یک بام و دو هوای طرح اقدام‌ ملی مسکن در زنجان/ واحدهای این طرح به‌موقع افتتاح می‌شود؟

 با اینکه مسئولان امر کشوری در سال ۹۸ وعده افتتاح واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در عرض ۲ سال را داده‌‌اند اما در استان زنجان تنها بخشی از این واحد‌ها در موعد مقرر دو ساله تحویل متقاضیان خواهند شد.

۲۳ آذر ماه ۹۸ نخستین فرصت ثبت نام ۴ هزار و ۹۲۰ زنجانی در طرح اقدام ملی مسکن فراهم شد و این ظرفیت در کم‌تر از ۴۰ دقیقه تمام شد بنابراین اشتیاق و یا در واژه‌ای بهتر نیاز به تامین مسکن با قیمت دولتی سبب شد تا عده زیادی از زنجانی‌ها همچنان متقاضی طرح باشند و از مسئولان امر تقاضای افزایش سهمیه استان را کردند که در نهایت پس از کش ‌و‌‌ قوس‌های فراوان امکان ثبت نام مجدد برای متقاضیان فراهم شد و در مراحل مختلف قریب به ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر از استان در این طرح شرکت کردند تا به آرزوی دیرینه خانه‌دار شدن دست یابند.

بالاخره پس از گذشت چندین ماه از ثبت نام در طرح، پیامک تخصیص برخی پروژه‌ها به متقاضیان زنجانی ارسال شد و افراد برای حفظ امتیاز خود باید مبلغ ۴۰ میلیون تومان را به حساب بانک عامل واریز می‌کردند، که در حال حاضر نیز این امر برای برخی متقاضیان همچون متقاضیان پروژه ۳۶۸ واحدی گلشهر و کوی نصر در دو مرحله انجام گرفته است.

این در حالی است که سعید شاهین‌فر معاون ساختمان و راه و شهرسازی استان زنجان نیز پیش از این در گفت‌و‌گو با این رسانه اعلام کرده بود به دلیل پیشرفتی که در پروژه‌های مذکور نسبت به بقیه پروژ‌های مسکن ملی وجود دارد هزینه مرحله دوم از متقاضیان این پروژه‌ها اخذ خواهد شد که خود این موضوع گویای این است که سایر پروژه‌های مسکن ملی در زنجان هنوز پیشرفت چندانی که محسوس باشد، مردم نیز آن را لمس کنند و نیاز به اخذ وجه باشد، را نداشته‌اند.

با تمام این‌ها، در سال ۹۸ مسئولان در همان روز‌های ثبت نام طرح مسکن ملی، در زمان‌های متفاوت وعده افتتاح و تحویل پروژه‌های مسکن ملی در عرض دو سال را دادند. حتی ۴ فروردین ۱۳۹۹ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: “در این طرح فرض بر این است که این برنامه ۱۸ تا ۲۴ ماهه به اتمام برسد با این حال در برخی از استان‌ها که پروژه ۵۵ درصد پیشرفت دارد حتی زودتر یعنی تابستان ۹۹ مسکن‌ها تحویل داده خواهد شد.”

در این زمینه وی حتی استان زنجان را نیز جزء استان‌های پیشرو در اجرای طرح اقدام ملی مسکن نیز معرفی کرده است. با این اوضاع به نظر می‌رسد که متقاضیان مرحله نخست طرح اقدام ملی مسکن زنجانی با گذشت قریب به ۱۶ ماه از ثبت نام طبق وعده‌ها باید حداکثر تا ۸ ماه دیگر مسکن خود را تحویل بگیرند و صاحب‌خانه شوند.

اما نکته‌ای که ذهن را به خود درگیر می‌کند این است که آنچه که شواهد نشان می‌دهد حکایت از این دارد که پروژه‌های مسکن ملی در زنجان پیشرفت چندانی ندارند که بتوانند در عرض چند ماه پیش‌رو آماده و تحویل متقاضیان شوند و یا حداقل این که بسیاری از واحدها امکان تحویل در چند ماه پیش‌رو ندارند.

سوال این است که آیا واقعا وعده تحویل مسکن‌های طرح ملی در عرض ۱۸ تا ۲۴ ماه شکل واقعیت به خود خواهد گرفت؟ مسکن‌های ملی در استان زنجان که اتفاقا وزیر راه و شهرسازی نیز این استان را پیشرو در این امر می‌داند چه زمانی کامل شده و تحویل متقاضیان خواهد شد؟ آیا تمام متقاضیان طرح مسکن ملی در استان تا حال حاضر موفق به تخصیص پروژه خود شده‌اند؟

در این زمینه مسعود بیات‌منش مدیر‌کل راه و شهرسازی استان زنجان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در سطح استان ۱۴ هزار و ۶۰۰ واحد مسکن ملی احداث می‌شود، اظهار داشت: از تعداد مذکور ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد در سطح شهر زنجان ایجاد می‌شود اما باید ذکر کرد ۹ هزار واحد از کل تعداد در سطح استان پیمان‌سپاری شده است.

وی با بیان اینکه پروژه‌ها دارای پیشرفت فیزیکی متفاوتی هستند افزود: برخی از پروژه‌ها تا سقف پنجم نیز پیشرفت کرده‌اند و تعدادی از پروژ‌ها نیز هنوز در مرحله فونداسیون قرار دارند.

مدیر‌کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تا حال حاضر برای ۱۰ هزار واحد تخصیص پروژه انجام شده است، گفت: سعی بر این است تا تخصیص سایر واحد‌ها نیز انجام گیرد.

وی با بیان اینکه برنامه ساخت‌ مسکن‌های طرح اقدام ملی دو ساله است، عنوان کرد: تمام واحد‌هایی که هم‌اکنون در مرحله اجرا در استان قرار دارند تا پایان سال ۱۴۰۱ تکمیل و تحویل متقاضیان خواهند شد. با این حال باید ذکر کرد بخشی از واحد‌ها تا شهریور و تعدادی نیز تا پایان سال جاری تحویل متقاضیان خواهد شد.

همینطور این مسئول امروز در گفت‌وگو با این رسانه به بزرگی کار ۱۵ هزار واحد مسکن اشاره کرد و گفت: مهلت آغاز تا پایان پروژه دو سال است و قطعا در مهلت دو ساله به پایان می‌رسد.

در دولت قبلی از سال ۸۸ تا ۹۱ آغاز ساخت حدود ۶ هزار واحد مسکن مهر آغاز شد و زمان تحویل آن حتی تا سال ۹۶ طول کشید ولی در این دولت در استان زنجان ۱۵ هزار واحد در عرض یک سال آغاز شده است.

با تمام این‌ها، با توجه به اینکه هنوز ۳ هزار واحد از مسکن‌های طرح اقدام ملی در استان حتی تخصیص پروژه نشده‌اند نمی‌توان انتظاری برای افتتاح آن‌ها در ماه‌های پیش‌رود داشت، اما با استناد به گفته‌های مدیر‌کل راه و شهرسازی استان زنجان می‌توان امیدوار بود که بخشی از پروژه‌ها طبق وعده در عرض دو سال پس از ثبت نام آماده و تحویل متقاضیان شود.

تسنیم

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا