۶۷درصد منازل روستایی زنجان روی گسل مقاوم نشده‌اند/ حرکت کُند بنیاد مسکن در مقاوم‌سازی منازل

هنوز ۶۷ درصد واحد‌های مسکونی روستایی استان زنجان که بر روی گسل قرار دارند مقاوم‌سازی نشده‌اند و اگر زلزله‌ای بخواهد رخ دهد ۱۳ هزار واحد مسکونی روستایی استان و در نهایت جان روستاییان در تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

سالانه حوادث طبیعی بی‌شماری در سطح کشور رخ می‌دهد و زلزله در صدر آن‌ها قرار دارد که همواره بعد از هر بار از وقوع آن حوادث جبران‌ناپذیری بر جان و مال مردم وارد می‌کند و متاسفانه جز آخرین حوادث هم نیست. اما با توجه به اینکه کشور همواره در معرض زمین لرزه‌های مهیب قرار دارد مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی در شهر و روستا جز جدایی‌ناپذیر برنامه دولتمردان باید قرار داشته باشد تا علاوه بر ممانعت از ورود خسارت به مردم از خسارتی که می‌تواند به کشور نیز وارد کند، بکاهد.

با این حال استان زنجان نیز به وسیله سه گسل بزرگ و ۴۰ گسل کوچک تهدید می‌شود و اگر اندکی لغزش در هر یک از این گسل‌ها رخ دهد حوادث وحشتناکی در انتظار روستانشینان خواهد بود. با این وجود بنیاد مسکن استان وظیفه دارد تا سالانه شماری از واحد‌های غیرمقاوم را با ارائه تسهیلات به روستانشینان تشویق به مقاوم سازی نماید.

این در حالی است که در طول سال گذشته این نهاد اعلام کرده بود ۵ هزار واحد روستایی مقاوم سازی کند و در سال ۱۴۰۰ نیز برنامه‌ریزی دارد تا ۷ هزار واحد را مقاوم کند اما به نظر می‌رسید این امر عملا امکان‌پذیر نیست و بعد از اعلام این خبر این رسانه در ۲۵ دی ماه در گزارشی به بررسی موضوع مذکور پرداخت و با طرح چند سوال و دریافت پاسخ از مسئولان امر به این نکته رسید که سرعت مقاوم سازی بافت‌های فرسوده در روستا‌های استان پایین است و عملا امکان اینکه ۵ هزار واحد در سال ۹۹ و ۷ هزار واحد در سال ۱۴۰۰ در روستا‌ها مقاوم سازی شود وجود ندارد.

حال بعد از اینکه سال به اتمام رسیده و سال جدید آغاز شده سوال این است که آیا برنامه‌ریزی بنیاد مسکن برای مقاوم‌سازی هر ۵ هزار واحد در سال ۹۹ شکل واقعیت به خود گرفت؟

در این زمینه رضا خواجه‌ای، مدیر‌کل بنیاد مسکن استان زنجان با اشاره به اینکه سوانح قابلیت پیش‌بینی ندارند و باید در قبال آن آمادگی داشت، اظهار داشت: بنیاد مسکن استان در راستای مقابله با کاهش حوادث اجرای طرح بهسازی و نوسازی سکونت‌گاه‌های آسیب‌پذیر روستایی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه در سطح استان ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی وجود دارد افزود: تا حال حاضر ۵۴ درصد واحد‌های مسکونی روستایی استان که بیش از ۵۰ هزار واحد را شامل می‌شود در مقابل زلزله مقاوم‌سازی شده است.

مدیر‌کل بنیاد مسکن استان زنجان با تاکید بر اینکه ۱۵۳ روستا در استان بر روی گسل قرار دارد، خاطر‌نشان کرد: در این روستا‌ها بیش از ۱۸ هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی بر روی گسل واقع شده که از رقم مذکور ۵ هزار و ۹۲۱ واحد مسکونی که معادل با ۳۳ درصد واحد‌ها را شامل می‌شود، مقاوم‌سازی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی مقاوم‌سازی ۵ هزار واحد مسکونی روستایی در سال ۹۹ در استان محقق شد یا خیر، گفت: این برنامه به طور کامل محقق نشد و از تعداد مذکور حدود ۴ هزار و ۲۰۰ واحد تحقق یافت و ۸۰۰ واحد از برنامه‌ریزی عقب ماندیم.

خواجه‌ای با تاکید بر اینکه سعی بنیاد مسکن این است تا با جذب اعتبارات لازم مقاوم‌سازی واحد‌ها سرعت بیشتری بگیرد، بیان کرد: باید تدابیر لازم برای مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی انجام شود تا در زمان بحران با کم‌ترین خسارت جانی، مالی، روحی و روانی مواجه شود.

حال با تمام این‌ها، آنچه که نمود کامل دارد این است که در نگاه نخست هنوز ۶۷ درصد واحد‌های مسکونی روستایی که بر روی گسل قرار دارند مقاوم‌سازی نشده‌اند و اگر زلزله‌ای بخواهد رخ دهد ۱۳ هزار واحد مسکونی روستایی استان و در نهایت جان روستاییان در تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

از سویی دیگر باید ذکر کرد طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌هایی که این رسانه در چند ماه اخیر داشت و با توجه به اذعان مسئولان مربوطه نیز مشخص شد که این استان در طول سال گذشته نتوانست به مقاوم‌سازی ۵ هزار واحد آن هم به خاطر کمبود اعتبار اقدام کند و با این حال امیدواریم که حداقل امسال وعده مسئولان تحقق یابد و آنچه که از ماه‌ها پیش مبنی بر مقاوم‌سازی واحد‌های روستایی اعلام کرده‌اند جامعه عمل بپوشد.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا