و امنیتی روسیه (FSB) اعلام کرد که اپلیکیشن پیام رسان تلگرام وسیله هماهنگی عملیات تروریستی بوده است. FSB اعلام کرده که Akbarzhon Jailov بمب‌گذار انتحاری حادثه متروی سن پترزبورگ از تلگرام برای هماهنگی این حمله و ارتباط با دیگر همدستانش استفاده می‌کرده است.

به گفته این سازمان، با رمزگذاری پیشرفته داده‌ها، تلگرام این فرصت را به تروریست‌ها داده که کانال ارتباطی مخفی با یکدیگر ایجاد کنند و این شبکه اکنون به صورت گسترده توسط تروریست‌ها برای انجام حملات در روسیه استفاده می‌شود.

اما با وجود این اتهامات پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام حاضر به همکاری با نهادهای دولتی کشور زادگاهش نشد. مطابق قوانین جدید روسیه، کلیه اطلاعات شخصی شهروندان این کشور که در اینترنت ارسال می‌شود می‌بایست روی سرورهایی ذخیره شوند که به طور فیزیکی در خاک این کشور حضور دارند. شرکت‌هایی که از آن موضوع سر باز بزنند در لیست سیاه نهاد نظارت بر ارتباطات دیجیتال روسیه، Roskonmadzor قرار خواهند گرفت.

به گفته دوروف نهادهای امنیتی روسیه خواستار دسترسی به کلیدهای رمزنگاری (encryption keys) تلگرام هستند تا بتوانند از این طریق به خواندن مکالمات کاربران پرداخته و دیگر ترویرست‌ها را پیش از اجرای نقشه‌هایشان شناسایی و دستگیر کنند. دوروف مدعی شده است که هیچ کس در تلگرام به کلیدهای رمزنگاری دسترسی ندارد!

* تلگرام محبوب تروریستها!

تلگرام درحال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دارد و با توجه به سطح بالای رمزنگاری پیام‌ها در آن، گزینه محبوبی میان تروریست‌هاست تا بدون شناسایی به راحتی اقدامات شرورانه خود را در این محیط با یکدیگر هماهنگی نمایند. با این وجود پاول دوروف در خصوص نگرانی‌هایی که در این باره وجود دارد طی مصاحبه‌ای با رویترز اذعان داشته که اگر می‌خواهید با کارهایی مثل مسدود کردن تروریست‌ها را شکست بدهید، باید کل اینترنت را مسدود کنید.

آخرین خبر در این زمینه (فروردین ۱۳۹۷) آن است که Roskomnadzor نهاد نظر روسیه، با توجه به عدم همکاری تلگرام تقاضای مسدودسازی (فیلتر) آن را دادگاه ارسال کرد و دادگاه حکم مسدودسازی (فیلتر) تلگرام را صادر کرد.

به نوشته رویترز، پاول دوروف می‌گوید این شبکه تاکنون هزاران کانال مرتبط با تروریسم را مسدود کرده است و اگر مسکو دسترسی به آن را قطع کند، تروریست‌ها به یک سرویس رقیب روی خواهند کرد.

۵- حمله تروریستی در تهران:

علاوه بر حوادث بین‌المللی، در کشور ما نیز تلگرام برای هماهنگی عملیات تروریستی استفاده است. بنابر اعلام معاون دادستان کل کشور (عبدالصمد خرم‌آبادی)، تمام هماهنگی‌های داعش برای حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) از طریق تلگرام انجام شده بود.

وی اظهار داشته: برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که داعش فیلم عملیات تروریستی خود را در مجلس شورای اسلامی را در حین عملیات ضبط و به صورت آنلاین از طریق تلگرام برای همه دنیا پخش کند و کسی نتواند از نظر فنی جلوی این اقدام را بگیرد.

خرم‌آبادی افزود: همچنین برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که تیم‌های تروریستی داعش تمام هماهنگی‌های خود را برای انجام عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی را از طریق تلگرام انجام دهند و نهادهای امنیتی کشور به لحاظ غیرقابل کنترل بودن این شبکه، هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.

۶- نقش مدیر تلگرام در کودتای ۲۱۰۴ اوکراین:

سال ۲۰۱۴ میلادی کیف پایتخت اوکراین دستخوش تحولاتی می‌شود که گواه مدیریت منظم و با برنامه‌ای برای تغییر دفعی حکومت به سمت مطلوب ناتو است؛ پاول دوروف، مدیر وقت شبکه اجتماعی VK و مدیر کنونی تلگرام، و عملا بازوی فضای مجازی کودتا محسوب می‌شود. VK بزرگترین شبکه اجتماعی روسی زبان دنیا و از نظر گستردگی دومین شبکه اجتماعی بزرگ در سطح جهان محسوب می‌آید. به زعم اکثریت کارشناسان، عامل به نتیجه رسیدن کودتای اوکراین طرح و برنامه‌ریزی و هدایت در این فضا (VK) بوده است. لذا FSB دستگاه امنیتی روسیه، مستقیما عامل به ثمر نشستن کودتای آمریکایی – اروپایی در اوکریان را بستری می‌دانست که پاول دوروف آن را مدیریت می‌کرد.

طبق اسناد متقن علت دستگیری پاول دوروف توسط FSB (دستگاه امنیتی روسیه)‌و بعدها فرار وی، همکاری وی با کودتاگران اوکراین و عدم همکاری متقابل با دولت روسیه در کمک به شناسایی رهبران محلی این کودتا در اوکراین است.

* چرخش تلگرام: از دامن زدن به آشوب‌های اجتماعی تا خانه امن مجرمان

ژانویه ۲۰۱۸ (بهمن ۱۳۹۶) در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد شهرداووس سوئیس، ترزا می نخست وزیر انگلستان، در بخشی از سخنرانی خود به پیام‌رسان تلگرام پرداخت و آن را خانه امن تبهکاران و تروریست‌ها دانست. بلافاصله پیش از آغاز نخست وزیری وی در دو سال قبل، ترزا می برای مدت شش سال پیاپی سمت وزارت کشور انگلستان را برعهده داشته است سمتی که در شصت سال گذشته هیچ کس در انگلستان به مدت شش سال پیاپی در این پست کلیدی نبوده است. لذا اظهارات ترزا می را به علت اشراف اطلاعاتی و امنیتی او باید بسیار جدی گرفت. اما چرا وی انگشت اتهام را به سوی تلگرام گرفته و تلگرام را با تروریسم عجین کرده است؟

“… پلت فرم‌های کوچک ممکن است به سرعت تبدیل به خانه امن تبهکاران و تروریست‌ها شوند. در مورد تلگرام دیدیم که چنین شد. … هیچ کس نمی‌خواهد به عنوان پلت فرم تروریست‌ها شناخته شود. یا اپلیکیشن منتخب کودک آزاران جنسی. … نمی‌توان به وضعیت کنونی ادامه داد، چون واضح شده که این پلت‌فرم‌ها دیگر فقط میزبان منفعل نیستند. …”

در سال ۲۰۱۷ یک مقاله پژوهشی با نام «بررسی پلت فرم برگزیده داعش: تلگرام» (Preferred Platform: Telegram Navigating ISIS) در زمینه جذابیت تلگرام برای گروه تروریستی داعش در مجله «تروریسم و خشونت سیاسی» (Terrorism and Political Violence) منتشر شده است. مجله مذکور دارای معتبرترین نمایه‌های بین‌المللی (از جمله ISI) و توسط ناشر تیلور و فرانسیس (Taylor &Francis) که یکی از قدیمی‌ترین ناشران تجاری در جهان و یکی از رهبران ناشران آکادمیک است منتشر می‌شود.

مقاله تا این تاریخ بیش از ۱۴۰۰ بار دیده شده است. مقاله توسط محققان دانشگاه ایالتی جورجیا (Georgia State Univercity) ضمن پژوهشی با حمایت مالی و تحت نظارت وزارت دفاع آمریکا نوشته شده است. نظریه طرح شده در مقابله آن است که تلگرام امنیت و حریم خصوصی را به گونه‌ای فراهم ساخته که گروه‌های تروریستی به آن مهاجرت کرده‌اند. تلگرام علاوه بر کانال‌ها، امکان گفتگوی اختصاص را نیز فراهم می‌آورد. امنیت و رمزنگاری پیشرفته ویژگی اختصاصی تلگرام است که خصوصا در چت مخفی (secret chat) خود را نشان می‌دهد.

تلگرام، بهشت ۶ گروه از تبهکاران +عکس

بیشترین جرایم اتفاق افتاده در فضای مجازی کلاهبرداری اینترنتی است. کلاهبرداری الکترونیکی به ندرت در سایت‌های رسمی که رسما تایید شده‌اند اتفاق می‌افتد.

 تلگرام بنا به تبلیغات رسانه‌ای خود، اعتقاد به حفاظت فراقانونی از اطلاعات کاربران دارد و همین موضوع است که تلگرام را به بهشتی برای خلافکاران تبدیل کرده است تا جایی که برخی از کارشناسان بر این باور هستند که ساختار طراحی تلگرام به همین منظور و برای حمایت از رفتارهای مجرمانه طراحی شده است. در اثر گمنامی مخاطبان و عدم توانایی پیگیری قضایی، جرایم مختلفی در تلگرام در حال انجام است که از بین آنها به این موارد می‌توان به کلاهبرداری اینترنتی، تروریسم، شایعه‌پراکنی، تهمت زدن و هتک حیثیت، فریب و باج‌خواهی اشاره کرد که در ادامه به طور مختصر به آنها می‌پردازیم. به گفته رئیس پلیس فتا حدود نیمی از جرایم سایبری کشور در تلگرام رخ می‌دهد که بخش مهمی از این جرایم به دلیل گمنامی است.

۱- کلاهبرداری

بیشترین جرایم اتفاق افتاده در فضای مجازی کلاهبرداری اینترنتی است. کلاهبرداری الکترونیکی به ندرت در سایت‌های رسمی که رسما تایید شده‌اند اتفاق می‌افتد. اما در مقابل کانال‌های تلگرامی مستعد خرید و فروش کلاهبردانه و غیرمجاز هستند که به سادگی و با تبلیغات گسترده افراد زیادی را به دام انداخته و متاسفانه امکان پیگیری آنها وجود ندارد. فرض کنید از یکی از کانال‌های پر تعدادی که در تلگرام وجود دارد خرید کرده‌اید یا خدماتی را دریافت کرده‌اید و از کالا یا خدمات دریافتی راضی نباشید. چه کاری از شما بر می‌آید؟ امکان دسترسی به فروشنده ندارید و نهادهای قضایی هم به این سادگی نمی‌توانند پیگیر شکایت شما باشند.

ناشناس بودن مسئولین کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی از یک سو و اعتماد مردم به این پیام‌رسان از سوی دیگر موجب شده است که آمار کلاهبرداری در تلگرام روند صعودی سریعی داشته باشد.سرهنگ مرتضوی رئیس پلیس فتای اصفهان در مصاحبه‌ای در مهر ۹۶ گفت: در چند ماه اخیر شاهد گسترش تبلیغ در تلگرام، استفاده مردم از شبکه‌ اجتماعی تلگرام و تبلیغ در تلگرام بوده‌ایم و به تبع‌ آن، حجم جرائم و کلاهبرداری‌های مالی از طریق گروه‌های تبلیغ در تلگرام ایجاد شده و در این شبکه رو به رشد بوده است.

وی اظهار داشت:  چنین مسائلی بویژه در سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند وایبر و واتس‌آپ کمتر وجود داشت اما از امسال که مردم به استفاده از شبکه تلگرام روی آوردند حجم کلاهبرداری‌های مالی از طریق این فضای مجازی افزایش یافت. در یکی از این کلاهبرداری‌ها، فردی ناشناس با عضویت در یک گروه، ابتدا با ترفندهایی، اعتماد دیگر اعضای گروه را جلب و سپس با بهانه فروش امتیاز وام خود از یکی دیگر از اعضای گروه حدود ۷۵۰ میلیون ریال کلاهبرداری کرد. رئیس پلیس فتای اصفهان گفته که فرد مالباخته تاکنون این فرد کلاهبردار را از نزدیک ندیده بود.

۲- تروریسم

گمنامی بی‌قید و شرط کاربران در تلگرام موجب شده که این شبکه پیام‌رسان به بستری برای رفتارهای تروریستی تبدیل شود. در حالی که شبکه‌های بزرگ اجتماعی رویکرد سختی درباره مطالب خشونت‌آمیز و تروریستی در سایت‌های خود دارند، تلگرام رویکرد بسیار سهل‌انگارانه در این باره دارد و جزو آخرین شبکه‌هایی بود که کانال‌های مربوط به داعش را مسدود نمود.

پس از رخ دادن حملات تروریستی کشور روسیه و فرانسه، مشخص شد که نیروهای تروریستی برنامه‌ریزی و هماهنگی خود را از طریق تلگرام انجام می‌دهند. به همین منظور روسیه درخواست انتقال برخی سرورهای این پیام‌رسان به این کشور و امکان دسترسی روسیه به اطلاعات کاربران روسی را از تلگرام کرد. اما پیام‌رسان تلگرام از همکاری با نهادهای امنیتی این کشور خودداری کرد.

همچنین در تیر ماه ۹۶ و با افزایش یافتن حملات تروریستی در جنوب شرق آسیا در سال گذشته و استفاده نیروهای تروریستی داعش از این پیام‌رسان، کشور اندونزی به دلیل نگرانی از استفاده از این برنامه برای تسریع تبلیغات تروریستی، اقدام به مسدود کردن این نرم‌افزار کرد. ایران نیز در سال ۹۶ تجربه مشابهی داشت و چند کانال بدون هیچ محدودیتی مردم را به اغتشاش و رفتارهای ضد اجتماعی ترغیب می‌کردند و تلاش مدیران رده بالای کشور در توقف این روند ثمری نداشت و نهایتا به فیلتر شدن موقت تلگرام منجر شد.

۳- شایعه‌سازی

از آنجایی که تلگرام هیچ همکاری با نهادهای رسمی ندارد، مراجع رسمی قابل شناسایی نیستند و اخبار کذب از طریق کانالهای تقلبی به سادگی در جامعه منتشر می‌شود و صحت سنجی این اخبار برای مخاطبان عادی بسیار دشوار خواهد بود. همین موضوع زمینه انتشار بیش از پیش شایعات در جامعه را فراهم می‌کند. حتی اگر شایعات پس از مدتی تکذیب شوند، متن شایعه انتشار وسیع‌تری داشته است و تاثیر خود را بر جامعه خواهد گذاشت به عنوان مثال اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که التهاب بازار ارز از تلگرام کلید خورده است.

در سطح شخصی نیز اگر کسی با سوء استفاده از تصویر و نام فرد دیگری اقدام به تشکیل یک کانال کرده است و در آن محتواهای نامناسب و دروغ منتشر کند بدون همکاری سرویس دهنده، نمی‌توان اقدامی انجام داد و تلگرام در این زمینه هیچ‌گونه همکاری با نهادهای قضایی انجام نمی‌دهد.

۴- باجگیری

یکی از جرایم رایج که در تلگرام اتفاق می‌افتد باجگیری و تهدید است. ناآگاهی برخی اقشار جامعه نسبت به مسائل ایمنی و در اختیار گذاشتن اطلاعات و تصاویر خصوصی با دیگران سبب می‌شود فرصت سوء استفاده تبهکاران فراهم شود. این موضوع در همه شبکه‌های اجتماعی مشترک است و برای مقابله با آن باید بر آگاه‌سازی جامعه درباره حریم خصوصی و عدم اعتماد به ملاقات‌های آنلاین تاکید شود. با این حال امکان پیگیری این موارد نیز موجب کاهش شدید این رفتارهای خلاف قانون خواهد شد.

۵- فروش محصولات قاچاق و غیرمجاز

سالم‌ترین کسب و کار غیرمجاز در تلگرام، فروش اجناس قاچاق است که ضرر اقتصادی فراوانی را برای تولیدکننده داخلی و حتی فروشندگان رسمی کشور ما به همراه دارند. اما از آنجا که مدیران کانال‌های تلگرام امکان شناسایی ندارند، خرید و فروش به این موارد محدود نشده و هرگونه اقلام ممنوعه و نیز خدمات و محصولات غیرمجاز، به سادگی در تلگرام انجام می‌شوند و اغلب این افراد راه ارتباط خود را صرفا یک آیدی تلگرام اعلام می‌کنند.  تصاویر زیر برخی کانالهای تلگرامی مربوط به توزیع و فروش مشروبات الکلی  و اسلحه را نشان می دهد:

۶- فروش مواد مخدر

در برخی کانال‌ها و گروه‌های تلگرام انواع مختلف مواد مخدر گل (ماری جوانا)، LSD، کوکائین، و … به فروش می‌رسد. جالب اینجاست که برخی از این جرائم به صورت طولانی مدت و بدون هیچ مشکلی در حال انجام هستند. به عنوان مثال در تصویر زیر یکی از گروه‌های مروج مواد مخدر در تلگرام مشاهده می‌شود که طی ۶ ماه انتهایی سال ۱۳۹۶ در این زمینه فعال بوده و طی این مدت هیچ برخوردی نیز با آن صورت نگرفته است.

اتفاق نظر جهانی در مقابله با قانون‌گریزی تلگرام

در اغلب کشورهای به لحاظ اقتصادی توسعه یافته، سرویس‌ها و خدمات بزرگ بر بستر فضای مجازی نسبت به فعالیت‌هایی که در مرز جغرافیایی کشورهای انجام می‌دهند مسئول هستند و در صورتی که کاربران رفتارهای مخالف با قانون انجام می‌دهند، با آنها برخورد قانونی خواهد شد. در ادامه به چهار مورد از این قوانین و اقدامات اشاره خواهد شد:

_ طبق قانون شایستگی ارتباطات در آمریکا بهره‌برداری نادرست منافی عفت و زشت از تسهیلات ارتباطی ضوابط محتوایی تعیین شده است و در صورت نقض این قانون پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه و یا زندانی شدن به مدت کمتر از دو سال تعیین شده است.

– مطابق قانون رسانه‌ای راه دور در کشور آلمان، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و پلتفرم، در مقابل محتوای ارائه شده بر بستر آنها، مسئول‌اند البته این مسئولیت به معنی این نیست که ISP وظیفه نظارت فعالانه بر محتوای سرویس‌دهندگان را دارند. بلکه چنانچه از انتشار غیرقانونی بر روی بستر خود آگاهی یابند. به طور قانونی در مقابل انتشار آن مسئول می‌باشند.

– در جولای سال ۲۰۱۳ نیز بر اثر فشار دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان، شرکت‌های گوگل و ماکروسافت متعهد شدند که با دولت بریتانیا برای حذف برخی محتواها از جمله پورنوگرافی کودکان همکاری کنند.

– همچنین مطابق گزارشی از پروژه «رایانه، اخلاق و سیاست اجتماعی» که در دانشگاه استنفرود انجام شده است، گوگل بنا به درخواست دولت‌ها، محتوای نتایج جستجو را در کشورهای مختلف فیلتر نموده است. به عنوان مثال به درخواست دولت تایلند در این کشور محتوای مربوط به «پادشاه تایلند»، در کشور آلمان محتوای مربوط به «نتونازی» و در ترکیه «یوتیوب» را از نتاریج جستجوهایش حذف کرده است.

اما تلگرام اساس سیاست خود را گمنامی کاربران برای دور زدن قوانین کشورها بنا کرده است و البته مشکل همکاری نکردن تلگرام با نهادهای قضایی و انتظامی تنها منحصر به ایران نیست. تلگرام در کشورهایی مانند عربستان، چین، عمان به طور کامل فیلتر است و امکان دسترسی کاربران به آن کاملا مسدود می‌باشد و اخیرا کشورهای روسیه و اندونزی نیز این پیام‌رسان را فیلتر کرده‌اند. اقدامات تلگرام باعث شد تا خانم «ترزا می» نخست وزیر انگلستان در نشست داووس در سال گذشته مشخصا به تلگرام اشاره کرده و این پیام‌رسان را «خانه مجرمان و تروریست‌ها» بخواند.

تلگرام در ادامه سیاست‌های پنهانکارانه خود و در اقدامی در حال ایجاد سرویسی است تا جلوی هرگونه فیلترینگ را بگیرد. این همه اقدامات در حالی از سوی تلگرام دنبال می‌شود که اغلب افراد عادی جامعه از شبکه‌های پیام‌رسان برای استفاده‌های روزمره، سرگمی و دریافت اخبار استفاده می‌کنند و اطلاعات آنها نه نیازی به رصد دارد و نه امکان رصد همه آنها وجود دارد. اما عده بسیار محدودی که از این گمنامی افراطی بهره‌ می‌برند، خلافکاران و بر هم زنندگان نظم جامعه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا