چرا روند پرورش ماهی خاویار در استان زنجان به کندی پیش می‌رود؟/ فعالیت مزرعه پرورش ماهی با ۳۰درصد ظرفیت

– –

به گزارش زنجان سحر به نقل از تسنیم از زنجان ، پرورش ماهی یکی از صنایعی است که همواره علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمد مناسبی نیز برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند در این بین پرورش ماهیان خاویاری که از جمله با ارزش‌ترین و اقتصادی‌ترین گونه‌های ماهی هستند به دلایل مختلف از جمله تولید گوشت و تخم سیاه آن همواره در اقصی نقاط کشور مورد توجه قرار گرفته است.

در استان زنجان نیز شهرستان ماهنشان به دلیل همجواری با رودخانه قزل‌اوزن یکی از قطب‌های پرورش ماهی محسوب می‌شود که از چند سال اخیر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اقدام به احداث نخستین مزرعه پرورش ماهی خاویار کرده‌اند اما با گذشت سال‌ها این مزرعه هنوز تکمیل و به بهره‌برداری کامل نرسیده است به عبارت دیگر استان زنجان هنوز نتوانسته نام خود را در بین استان‌های تولید‌کننده مروارید سیاه جا نماید و هنوز هم تکمیل این پروژه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و علت عدم به سرانجام رسیدن این پروژه و اینکه آیا می‌توان افقی برای تکمیل طرح داشت همواره جز سوالات اساسی است.

در این زمینه منصور حقی‌راد، مدیر‌کل امور شیلات استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه تمام مجوز‌های زیست محیطی نخستین مزرعه پرورش ماهی خاویاری در زنجان صادر شده است، اظهار داشت: این مزرعه در حال تکمیل و خرید تجهیزات لازم است و هنوز وارد فاز نهایی بهره‌برداری نشده است.

وی با بیان اینکه این مزرعه پرورش ماهی خاویاری همانند بسیاری از مزارع پرورش ماهی در ماهنشان قرار دارد، گفت: موقعیت این مزرعه در منطقه حفاظت شده قرار گرفته و با توجه به اینکه صدور مجوز پرورش این ماهیان در رده چهارم زیست محیطی قرار دارد و این امر عملا در منطقه حفاظت شده ممنوع است، بنابراین با صدور مجوز پرورش این ماهی در ماهنشان موافقت نمی‌شد اما با رایزنی‌هایی که با سازمان حفاظت محیط زیست کل کشور انجام گرفت در سال گذشته مجوز پرورش صادر شد.

مدیر‌کل امور شیلات و آبزیان استان زنجان تاکید کرد: ماهنشان جز حوزه آبخیز دریای خزر محسوب می‌شود و قبل از احداث سد منجیل نیز رودخانه قزل‌اوزن یکی از خاستگاه‌های تولید ماهی خاویار بود در نهایت پس از بررسی موارد مذکور مجوز بهره‌برداری صادر شد بنابراین یکی از اصلی‌ترین دلایل دیرکرد پروژه اخذ مجوز بهره‌برداری از سازمان محیط زیست بود.

یک تن و ۲۰۰ کیلو ماهی قاچاق در شهرستان طبس کشف شد
صید ماهی خاویار بزرگ با عمر ۱۰۰ سال در آمریکا!
۳۰۰ تن انواع ماهی از اذربایجان‌غربی به کشورهای همسایه صادر شد

وی با بیان اینکه تحریم‌ها خود دلیل دیگری شد تا تجهیزات شدیدا افزایش قیمت یابند، تصریح کرد: افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها روند اجرای پروژه را بسیار کند کرد با این حال با رفع برخی موانع مراحل اخذ پروانه بهره‌برداری در حال انجام است.

حقی‌راد در ادامه با اشاره به اینکه با کمک سازمان شیلات تا حدودی آزاد‌سازی ماهی خاویار در این مزرعه انجام شده و با ۳۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت است، خاطر‌نشان کرد: در سال گذشته ۲ هزار قطعه نوع خاصی از ماهی خاویار و یک هزار و ۵۰۰ قطعه ماهی اوزون‌برون رها سازی شده اما ظرفیت این مزرعه برای پرورش ماهیان سرد‌آبی بیش از ۸۰ تن است که هنوز تا رسیدن به ظرفیت نهایی تولید فاصله زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه ماهیان خاویاری علی‌رغم ارزش افزوده بالا دیربازده هستند، عنوان کرد: بعد از سنین چهار سالگی جنسیت مشخص می‌شود و ماهیان نر برای تولید گوشت استفاده می‌شوند اما ماده‌ها برای تولید خاویار پرورش می‌یابند که با توجه به شرایط آب و هوایی در زنجان حداقل ۱۰ سال زمان نیاز است تا تخم خاویار از آن‌ها استحصال شود.

مدیر‌کل شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: سالانه تقریبا ۱۰ درصد حجم پروژه، رها‌سازی ماهی خاویار انجام می‌شود تا در طول سالیان متمادی تولید پایدار وجود داشته باشد. با این حال جهاد کشاورزی در بحث صدور مجوز‌ها و ارائه تسهیلات با سرمایه‌گذاران همراهی لازم را دارد و کمک‌‌رسان می‌باشد.

با این تفاسیر آنچه‌ که نمود کامل دارد این است که هنوز فاصله زیادی وجود دارد تا استان زنجان نیز در زمره استان‌های تولید‌ کننده خاویار قرار گیرد چرا که اولا تنها مزرعه پرورش با حداقل ظرفیت در حال فعالیت بوده و هنوز ۷۰ درصد ظرفیت این مزرعه به دلیل عدم تکمیل، وارد فاز بهره‌برداری نشده و از سویی دیگر شرایط آب و هوایی زنجان نیز سبب شده تا تولید خاویار با چند سال تاخیر نسبت به استان‌های گرمسیری مورد استحصال قرار گیرد.

با این حال با وجودی که موانع بزرگی همچون اخذ مجوز زیست محیطی به سرانجام رسیده اما وجود برخی مشکلات و افزایش قیمت خرید تجهیزات روند ادامه طرح را نیز با کندی مواجه کرده که این امر خود سرمایه‌گذار را بی‌میل به ادامه کار می‌کند اما امید می‌رود با همراهی که سازمان شیلات و جهاد کشاورزی دارد مشکلات تنها مزرعه پرورش ماهی خاویار استان حل شود و این ماهی نیز بتواند همانند ماهی قزل‌آلا سرمایه‌گذاران را به سمت پرورش خود جذب کرده و علاوه بر ایجاد اشتغال در استان سبب ارزی‌آوری نیز شود.

انتهای پیام/س


منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا