چرا سرمایه‌گذاران رغبتی برای تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی در زنجان ندارند؟

با توجه به محدودیت‌هایی که در تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز کشور از منابع فسیلی وجود دارد این امر می‌تواند در گذر زمان مشکلات متعددی را ایجاد نماید اما در راستای آینده‌نگری که انجام گرفته سیاست‌گذاری برای تولید انرژی برق از منابع تجدید‌پذیر جز وظایف وزارت نیرو قرار گرفته است که در این زمینه نیز از سال‌های گذشته سازمان انرژی‌های تجدید‌‌پذیر و بهره‌برداری از انرژی برق تاسیس شده است تا با این اقدام قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی و بادی برای تولید برق فراهم شود.

با این حال در کنار انرژی‌های خورشیدی که می‌تواند علاوه بر مقیاس‌های بزرگ در مقیاس‌های کوچک خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرد، نیروگاه‌های بادی نیز از جمله سایر مولد‌های انرژی برق هستند که از منابع انرژی تجدید‌پذیر محسوب می‌شود و با در نظر گرفتن شرایط خاصی امکان استفاده از این ظرفیت نیز در برخی نقاط کشور فراهم است.

استان زنجان نیز به دلیل بهره‌مندی از تابش آفتاب و باد در بیشتر نقاط و در اکثر فصول سال یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های تولید انرژی پاک و نو را دارد و بهره‌مندی از این امور می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب کرده و در مسیر استفاده از این انرژی‌ها قدم‌های موثری در توسعه و آبادی هر چه بیشتر بردارد‌. این در حالی است که در زمینه سرمایه‌گذاری‌های کلان در انرژی‌های پاک این استان می‌تواند گزینه مناسبی باشد و از سویی دیگر بام هر خانه می‌تواند به عنوان یک نیروگاه و مخزن کوچک ذخیره انرژی خورشیدی عمل کند که این اقدام علاوه بر کمک به سطح تولید برق در سطح کشور می‌تواند سطح درآمدی و اقتصادی خانواده‌ها خصوصا افراد نیازمند به نهاد‌های خاص را بهبود ببخشد و از وابستگی خارج نماید.

اما با اینکه برق تولید شده توسط نیرو‌گاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس تا ۲۰ سال خرید تضمینی توسط دولت دارد و بسیاری‌ها علاقه‌مند برای استفاده از این ظرفیت هستند ولی همواره موانعی در این مسیر وجود دارد به طوری که بنا بر اذعان کارشناسان هزینه احداث نیروگاه کوچک پنج مگاواتی ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است که این امر خود مانع از ادامه روند اجرای کار می‌شود چراکه تامین یکباره این هزینه برای بسیاری از خانواده‌ها در شرایط کنونی غیر ممکن است.

با این حال اگر طرح به درستی اجرا شود و دستگاه‌های ذیربط هماهنگی‌های لازم را داشته باشند و با مردم همراه شوند این استان می‌تواند حتی قطب تولید انرژی‌های تجدید‌پذیر شود اما رسیدن به این هدف نیازمند مانع‌زدایی از پیش‌روی سرمایه‌گذاران کلان و بخش خانگی است.

با این حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا راهکاری برای افزایش رغبت برای احداث نیرو‌گاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در بام منازل در استان وجود دارد؟ چرا استان زنجان هنوز نتوانسته از ظرفیت انرژی باد و نصب توربین‌های بادی استفاده نماید؟

علی خلجی، مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای زنجان با اشاره به اینکه برای حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق از انرژی خورشیدی به ویژه در بخش خانگی قوانینی وجود دارد، اظهار داشت: وام‌های کم‌بهره برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با هماهنگی شرکت توزیع انجام می‌شود و ساز و کاری وجود دارد تا این تسهیلات به افرادی که درخواست احداث نیروگاه خورشیدی دارند پرداخت شود.

وی افزود: متاسفانه در طول سال گذشته قیمت دلار افزایش یافت و همین امر باعث شد تا هزینه احداث هر کیلو‌وات به ۲۳ میلیون تومان افزایش یابد و همین امر مانع از رغبت و ادامه کار توسط علاقه‌مندان شد.

مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای زنجان با بیان اینکه دولت، برق تولید شده از این نیروگاه‌ها را با قیمت بالاتری خریداری می‌نماید گفت: اگر هزینه احداث نیروگاه‌ها کمتر شود مردم بیشتر راغب به این امر خواهند شد چرا که از لحاظ قانونی بستر کاملا فراهم است و در محلی که انشعاب رسمی وجود دارد درخواست احداث نیروگاه شود به طور متوسط تولید برق با نرخ مصوب نیروگاهی یک هزار و ۵۰۰ تومان هر کیلووات ساعت خریداری می‌شود و برق مصرفی خانواده نیز با قیمت پایین‌تری محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر امسال قیمت دلار کاهش یافته و منطقی شود تمایل برای سرمایه‌گذاری بالا‌تر می‌رود و بستر از طریق وزارت نیرو کاملا آماده است، تصریح کرد: با یک شرکت ایرانی رایزنی شده تا با سرمایه‌گذاری در زنجان اقدام به تولید پنل‌های خورشیدی نماید.

خلجی با تاکید بر اینکه توسعه نیرو‌گاه‌های خورشیدی علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست و منبع درآمد در تامین برق کمک کننده وزارت نیرو خواهد بود، گفت: امیدواریم در سال جاری با بهبود شرایط به توسعه نیروگاه‌های خورشیدی بپردازیم اما متاسفانه مسائل اقتصادی مانع رسیدن به هدف می‌شود.

وی در خصوص توربین‌های بادی و نصب آن در استان بیان کرد: در این استان سایت پژوهشگاه نیرو برای تست توربین‌های بادی وجود دارد و در قوانین بودجه برای آن اعتبار پیش‌بینی شده است اما با وجودی که زیرساخت‌های لازم فراهم است اما سرمایه‌گذار برای نصب توربین‌های بادی در زنجان وجود ندارد.

مدیر‌عامل شرکت برق منطقه‌ای زنجان با اشاره به اینکه در استان قزوین دو متقاضی برای نصب توربین‌های بادی وجود دارد و مقرر است تا دو نیروگاه ۵۰ مگاواتی احداث شود، عنوان کرد: هیچ تفاوت دیدگاهی بین دو استان از این منظر و‌جود ندارد و نبود سرمایه‌گذار مهم‌ترین علت عدم نصب توربین‌های بادی در زنجان است.

با تمام این‌ها علی‌رغم مشکلاتی که در مسیر سرمایه‌گذاری انرژی‌های پاک خصوصا در مقیاس کوچک وجود دارد اما به طور قطع سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های نو می‌تواند علاوه بر کمک به اقتصاد بیشتر خانواده‌ها، درآمد پایدار ایجاد کرده و از سویی دیگر کمک کننده به تولید برق در استان و کشور باشد.

بنابراین ورود به این حوزه می‌تواند راهگشاترین اقدام برای دستیابی به درآمد و قدم گذاشتن در راه توسعه باشد که با این امر استان زنجان حتی می‌تواند با استفاده بهینه از این انرژی‌های پایدار به یکی از قطب‌های تولید انرژی پاک تبدیل شده و حتی علاوه بر تامین نیاز استان به مرحله صادرات نیز برسد. اما هزینه اولیه احداث این نیروگاه‌ها حتی در سطوح کوچک خانگی بالا بوده و نیازمند این است تا در هزینه احداث تا حد امکان تجدید نظر شود و پایین‌تر بیاید بلکه علاقه‌مندان بتوانند از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نمایند.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا