معاون آموزش و پرورش در زنجان: شکاف طبقاتی با وجود شیوع ویروس کرونا بیشتر آشکار و نمایان شد

– به گزارش زنجان سحر –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، رضوان حکیم‌زاده ظهر امروز در جلسه مجازی تعیین برنامه‌های آموزش ابتدایی با شرکت راهبران و اعضای گروه‌های آموزش ابتدایی استان زنجان اظهار داشت: نظام رقابتی و مقایسه‌ای مولد خشونت‌ها و نزاع‌های جامعه انسانی هستند چرا که اصلا ساختار مقایسه‌کردن کودکان صحیح نیست.

وی با بیان اینکه در پژوهش‌هایی که اخیرا انجام شده محققان به این نتیجه دست یافته‌اند که کودکان از بدو تولد در معرض مولد محرک‌هایی قرار می‌گیرند که شخصیت آن‌ها شکل می‌گیرد، تصریح کرد: محققان همچنین معتقدند اگر به کودکان تا سن پنج سالگی قدرت یادگیری آموزش داده شود قطعا آن‌ها در آینده نسبت به همنوعان خود از قدرت یادگیری بیشتری بهره خواهند برد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید قبل از دوران ابتدایی به کودکان هزینه کرد، تصریح کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سران قوا و مسئولان عالی نظام تاکید کردند که باید برای تربیت فرزندان و کودکان سرمایه‌گذاری کرد. آنچیز که مسلم است تلویزیون،  محیط و والدین در تربیت یک کودک تاثیرگذار است و بخاطر همین موضوع بود که مقام معظم رهبری به مسئولان نظام تاکید کردند مراقب مهدکودک‌ها و پیش دبستانی‌ها باشید چراکه  مهدکودک‌ها فقط مراکز نگهداری کودک نیست و باید در آن موضوعات تربیتی و پرورشی جدی گرفته شود.

وی در ادامه به موضوع مهم تربیتی و پرورشی در مدارس ابتدایی اشاره کرد و گفت: معلم برای یک دانش‌آموز ابتدایی خصوصا پایه‌های اول و دوم تاثیر تربیتی بسیاری دارد و معلم در صورتی می‌تواند تاثیر مثبتی بر شخصیت کودکان بگذارد که رفتارش با گفتار هماهنگ باشد.

جزئیات تحصیل حضوری دانش‌آموزان در مدرسه / حضور دانش‌آموزان ‌پایه‌های اول و دوم در مدرسه
استاندار کرمان از غیبت مدیران در جلسه امروز شورای آموزش و پرورش انتقاد کرد
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان: ۲۵۰۰ مدرسه زیر ۵۰ نفر داریم
نماینده مردم دشت ورامین در مجلس: مطالبات انباشته شده فراوانی در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد

حکیم‌زاده با تاکید بر اینکه در مدارس باید برای دانش‌آموزان فرصت دیده شدن و صحبت کردن فراهم شود، گفت: یکی از مهارت‌هایی که باید دانش آموزان در سنین کودکی بیاموزند مهارت “صحبت کردن” است؛ فردی که بتواند به خوبی صحبت کند قطعا در آینده فرد موفقی خواهد بود. علاوه بر مهارت صحبت کردن، مهارت جرأت‌ورزی نیز وجود دارد که سازمان بهداشت جهانی معتقد است یکی از مهارت‌های لازم یادگیری برای کودکان مهارت جرأت‌ورزی است چون که افراد باید بتوانند از سنین کودکی بدون خشونت و نزاع، نظرات خود را به دیگران ارئه دهند.

وی در ادامه به چالش ایجاد شده در مدارس توسط ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: وجود کرونا برای مدارس هم فرصت و هم چالش ایجاد کرد. اگر بخواهیم به بُعد فرصت کرونا در مدارس بپردازیم باید بگوییم که کرونا سبب شد که معلمان و فرهنگیان خلاقیت‌های ارزشمند خود را نشان دهند؛ همینطور برخی از معلمان در سطح کشور محتواهایی از خود تولید کردند که وزارت آموزش و پرورش به این نتیجه رسید که دیگر نیاز نیست تولید محتواها به برخی از موسسات سپرده شود. حتی کرونا سبب شد که ارزش کار مدیران، معلمان و مدارس به تمام اقشار جامعه ثابت شود چرا که اکثر خانواده‌های دانش‌آموزان اذعان کرده‌اند که بعد از شیوع ویروس کرونا زحمات معلمان را از نزدیک لمس کرده‌ایم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیا هم نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای معلم باشد، گفت: این موضوع به همه ثابت شده است که معلم بهترین گزینه برای آموزش دانش‌آموزان است و هیچ ابزاری نمی‌تواند جایگزین معلم شود.

وی در پایان به بُعد چالشی ویروس کرونا در مدارس کشور اشاره کرد و گفت: کرونا به همه ما نشان داد که نابرابری‌هایی که در جامعه وجود دارد بیشتر از تصورات ما بود. شکاف طبقاتی با وجود شیوع ویروس کرونا بیشتر آشکار و نمایان شد و ما متوجه شدیم که چقدر دست‌های ما خالیست و همچنان این چالش با ما وجود دارد. متاسفانه برخی از خانواده‌ها توانایی خرید تبلت برای فرزندانشان ندارند و این همان موضوعی است که کرونا در جامعه چالش ایجاد کرده است.

انتهای پیام/ ت


منبع : تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن