گوگل، اپلیکیشن های فیلیمو ، آپارات و بَلَد را حذف کرد / مخالفان طرح صیانت چه پاسخی دارند؟

گوگل، اپلیکیشن‌های فیلیمو و آپارات را از بستر گوگل پلی حذف کرد. روابط عمومی شرکت صبا ایده خبر می‌دهد که این موضوع از طریق مراجع حقوقی در حال پیگیری است. به گفته صبا ایده، اپ‌های آپارات و فیلیمو ۱۰ روز پیش ایمیلی مبنی‌ بر عدم امکان استفاده از گوگل پلی به دلیل بند ۱۶.۵ (قوانین مربوط به تحریم) قوانین توسعه دهندگان مواجه شدند که در آن اعلام شد گوگل مجبور است اپ‌های آپارات و فیلیمو را به دلیل شرایط تحریم از گوگل پلی حذف نماید.

ماجرای حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپل و گوگل از سال ۹۶ آغاز شد. از همان زمان کاربران سیستم عامل اپل تا امروز با چالش جدی برای نصب اپ‌های ایرانی مواجه هستند اما گوگل برای دوره‌ای در همان سال اقدام به حذف اپ‌های ایرانی کرد ولی پس از دوره‌ای نسبتا کوتاه، شرایط به حالت عادی برگشت. با این حال، به نظر می‌رسد سخت‌گیری‌های گوگل برای کسب‌وکارها و کاربران ایرانی از سر گرفته شده و مشخص نیست دامنه حذف اپلیکیشن‌های ایرانی تا کجا ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده کارزار مخالفت با طرح صیانت / نقاب دروغین اکثریت یا چند می‌گیری امضا کنی؟

نکاتی که درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نمی دانید؟ + پاسخ به پرسش ها

این موضوع در حالی است که سال گذشت فیلیمو با ارائه تلویکا شعبه اروپایی خود را تاسیس کرد و تلویکا به دلیل ارائه بین‌المللی به قوانین کپی‌رایت و دیگر قوانین گوگل‌پلی پایبندتر بود. تلویکا، اپلیکیشن بین‌المللی فیلیمو هم که پیش از این با ارائه درگاه پرداخت‌های بین‌المللی کار خود را آغاز کرده بود، همچنان در گوگل‌پلی در دسترس است.

طرح صیانت
طرح صیانت
طرح صیانت
طرح صیانت

البته چندی پیش هم اعلام شد که گوگل پلی قصد دارد به زودی تغییراتی در رتبه‌بندی اپلیکیشن‌های اندرویدی در فروشگاه خود ایجاد کند. با این تغییر، تعداد ستاره‌ها براساس کشور، نوع دستگاه و سیستم عامل آن مشخص می‌شود تا اطلاعات بهتر و دقیق‌تری در اختیار کاربران قرار بگیرد. حالا باید دید آیا این موضوع هم نقشی در حذف فیلیمو و آپارات داشته یا خیر.

دو اشتباه استراتژیک ساکنین سابق سیدخندان

کمیل خجسته، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: امروز اپ‌های ایرانی مثل فیلیمو بلد از گوگل‌پلی حذف شدند. این رخداد را باید به عنوان برگی دیگر از نتایج عملکرد مدیریت ساکنین پل سید خندان در وزارت ارتباطات حساب کرد. محصولات مبتنی بر فناوری در یک محیط کسب‌وکار ناامن قرار دارند که هر روز منتظر یک اتفاق غیرمنتظره هستند.

از زاویه راهبردی، وضع موجود ناشی از دو عملکرد تیم سابق است:

۱. تعامل با دنیا مخصوصا در حوزه ارتباطات را بلد نبودند. آن‌ها نتوانستند به یک زبان مشترک برای تفاهم با دنیا برسند. چون نگاهشان با امریکایی‌ها حتی هم‌افق نبود. امریکایی‌ها حرف از شبکه و اینترنت پاک می‌زدند؛ تلگرام را تهدید می‌کردند که اگر پروژه ارزی‌ اش را پیش ببرد با او برخورد می‌کنند و این پلتفرم با چند صدمیلیون عضو را مجبور کردند تا یک پروژه‌ی بزرگش را خاموش کند. آنها تیک تاک چینی را فیلتر کردند تا اینکه این پلتفرم محبوب جهانی در نهایت مجبور شد با واگذارکردن بخشی از سهام خود به شرکت‌های امریکایی و مستقرکردن ستاد خود در امریکا اجازه فعالیت در امریکا را بگیرد. باوجود اینکه امریکایی‌ها زبان گفتگو با جهانشان یکه تازی در این حوزه و تسلط بر محصولات دیگران است. اما ساکنین سیدخندان دنبال چیزی می‌گشتند که نیست در جهان. چیزی به نام تکمیل زنجیره جهانی خدمات در جهان مصالحه‌ها.

دروغ سایت کارزار

۲. استراتژی اشتباه تعریف کردند. چون صحنه را درست ندیدند. آنها خود را در تقابل با خودکفایی تعریف کردند. در حالیکه عقلانیت انقلابی دنبال خودکفایی نیست. دنبال خوداتکایی است. نه‌می‌خواهد راه حضور بازیگر خارجی بسته شود. نه‌می‌خواهد امکان ارتباط جهانی گرفته شود. بلکه می‌خواهد خوداتکا باشد.

می‌توانید کافه بازاری داشته باشید و آن را معادل گوگل‌پلی بدانید. می‌توانید با حمایت درست فنی از آپارات در مقابل یوتیوب یا حمایت از بلد و نشان در مقابل ویز آن‌ها را رشد بدهید اما وقتی خوداتکا نباشید همه هزینه‌هایی که برای این کار شده به راحتی در یک شب از بین می‌رود. کافه بازار با آن همه نیروی متخصص و آن سرمایه‌گذاری و آن تکیه‌ای که دیگر اپ‌های ایرانی‌پسند برای انتشارشان به آن دارند همین الان یک اپ آسیب‌پذیر در مقابل گوگل است. کافیست گوگل اراده کند آن را از سیستم عامل خود حذف کند دیگر نه از تاک نشانی ماند و نه از تاک‌نشان. کنارگذاشتن خوداتکایی موجب می‌شود هیچ بیزنس‌پلنی در این مدل تعامل با دنیا جواب ندهد و بیشتر با استراتژی هر چه پیش آید خوش آید پیش رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا