کارگران شهرداری زنجان در اعتراض به برون‌سپاری مناطق تجمع کردند

از اواخر سال گذشته امور شهری منطقه چهار شهرداری زنجان به پیمانکار واگذار شد. در همین راستا امسال هم مسئولان شهرداری زنجان تصمیم گرفتند قسمت فضای سبز منطقه چهار را هم به پیمانکار واگذار کنند. همین موضوع کافی بود تا کارگران منطقه چهار شهرداری زنجان مقابل استانداری زنجان تجمع کنند و خواستار لغو برون‌سپاری شوند.

شاید یکی از دلایلی که سبب اعتراض کارگران شهرداری به موضوع برون‌سپاری شده عدم موفقیت برون‌سپاری فضای سبز منطقه یک شهرداری زنجان در سال ۹۶-۹۷ بود. در آن زمان فضای سبز منطقه یک شهرداری زنجان حدود ۱۵ ماه به پیمانکار سپرده شد ولی پیمانکار مربوطه به دلیل کاهش هزینه‌ها علاوه بر اینکه از بسیاری از خدمات به فضای سبز شهری خودداری کرد و سبب خشک شدن بیش از ۲۰۰ درخت تنومند در فضای سبز زنجان شد، در انجام وظایف خود در غفلت خواب مسئولان شهرداری زنجان کوتاهی کرد.

همینطور این پیمانکار بعد از ندادن حقوق و سنوات یک ماه کارگران و عدم واریز یک ماه از بیمه کارگران شهرداری، از استان زنجان گریخت؛ البته بعد از دو سال شکایت و دوندگی کارگران فقط بخشی از حقوق و بیمه کارگران زنده شد. حالا بماند که نماینده کارگران شهرداری می‌گوید با اینکه حکم مسدودی حساب پیمانکار متخلف را گرفته‌ایم ولی معلوم نیست چرا “بانک عامل” از مسدودی حساب پیمانکار خودداری می‌کند.

“علی” یکی از کارگرانی که مقابل استانداری تجمع کرده بود اعلام کرد: حقوق ما توسط پیمانکار واریز نشده و ما از آینده و امنیت شغلی خودمان می‌ترسیم. شهرداری هیچ نظارتی بر پیمانکار نمی‌کند و چه ضمانتی وجود دارد که در آینده بازهم در زمینه واریز حقوق به مشکل نخوریم.

“محمد” یکی دیگر از کارگران گفت: ماه رمضان تمام می‌شود و به خاطر اینکی پولی ندارم یخچال خانه ما خالی است. ۴۰ روز است که به ما حقوق ندادند. مشکلات بسیار است و نمی‌دانیم کدامیک را به شما بگوییم. بیمه ما به عنوان سختی زیان آور واریز نمی‌شود، امنیت شغلی نداریم، حقوق ما بر اساس طبقه‌بندی واریز نمی‌شود و همه اینها دغدغه‌های ما هستند و جالب است مسئولان شهرداری فقط سکوت می‌کنند.

عبدالعظیم همایونی‌فرد نماینده کارگران شهرداری زنجان اظهار داشت: ده‌ها کارگر با سابقه و ثابت در مناطق چهارگانه شهرداری وجود دارد که میانگین سابقه آن‌ها بیش از ۱۰ سال است و حالا شهرداری زنجان به جای اینکه این کارگران را تبدیل وضعیت کند و در خود شهرداری به کار بگیرد متاسفانه اقدام به برون‌سپاری مناطق کرده و قرار است تمام کارگران با سابقه را در اختیار پیمانکار بگذارد. این یعنی اینکه کارگران با سابقه شهرداری که عمرشان را در شهرداری سپری کرده‌اند باید در اختیار پیمانکار قرار بگیرند و به عنوان کارگر صفر فعالیت کنند.

وی معتقد است: شهرداری زنجان در برون‌سپاری در سال ۹۶ شکست خورد و پیمانکار مربوطه بدون هیچ محاکمه‌ای پا به فرار گذاشت و یک ماه از حقوق و بیمه کارگران را واریز نکرد و کلی هم به شهر خسارت وارد کرد. البته آن پیمانکار سبب خشک شدن ۲۰۰ درخت تنومند شد و مجبور شدیم از ریشه این درختان را برش دهیم. حالا مسئولان شهرداری با چه ضمانتی تصمیم گرفتند که مجددا مناطق چهارگانه شهرداری را به مرور زمان، برون‌سپاری کنند؟ آیا مسئولان شهرداری تضمین می‌دهند که حوادث تلخ سال ۹۶-۹۷ رخ ندهد؟ آیا تضمین می‌دهند که بر نحوه عملکرد پیمانکار نظارت درستی کنند و یا اینکه با پیمانکار در پشت پرده تعامل انجام خواهند داد؟

نماینده کارگران شهرداری زنجان تصریح کرد: از ۹ عضو شورای فعلی حدود شش نفر آن‌ها رد صلاحیت شده است. از سوی دیگر زمانی به پایان عمر شورای پنجم نمانده و به زودی شورای ششم پای کار خواهد آمد. با آمدن شورای جدید قطعا شهردار جدید معرفی خواهد شد و حالا با این تفاسیر مسئولان فعلی شورای شهر و شهرداری چگونه تضمین می‌دهند که واگذاری مناطق به پیمانکاران موفقیت آمیز باشد.

وی افزود: معاون شهردار وعده می‌دهد که به پیمانکار مربوطه اکیدا گفته‌ایم که حق و حقوق کارگران به موقع پرداخت شود ولی سوال من از همتیان معاون شهردار این است خود شما تا چند ماه آینده در شهرداری سمتی نخواهید داشت؛ پس چگونه تضمین می‌دهید؟

منصور مرادلو عضو شورای شهر زنجان گفت: در اواخر سال ۹۸ شهرداری زنجان  برای مناطق چهارگانه شهرداری اسناد آماده کرده بود و قصد داشت تمام مناطق را برون‌سپاری کند اما شورای فعلی جلوی شهرداری را گرفت. در نهایت شهرداری تلاش کرد که منطقه یک را برون‌سپاری کند و حتی پیمانکار هم مشخص شد ولی در نهایت باز هم شورا مخالفت کرد. البته همچنان امکان دارد که شهرداری مجددا بحث برون‌سپاری را مطرح کند چرا که عمر شورای فعلی چند ماهی بیشتر نمانده است.

سکوت معاون شهردار 

اما از سوی دیگر محمد همتیان معاون شهردار زنجان در واکنش به تجمع کارگران شهرداری زنجان حاضر به مصاحبه نشد و ترجیح داد به سکوت همیشگی خود ادامه دهد.

حالا با این تفاسیر باید ببینیم تکلیف کارگران شهرداری زنجان به کجا ختم خواهد شد. مسئولان شهرداری که خود بابت عدم اجرای طبقه‌بندی مشاغل توسط اداره کار چندین بار اخطار گرفته‌اند حالا چگونه تضمین می‌دهند پیمانکاران حق و حقوق کارگران مناطق چهارگانه شهرداری را به موقع و در قالب قانون پرداخت کنند؟  از این رو امیدواریم هرچه سریعتر مشکلات انبوه این کارگران زحمتکش شهرداری با ورود مسئولان عالی رتبه استانی حل شود.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا