مصلحت‌سنجی‌ها و اِعمال سلایق شخصی مدیران بر خلاف قوانین و مقررات است

به گزارش زنجان سحر؛ ابوالفضل خمسه در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; به مناسبت ۱۹ مهر، سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، هرگونه مصلحت‌سنجی‌های مدیریتی و اِعمال سلایق شخصی بر خلاف قوانین و مقررات را مردود دانست.

وی اظهار کرد: از تمام مدیران انتظار می‌رود همواره بر مدار قوانین و مقررات، حرکت کنند چرا که هیچ ملاک و معیاری بالاتر از قانون وجود ندارد و هیچ توجیهی نیز عدم رعایت قوانین و مقررات را موجه نمی‌سازد و حرکت در مسیر قانون همواره قابل دفاع و ستودنی است.

خمسه، مدیران را به عنوان ناظران اصلی هر دستگاه برشمرد و خاطرنشان کرد: با اِعمال نظارت جامع و کامل مدیران و همچنین نظارت مسئولانی که وظایف نظارتی را در درون دستگاه­های اجرایی عهده­دار هستند، بخش اعظمی از سلامت اداری محقق می­شود و نیاز به نظارت و کنترل­های برون‌سازمانی را به حداقل می­رساند.

بازرس کل استان زنجان گفت: بیت­المال، امانتی گران‌سنگ در اختیار مدیران است و حفظ و صیانت جدی آن از اهم وظایف مدیریتی و موجب تقویت اعتماد مردم به مسئولان می‌شود.

رییس شورای دستگاه‌های نظارتی استان زنجان با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها؛ مانع‌زدایی‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: با فرمان معظم له، تکلیف همه مسئولان سنگین‌تر شده به نحوی که با کمترین هزینه و بازده زمانی باید بیشترین و بهترین خدمات را برای مردم به ارمغان آورد.

*‌ رشد ۳۲۷ درصدی اثربخشی ریالی بازرسی کل استان زنجان در نیمه اول سال جاری

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از برنامه‌های تدوینی بازرسی کل استان زنجان طی سال جاری در راستای فرمان مقام معظم رهبری و در حوزه‌های تولیدی و اقتصادی استان بوده است، افزود: با توجه به نظارت و بازرسی‌های به‌عمل‌آمده در ۶ ماهه اول سال جاری، اثربخشی‌های ریالیِ بازرسی کل استان به نسبت کل سال ۱۳۹۹ با مبلغ ۷.۴۱۵.۵۹۰.۶۲۰.۲۳۸ ریال دارای ۳۲۷.۵۰ درصد رشد بوده است.

خمسه خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از دستگاه‌های اجرایی استان و در راستای کاداستر اراضی و املاک دولتی در ۶ ماهه اول سال جاری ۴۱۰۳.۹۱ هکتار از اراضی دولتی منجر به اخذ سند تک‌برگی شده است ضمن اینکه با توجه به پیشنهادهای ارائه‌شده در بازرسی‌های به‌عمل‌آمده طی ۶ ماهه اول سال جاری ۱۲.۱۷ هکتار از اراضی شهری، زراعی، مرتع و جنگل ناشی رفع تصرف شده است.

بازرس کل استان زنجان گفت: در ۶ ماهه اول سال جاری به ترتیب ۵۲، ۱۵ و یک فقره پرونده­ موردی، برنامه­ای و فوق‌العاده در بازرسی کل استان تشکیل شه که از مجموع پرونده­های مذکور به ترتیب ۶۳.۴۶ ، ۶۶.۶۶ و ۱۰۰ درصد از گزارش پرونده‌های مذکور به دستگاه‌های مربوطه ارسال شده است.

وی ابراز کرد: مهمترین رویکرد بازرسی، ایفای نقش پیشگیری و ارائه پیشنهادها و راهکارهای اصلاحی و کمک به مدیران برای پرهیز از روزمرگی، شناسایی و ایجاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید است.

خمسه با تاکید بر تدوین و اجرای برنامه‌های اولویت‌دار در راستای اصلاحات ساختاری و مبارزه با فساد توسط بازرسی کل استان زنجان افزود: مبارزه با فساد و مسدود کردن منافذ منتهی به آن در دستگاه‌ها زمینه و شرایط لازم برای جلوگیری از فساد افراد را فراهم می‌آورد.

وی اظهار داشت: به منظور حمایت از واحدهای تولیدی از سال ۱۳۹۹برنامه‌ریزی لازم برای برقراری تماس با واحدهای تولیدی، تدوین شده و طی ۱۸ ماه گذشته با بیش از ۲۴۰ واحد تولیدی تماس گرفته شده و مشکلات و موانع تولید آن‌ها پیگیری شده و در نهایت با عنایت به وظایف و صلاحیت سازمانی تاکنون اقدام لازم برای رفع مشکل ۴۹ واحد تولیدی به عمل آمده است.

*‌ بازدید و حل مشکلات و موانع ۷۰ واحد تولیدی استان زنجان طی ۱۸ ماه گذشته

این مسئول خاطرنشان کرد: بالغ بر ۷۰ واحد تولیدی (اعم از در حال تولید، در حال احداث سالن تولید و…) توسط بازرسان بازرسی کل استان زنجان، بازدید شده و مشکلات و موانع پیش روی آن‌ها در محل واحد تولیدی بررسی و برخی از آن‌ها رفع و برخی نیز در حال پیگیری است.

وی ادامه داد:  ۸ هزار مترمربع از اراضی صنعتی در شهرک صنعتی هیدج (به ارزش ریالی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال) از دست دلالان و سودجویان، خلع ید شده و در مرحله واگذاری به تولیدکنندگان است.

بازرس کل استان زنجان با اشاره به نتایج حاصل در حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری گفت: در ۱۸ ماه گذشته، بازرسی کل استان زنجان بیش از ۲۰ فقره گزارش هشداری مرتبط با تولید و سرمایه­گذاری به دستگاه­های اجرایی استان ارسال کرده است.

وی با بیان انکه وضعیت ۱۰ واحد تولیدی کلان در سال­های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ توسط بازرسی کل استان مورد بررسی واقع و مشکلات قابل حل آن­ها، رفع شده است، اظهار داشت: از جمله می­توان به رفع اختلاف حاصله در قرارداد ۲۲۰ میلیارد ریالی یکی از شرکت‌های استان و پیگیری­های انجام‌شده در خصوص رفع موانع تامین مواد اولیه و تامین ارز مورد نیاز برای تعدادی از شرکت‌های تولیدی اشاره کرد.

 

انتهای پیام/


منبع : راه دانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا