۱۶ سال از ثبت جهانی یونسکو گذشت ؛ چرا گنبد سلطانیه به حال خود رها شده است؟

با اینکه گنبد سلطانیه نماد گردشگری استان زنجان محسوب می‌شود ولی متاسفانه در سال‌های گذشته به حال خود رها شده و این اثر تاریخی منحصر به فرد در حال نابود شدن است.

۲۴ تیرماه سال ۱۳۸۴ گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان و یادگار دوره ایلخانان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد؛ این گنبد که طراحی و معماری منحصر به فردی دارد و مورد حیرت و تعجب هر گردشگر خارجی و داخلی می‌شود متاسفانه این روزها در خواب غفلت مسئولان حال خوبی را ندارد.

با اینکه انتظار می‌رفت از سال ۸۴ به بعد که این اثر تاریخی مورد ثبت فهرست جهانی یونسکو شد، مورد توجه مسئولان استانی زنجان قرار بگیرد ولی با گذشت عمر دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم این اثر تاریخی شگفت‌انگیز به حال خود رها شده و در حال حاضر هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

حتی در سال ۹۶ هم مونسان وزیر گردشگری به همراه معاونان خود از این آثار باستانی بازدید کرد و در حاشیه این دیدار اذعان کرد که نباید از بخش خصوصی انتظار داشت با این وضعیت گنبد سلطانیه، در این شهرستان سرمایه‌گذاری کند. حتی وی نبود امکانات رفاهی و تفریحی را اساسی‌ترین مشکل شهرستان سلطانیه توصیف کرد و گفت: بنای تاریخی گنبد سلطانیه نباید به حال خود رها شود.

حال با اینکه چهار سال از حضور وزیر گردشگری در گنبد سلطانیه می‌گذرد و انتظار می‌رفت پس از حضور وی در سلطانیه اتفاقات خاصی در زمینه بهبود وضعیت گنبد سلطانیه بیفتد ولی متاسفانه در این چهار سال هم اتفاق خاصی در این شهرستان رخ نداد و همچنان این گنبد تاریخی در گرداب بی‌مسئولیتی مسئولان غرق شده است.

با تمام این‌ها حجت‌الاسلام حسن شجاعی نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس از وضعیت بد گنبد سلطانیه انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته توجهی به گنبد سلطانیه که جزء مهمترین آثار گردشگری استان زنجان و حتی کشور محسوب می‌شود، نشده است. این گنبد هیچ‌گونه امکانات رفاهی و خدماتی برای جذب گردشگر ندارد و محوطه این گنبد از وضعیت بسیار بدی برخوردار است.

وی گفت: فضاسازی محیطی این گنبد در بدترین وضعیت خود قرار دارد؛ این گنبد توسط حفاظ‌های آهنی اسیر شده و حتی در سال‌های گذشته همتی برای صاف کردن حیاط این گنبد نشده است؛ نه فضای سبز خوبی دارد و نه فضای مناسب گردشگری که وقتی گردشگران وارد این مجموعه می‌شوند از آن استفاده کنند. همینطور نشیمنگاه‌های مناسبی برای اتراق گردشگران وجود ندارد و معلوم نیست بودجه‌های دولتی در سال‌های گذشته برای نگهداری و زیباسازی گنبد در کجا خرج شده است.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطالعه اصلاح طرح گنبد سلطانیه آغاز شده است، گفت: شخصا برای اصلاح وضعیت گنبد سلطانیه وارد شده‌ام. فضای این گنبد در شأن و منزلت مردم استان زنجان نیست و باید هرچه سریعتر طرح بهبود وضعیت گنبد اجرا شود. این نوید را به مردم می‌دهم که وضعیت گردشگری گنبد سلطانیه را اصلاح کنم.

وی در پایان گفت: علاوه بر وضعیت بد بیرونی این گنبد، حتی به وضعیت داخلی گنبد هم مسئولان مربوطه به خوبی رسیدگی نکرده‌اند و دیوارها و نمای داخلی این گنبد در حال نابود شدن است.

از سوی دیگر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان توپ را به زمین اداره‌کل راه و شهرسازی انداخت و گفت: اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان در طرح تکمیل گنبد سلطانیه کم‌کاری کرده است؛ کارفرمای این طرح اداره‌کل راه شهرسازی و شهرداری سلطانیه است و متاسفانه در اجرای این طرح کم‌کاری شده است.

وی مدعی شد: پایش مستمر گنبد در حال انجام است و در حال حاضر مرمت مستمر تزئینات در داخل گنبد، فعالیت مستمر سه کارگاه مرمتی و آماده‌سازی و احیای بخشی از دیوار در گنبد سلطانیه انجام می‌‌گیرد.

با تمام این تفاسیر امیدواریم وضعیت ظاهری و داخلی گنبد سلطانیه که به عنوان نماد گردشگری استان زنجان شناخته می‌شود و بسیاری از گردشگران و علاقه‌مندان تلاش می‌کنند روزی از این گنبد آجری بازدید کنند، در آینده نزدیک اصلاح شود تا علاوه بر رونق گردشگری استان، وضعیت اقتصادی شهرستان سلطانیه هم بهبود بیابد. البته ناگفته نماند که برای تحقق این امر همت و تلاش مضاعف مسئولان استانی را می‌طلبد.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا