وزیر بهداشت: دستور واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال در روستا‌ها صادر شد/ رکورد واکسیناسیون روزانه کشور شکست

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بررسی روند بیماری کرونا، واکسیناسیون و کلنگ‌زنی مرکز جامع سلول‌های بنیادی و بازساختی دانشگاه علوم پزشکی سلطانیه، وارد استان زنجان شد.

وزیر بهداشت در برنامه سفر یک روزه خود به زنجان ضمن دیدار با آیت‌الله خاتمی امام جمعه زنجان، از مرکز واکسیناسیون خودرویی، همینطور از کلینیک تخصصی، آموزشی و درمانی بیماران ام اس استان زنجان و نهایتاً از انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مهرانه بازدید کرد.

عین‌اللهی در حاشیه بازدید از مراکز واکسیناسیون زنجان در جمع خبرنگاران گفت: به لطف پروردگار مقدار بسیار بالایی واکسن کرونا وارد کشور شده است و تمام مردم کشور ایران، دانشجویان، بسیجیان همه اقشار در حال کمک به درمان و ریشه‌کنی این ویروس هستند.

وی افزود: روز گذشته رکورد واکسیناسیون در کشور زده شد به طوری که یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شد و امیدواریم این رقم در طول روز‌های پیش رو بالاتر نیز برود و مردم کشور به سرعت واکسینه شوند. با این حال با فراوانی واکسن موجود امیدوار هستیم که مراکز واکسیناسیون را نیز بیش‌تر کنیم تا ریشه این بیماری به طور کامل کنده شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در تمام دنیا و تجربیاتی که در کشور بدست آمده این است که یکی از مهمترین راه‌های کنترل این بیماری واکسیناسیون است. با این وجود در سال گذشته که کادر بهداشت و درمان در حدود ۹۵ درصد واکسینه شدند امسال بیماری چندانی نگرفتند و حتی در صورت ابتلا نیز بیماری بسیار خفیف بود و فاقد مرگ و میر.

وی با ابراز امیدواری از اینکه تا کنون مردم در روند واکسیناسیون همکاری خوبی داشته‌اند که امیدواریم بعد از این نیز ادامه‌دار باشد، تصریح کرد: در آینده کارت واکسیناسیون ارزش بالاتری خواهد داشت و همین روز‌ها نیز اگر به کشوری دیگر قصد سفر وجود داشته باشد حتما ارائه کارت واکسن ضروری خواهد بود.

عین‌اللهی تاکید کرد: شرط برای بازگشایی دانشگاه‌ها در کشور این است که باید تمام دانشجویان واکسینه شوند به همین دلیل از روز گذشته واکسیناسیون این قشر نیز آغاز شده است با این حال تمام اساتید و معلمان نیز در حال واکسیناسیون هستند. در این راستا واکسیناسیون خانواده دانشجویان را نیز ابلاغ کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را از اواسط مهر ماه بازگشایی خواهیم کرد و وزارت علوم نیز خود را آماده می‌کند تا با نظر وزیر آموزش عالی این بازگشایی را انجام دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در ارتباط با دارو‌های مورد نیاز بیماران کرونایی مشکلی در سطح کشور وجود ندارد، عنوان کرد: در مرحله اول که ویروس در بدن بیماران فعال می‌شود دارو رمدسیویر موثر است و به اندازه کافی در اختیار مراکز بیمارستانی قرار دارد اما در برخی حالات که بیماری در بدن استقرار می‌یابد این دارو چندان موثر نیست.

وی خاطر‌نشان کرد: روند ابتلا به بیماری در سطح کشور همزمان با واکسیناسیون در حال فروکش است و در درمان بیماران کرونایی مشکلی وجود ندارد و امیدواریم در طول سه هفته پیش رو شاهد کاهش تعداد بستری‌ها در بیمارستان‌ها نیز باشم.

عین‌اللهی با بیان اینکه درصد واکسیناسیون در استان‌های مختلف کشور متفاوت است، گفت: اما در شهر‌های بزرگ افراد بالای ۴۵ سال واکسینه شدند و در مناطق مرزی رنج سنی به ۳۵ و ۲۵ نیز رسیده است با این حال در کل کشور جمعیت ۳۵ تا ۴۵ که واکسینه شدند بیشترین مقدار است.

این مقام مسئول گفت: با ورود محموله‌های جدید واکسن کرونا به کشور دستور تزریق واکسن به افراد بالای ۱۸ سال در مناطق روستایی صادر سده است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه پنج مرکز تولید واکسن داخلی در طول روز‌های گذشته مجوز اضطراری گرفته‌اند و تولیدات این مراکز به میزان واردات اضافه خواهد شد، عنوان کرد: یقینا با افزایش تعداد واکسن موجودی روند واکسیناسیون نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در استان زنجان مشکلی به لحاظ مراکز واکسیناسیون وجود ندارد، عنوان کرد: واکسیناسیون در این استان در دو شیفت در حال انجام است و حتی در برخی مراکز واکسیناسیون پایین‌تر از رنج اعلامی نیز انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا