مسمومیت ۱۶۶ زنجانی بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن


ابراهیم خسروشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با آمار مسمومیت و فوت ناشی از گاز مونوکسید کربن در استان، اظهار کرد: از ابتدای مهرماه امسال تاکنون ۱۶۶ مورد مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در استان گزارش شده که متاسفانه ۴ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی در رابطه با علت متفاوت بودن آمار اورژانس و پزشکی‌قانونی استان، افزود: آمار فوتی ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در استان به دلیل اینکه برای بسیاری از فوتی‌ها با اورژانس تماس گرفته نمی‌شود، متفاوت است.

این مسئول با اشاره به اینکه تنها طی هفته گذشته ۱۸ مورد مسمومیت و ۲ مورد فوتی ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن گزارش شده است، تصریح کرد: استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد و دودکش مشترک، استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در فضای بسته و بدون تهویه، استفاده از شومینه و اجاق‌گازهای خوراک‌پزی برای گرمایش، استفاده از پیک‌نیک و قرار دادن آب‌گرمکن در داخل حمام و مسدود شدن راه خروج گاز مونوکسید کربن، از جمله مهم‌ترین دلایل گازگرفتگی است‌.

قائم مقام اورژانس استان در رابطه با مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، ادامه داد: استفاده از دودکش‌های استاندارد، توجه به رنگ شعله که حتماً باید آبی باشد و کنترل دودکش با توجه به وزش باد شدید در هفته گذشته، از جمله مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از مسمومیت گاز مونوکسید کربن است.

خسروشاهی در رابطه با نحوه برخورد با افراد مسموم شده، خاطرنشان کرد: افراد باید با حفظ ایمنی خود، فرد مسموم شده را به فضای باز منتقل کرده و یقه پیراهن و کمربند و لباس‌های تنگ مسموم را باز کنند. در صورت امکان و دسترسی به اکسیژن استفاده شده و راه هوایی کنترل شود و به هیچ وجه مواد خوراکی و آشامیدنی به بیمار داده نشود و با حفظ خونسردی با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود.

انتهای پیام


منبع : ایسنا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن