۲ هزار و ۸۰۰ کارگر زنجانی در انتظار بیمه/ تامین اجتماعی سهمیه نمی دهد!

محمدی، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان گفت: دو هزار و ۸۰۰ کارگر ساختمانی برای بیمه شدن درخواست داده اند اما تامین اجتماعی در خصوص تحت پوشش قرار دادن آنها بسیار کوتاهی می کند.

رزاق محمدی در گفتگو با بازار گفت: انجمن صنفی کارگران ساختمان برای اولین بار در کشور از سال ۸۵ آغاز به کار کرد و در استان زنجان هم فعالیت خود را از اواسط همان سال کار خود را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه حق بیمه کارگران ساختمانی در پروانه ساختمان در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرد: ۲۰ درصد حق بیمه توسط شهرداری پرداخت می شود.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان با بیان اینکه باید همه کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند، گفت: کارگران از جمله افرادی هستند که حق شان همیشه ضایع می شود.

محمدی از ثبت نام دو هزار و ۸۰۰ کارگر ساختمانی برای بیمه خبر داد و تاکید کرد: متاسفانه تامین اجتماعی در خصوص تحت پوشش قرار دادن کارگران ساختمانی بسیار کوتاهی می کند و در حال حاضر همه سهمیه ای را نداده است.

وی با بیان اینکه حق و حقوق کارگر و کارفرما در قانون یکسان تعریف شده است، ابراز داشت: کارگران ساختمانی نسبت به سایر کارگران بیشترین کارآیی را دارند و باید مشکلات آنان پیگیری و مرتفع شود و بیش از یک سال که کرونا آمده کارگران ساختمانی بسته های کمک معیشتی دریافت نکردند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان تصریح کرد: سهمیه بیمه تامین اجتماعی باید به تناسب هر استان در نظر گرفته شود و باید مشکل کارگران ساختمانی حل شود.

محمدی افزود: باید به امنیت شغلی و رفاه حال کارگران ساختمانی بیشتر توجه شود.

۶ هزار و ۵۰۰ کارگر ساختمانی در زنجان بیمه هستند/ کوتاهی تامین اجتماعی در حق کارگران

محمدی، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان گفت: از ۱۵ هزار کارگر ساختمانی در استان که کارت مهارت دارند تنها شش هزار و ۵۰۰ نفر بیمه هستند.

رزاق محمدی با اشاره به کم‌توجهی مسئولان به کارگران ساختمانی به عنوان اقشار زحمتکش جامعه، اظهار کرد: از ۱۵ هزار کارگر ساختمانی در زنجان که کارت مهارت دارند و از طرف انجمن صنفی کارگران ساختمانی تایید شدند تنها شش هزار و ۵۰۰ نفر بیمه هستند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان به منویات مقام معظم رهبری در خصوص کارگران اشاره کرد و گفت: رهبری عنوان داشتند در خصوص حق و حقوق کارگران بسیار دقت شود و نسبت به بیمه آنها تمهیدات لازم صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه انجمن صنفی کارگران ساختمانی در استان بیمه کارگران را دنبال می کند، تاکید کرد: متاسفانه رکود ساخت‌وساز، اقتصاد و بیماری کرونا باعث شده تا کارگران توان مالی لازم را نداشته باشند تا حق بیمه را واریز کنند و به علت یک روز بیکاری بیمه این افراد قطع می شود.

وی ابراز داشت: قرار دادی بین کارگر و تامین اجتماعی منعقد می شود ولی به خاطر یک روز بیکاری تامین اجتماعی یک طرفه قرار داد را قطع می‌کند و ما بعد از این به دادگستری شکایت خواهیم کرد چرا که طبق قانون بیمه گذار نمی‌تواند بیمه‌گر را یک طرفه حذف کند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان گفت: کارگر با صداقت می گوید که یک روز است که بیکار شده ولی تامین اجتماعی قرار داد بیمه را حذف می کند.

بیمه تامین اجتماعی کارگران
بیمه تامین اجتماعی کارگران

محمدی با بیان اینکه کارگران ساختمانی از بیمه تامین اجتماعی استان شاکی هستند، افزود: نامه ای از طرف کارگران و چهار انجمن  صنفی کارگران به مجمع نمایندگان استان داده شده تا به مشکلات رسیدگی کنند.

وی تصریح کرد: کارگران ساختمانی به علت نبود ساخت و ساز در برخی روزها بیمه شان قطع می شود و اگر فرد دوباره مشغول به کار شود و خدایی نکرده بدون بیمه حادثه رخ دهد چه کسی جوابگوی خانواده این کارگر خواهد بود.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان با بیان اینکه بیمه کارگران ساختمانی اجباری است، افزود: بیمه اجباری نباید سهمیه‌ای باشد زیرا اگر یک جای بدن کارگر آسیب ببیند چه کسی جوابگر خواهد بود.

محمدی با بیان اینکه تامین اجتماعی خود سرانه بیمه کارگران ساختمانی را حذف می کند، ابراز کرد: روزانه بیمه سه تا پنج نفر از کارگران ساختمانی در استان قطع می‌شود و در این میان تامین اجتماعی در بیمه کردن کارگران کوتاهی می کند چرا که از یک طرف بیمه را قطع می کند و از طرفی هم اعلام می کند کارگران ثبت نام کنند ولی سهمیه نمی دهد.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد حق بیمه کارگران ساختمانی را شهرداری، سه درصد خود کارگر و هفت درصد را دولت پرداخت می‌کنند، افزود: بیمه حداقل‌ترین نیاز یک انسان است و دولتمردان باید آن را به نحو احسن انجام دهند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمان زنجان یادآورشد: متاسفانه کارگران ساختمانی در استان هم از بسته کمک معیشتی استفاده نکردند و مشمول آنها نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا