مهارت‌آموزی زندانیان، زمینه اصلاح رفتار و ورود به جامعه پس از آزادی را فراهم می‌کند

به گزارش زنجان سحر؛ محمدرضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به افتتاح مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی زندان مرکزی زنجان اظهار داشت: این مراکز طبق تفاهمنامه سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در کل استان‌ها افتتاح و دایر خواهند شد.

وی با اشاره به اهداف مراکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی زندانیان خاطرنشان کرد: نیازسنجی، برنامه‌ریزی، اجرای مشاوره برای نظارت و پایش، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای جهت توانمندسازی در دوران محکومیت و اشتغال‌پذیری پس از آن و همچنین جهت بازدارندگی از ارتکاب جرم پس از آزادی از زندان، مهمترین اهداف ایجاد این مراکز است.

انصاری با بیان اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پیش از این نیز برای زندانیان ارائه می‌شد، افزود: ایجاد مراکز مهارت‌آموزی، آموزش‌ها را کانالیزه و هدفمندتر می‌کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان در خصوص نحوه فعالیت مرکز مهارت‌آموزی گفت: ابتدا نیازسنجی شده و مشاوره می‌شوند و سپس دوره‌های مقرر در قالب دوره‌های مهارتی از طریق مربیان درون‌سازمانی یا برون‌سازمانی و یا مربیان افتخاری ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در پایان دوره‌ها طبق فرآیند سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از مهارت‌آموزان، آزمون به عمل می‌آید، اظهار داشت: در صورت موفقیت و کسب امتیاز لازم در این آزمون‌ها گواهی حضور در دوره یا گواهی مهارت برای مهارت‌آموزان صادر می‌شود.

انصاری افزود: در صورتی که مهارت‌آموزان دارای سواد پایینی باشند، گواهی حضور و در صورت کامل بودن سواد، گواهی استاندارد بین‌المللی مهارت صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: هر ۲ گواهی مذکور برای اشتغال مهارت‌آموزان بعد از دوران محکومیت، کمک می‌کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان در خصوص رشته‌ها و دوره‌هایی که ارائه خواهند شد، گفت: دوره‌های آموزشی بر حسب نیاز خواهد بود و پس از نیازسنجی، دوره‌ها در حوزه‌هایی که متقاضی بیشتری داشته باشد در بخش آقایان و بانوان ارائه می‌شود.

انصاری تاکید کرد: فراگیری آموزش‌های مهارتی مددجویان با ایجاد شرایط اولیه برای اشتغال می‌تواند اصلاح رفتار آن‌ها برای ورود به جامعه پس از آزادی را نیز فراهم آورد.

 

انتهای پیام/


منبع : راه دانا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا