نمایشگاهی در حد رفع تکلیف / کاش نمایشگاه مطبوعات زنجان برگزار نمی شد!

سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های استان که تا لحظه آخر برگزاری آن نامعلوم بود در محل دائمی نمایشگاه های کاسپین زنجان در حال برگزاری است.

نمایشگاه مطبوعات که در دوره قبل به شکل مستقل و در کارخانه کبریت برگزار شد با حاشیه‌های فراوانی و عدم استقبال مردمی برگزار شد؛ از همین رو هنگامی که موضوع پر چالش جدایی نمایشگاه مطبوعات از نمایشگاه کتاب در دوره فعلی مطرح شد؛ با مخالفت‌هایی مواجه شد چرا که استنباط این بود که نمایشگاه مطبوعات به تنهایی از مخاطب محدودی در جامعه ایران برخوردار است و برگزاری همزمان و در چند غرفه جنب نمایشگاه کتاب، موجب می‌شود هزاران خریدار کتاب از نمایشگاه مطبوعات نیز به عنوان چاشنی نمایشگاه بازدید کنند.

به استدلال این گروه برگزاری همزمان نمایشگاه کتاب و مطبوعات موجب مراجعه تعدادی بیشتری به نمایشگاه مطبوعات شده و همین امر موجب جذب مخاطبان بیشتر را برای رسانه‌ها فراهم می‌سازد.

مخالفان این موضوع نیز بر این باور بودند که کتاب و مطبوعات هر چند هر دو یک نمایشگاه فرهنگی هستند؛ اما کارکرد متفاوت دارند و باید به صورت مجزا از هم برگزار شود.

در نهایت اما نظرات گروه نخست غالب شده و فراخوان نمایشگاه مطبوعات برای برگزاری همزمان آن با نمایشگاه کتاب منتشر شد؛ فراخوانی که بر اساس آن قرار بود در ۷۰ غرفه دایر شود؛ اما به علت اقبال کم مطبوعات و خبرگزاری‌ها تعداد غرفه‌ها به ۴۰ عدد کاهش یافت.

*عدم حضور برخی از خبرگزاری ها و روزنامه ها

از بین خبرگزاری‌ها فارس؛ تسنیم؛ مهر و خبرگزاری بسیج و از روزنامه‌های محلی استان نیز روزنامه مردم نو به همراه تعدادی دیگر از نشریات از حضور در نمایشگاه انصراف دادند.

با این حال آنچه در روز نخست نمایشگاه به چشم می‎خورد؛ نصب عنوان برخی از رسانه‌ها بر سر در غرفه‌ها بود که گویا قصد نداشتند به نمایشگاه بیایند یا هنوز کاری برای آماده‌سازی غرفه خود نکرده بودند؛ هر چند که پس از گذشت دو روز برخی از غرفه‌ها همچنان سرد و بی‌روح هستند و تنها به نصب یک برچسب عنوان رسانه اکتفا کرده‌اند.

از دیگر موضوعاتی که در برپایی غرفه‌های مختلف به چشم می‌خورد؛ عدم در نظر گرفتن فضای یکسان برای رسانه‌های مختلف بود؛ چرا که با وجود اعلام مسؤولان مبنی بر اختصاص یک فضای ۹ متری برای هر غرفه؛ اما چنین اتفاقی رخ نداده و فضای برخی از غرفه‌ها بزرگ‌تر از سایرین بود!

حضور عمدتا رسانه های طرفدار دولت همراه با حضور بسیار کمرنگ رسانه های مستقل و منتقد و همچنین نبود رسانه های شهرستان ها حاکی از تنگ نظری و فضای تک قطبی شده توسط مسئولان در عرصه خبر و اطلاع رسانی استان می باشد .

*نمایشگاهی خالی از شخصیت ها و سیاسیون

سومین نمایشگاه مطبوعات زنجان این روزها در حالی روزهای سرد و پاییزی خود را طی می‌کند که در دوره قبل به لحاظ در پیش بودن انتخابات محل رفت و آمد بسیاری از احزاب سیاسی و کاندیداهای انتخاباتی بود و بیشترین مشتریان رسانه‌ها؛ احزاب و جریانات سیاسی بودند.

 اما این بار نمایشگاه نه تنها نمودار رو به رشد کمی و کیفی دوره قبل خود را طی نکرده بلکه با افت جدی در حجم و عناوین رسانه‌‏های شرکت کننده روبه‌رو شده و به همان نسبت نیز افت مخاطب را تجربه می‌کند.

با همین فرمول ساده نمایشگاه مطبوعات نیز در سایه نمایشگاه کتاب؛ پر از خالی شد و بخشی از پشتوانه مردمی‌اش را از دست داد تا شاید در سال‌های آینده مسؤولان به رسانه نه به عنوان یک ابزار تبلیغی بلکه بخشی که تاثر گذاری مهمی در جامعه و کشور دارند بنگرند و سنگ در چاه افتاده بی‌توجهی به رسانه‌ها را بیرون بکشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا